ترازنامه در حسابداری چیست

ترازنامه چیست؟

اصطلاح ترازنامه به یک صورت مالی اشاره دارد که دارایی ها، بدهی ها و سهام یک شرکت را در یک نقطه زمانی خاص گزارش می کند. برگه های تعادل مبنای محاسبه نرخ بازده سرمایه گذاران و ارزیابی ساختار سرمایه یک شرکت را فراهم می کنند. به طور خلاصه، ترازنامه یک صورت مالی است که تصویری از آنچه یک شرکت مالک و بدهکار است و همچنین مقدار سرمایه گذاری شده توسط سهامداران را فراهم می کند. ترازنامه می تواند با دیگر صورت های مالی مهم برای انجام تجزیه و تحلیل بنیادی یا محاسبه نسبت های مالی مورد استفاده قرار گیرد.

کاربرد های ترازنامه

ترازنامه گزارشی از دارایی‌‌‌‌‌ها، بدهی‌‌‌‌‌ها و حقوق صاحبان سهام مشاغل را در یک زمان خاص ارائه می‌‌دهد. آنها تصویری از آنچه صاحب مشاغل شما متعلق به آن است و بدهی آن و همچنین مبلغ سرمایه گذاری شده توسط صاحبان آن ارائه می‌دهند. ترازنامه ارزش یک تجارت را در یک زمان مشخص به شما می‌گوید. بنابراین می‌توانید موقعیت مالی آن را بهتر درک کنید.

بسته به شرکت، ممکن است طرف‌‌‌‌‌های مختلف مسئول تهیه ترازنامه باشند. برای مشاغل کوچک خصوصی، ترازنامه ممکن است توسط مالک یا حسابدار شرکت تهیه شود. برای شرکتهای خصوصی متوسط، آنها ممکن است به صورت داخلی آماده شوند و سپس توسط یک حسابدار خارجی مورد بررسی قرار گیرند.همچنین شما میتوانید با دانلود نرم افزار حسابداری فروشگاهی تهیه ترازنامه را برای خود و کارمندانتان اسوده کنید.

چرا ترازنامه اهمیت بالایی دارد؟

ترازنامه صورت مالی است که دارایی ها، بدهی ها و حقوق صاحبان سهام شرکت را در یک زمان مشخص گزارش می کند و زمینه ای برای محاسبه نرخ بازده و ارزیابی ساختار سرمایه آن را فراهم می کند.تراز نامه درکنار سایر صورت های مهم مالی مانند صورت سود و زیان  و صورت جریان های نقدی برای انجام محاسبات نسبت های مالی استفاده میشود.ترازنامه وضعیت مالی شرکت را در یک زمان مشخص  به طور خلاصه نشان میدهد با استفاده از ترازنامه می توان مشخص کرد که چه مقدار از دارایی های یک شرکت متعلق به سهامداران و چه مقدار از ان مربوط به بدهی های ان شرکت است ترازنامه به قدری مهم است که میتوان از ان به عنوان تصویری از وضعیت مالی و اقتصادی شرکت یاد کرد

Image for post
Image for post

چرا ترازنامه به عنوان صورت مالی مهم شناخته می شود؟

ترازنامه حسابداری چیست؟

ترازنامه یکی از صورت‌های مالی مهم و پرکاربرد است که به صورت یک گزارش جامع، وضعیت مالی یک کسب و کار را برای بازه زمانی مشخصی نمایش می‌دهد. البته گاهی برای درک درست وضعیت مالی لازم است ترازنامه در کنار دیگر صورت‌های مالی بررسی شود

فواید ترازنامه عبارت اند از:

افزایش بهره وری

بررسی اطلاعات ترازنامه با صورت سود و زیان کمک می کند آنچه کسب و کار از دارایی‌های خود به دست آورده است را ارزیابی کرده و در رابطه با چگونگی ادامه فعالیت‌های کسب و کار به منظور رسیدن به سود بالاتر برنامه ریزی نمود.

آگاهی از میزان نقدینگی

از آنجا که در ترازنامه دارایی ها و بدهی‌ها با هم مقایسه می‌شوند، به صاحبان مشاغل دید درست و دقیقی از میزان نقدینگی موجود ارائه می‌دهد. به واسطه این دید می‌توان تصمیمات بهتری برای تأمین تعهدات مالی کوتاه مدت و تحقق اهداف مالی اتخاذ نمود.

تعیین نسبت بدهی به دارایی

نوع دیگری از اطلاعات که می‌توان به واسطه ترازنامه به دست آورد، نسبت بدهی به دارایی کسب و کار است. این اطلاعات کمک می‌کند سطح ریسک مالی شرکت را برآورد کرده و برای بهبود و رشد کسب وکار آگاهانه عمل نمایید.

حساب پرداختنی

حساب پرداختنی مبلغی است که یک شرکت به تامین کنندگان اقلام خود و یا کالاهای خریداری شده بدهکار است زمانی که شرکت سود خود را پرداخت می کند، همراه با مقدار مساوی به حساب نقدی کاهش می یابد.

اهمیت ترازنامه

ترازنامه به دلایل بسیاری یک صورت مالی بسیار مهم است. می توان آن را به تنهایی و همراه با بیانیه های دیگر مانند بیانیه درآمد و بیانیه جریان نقدی بررسی کرد تا تصویری کامل از سلامت یک شرکت به دست آورد.

Image for post
Image for post

نقدینگی

مقایسه دارایی های فعلی یک شرکت با بدهی های فعلی آن تصویری از نقدینگی فراهم می کند. دارایی های فعلی باید بیشتر از بدهی های فعلی باشد، بنابراین شرکت می تواند تعهدات کوتاه مدت خود را پوشش دهد.

ترازنامه در مورد یک تجارت به شما چه می‌گوید؟

ترازنامه یک تصویر مالی سالانه است. همچنین یک نسخه فشرده از موجودی حساب در یک شرکت است. در اصل، ترازنامه به سرمایه گذاران می‌گوید که یک شرکت دارای چه مقدار  دارایی، و چه مقدار بدهی و چقدر سرمایه گذاران حقوق صاحبان سهام بوده است.

اطلاعات ترازنامه را می‌توان برای محاسبه نسبت‌‌‌‌‌های مالی مورد استفاده قرار داد که به سرمایه گذاران چشم انداز کلی شرکت را ارائه می‌دهد. برخی از شرکت‌‌‌‌‌ها از ساختار مالی مبتنی بر بدهی استفاده می‌کنند، در حالی که برخی دیگر از حقوق صاحبان سهام استفاده می‌کنند. نسبت‌‌‌‌‌های ایجاد شده باید در زمینه کسب و کار، صنعت آن و نحوه مقایسه آن با رقبای خود تفسیر شود.

کاربرد ترازنامه در تحلیل بنیادی

زمانی ترازنامه دارایی ها و بدهی های شرکت را در یک نقطه زمانی نشان می دهد و این در حالی است که صورت سود و زیان در دوره های خاص زمانی ارائه می شوند. حوزه پول نقد به عنوان مهمترین آیتم در ترازنامه شناخته می شود. این در حالی است که آیتم های دیگر مانند حساب های دریافتی، سرمایه گذری ها و... هر یک نقش مهمی در ترازنامه یک شرکت دارند.

ترازنامه به عنوان مهمترین صورت مالی شناخته شده است و موسسات حسابداری و یا حسابدارانی که به بررسی وضعیت مالی یک سازمان می پردازند کار خود را با تراز نامه شروع می کنند.

بیلان مالی چیست؟

واژه بیلان مالی یا ترازنامه در واقع گزارشی است که در پایان دوره مالی شرکت ها تهیه میشود و نتیجه فعالیت های اقتصادی ان شرکت یا نهاد را در یک قالب استاندارد و قابل فهم به نهاد مربوطه ارائه میدهد .. سایردارایی ها در ترازنامه شامل دارایی های جاری در ترازنامه نقدینگی، سهام و کلیه اوراق بهادار، موجودی کالا و حساب های پرداخت شده و دارایی غیر جاری در ترازنامه دارایی های ثابت، مبالغ سرمایه گذاری شده و دارایی های نامشهود می باشد

بدهی احتمالی در ترازنامه چیست؟

همانطور که از نام این نوع از بدهی مشخص است، احتمالی است. بدین معنی که تعهدی غیرقطعی برای کسب‌وکار است که ممکن است در آینده محقق بشود یا نشود مانند شرکتی است که یک مسابقه طراحی کرده است که به برنده ی این مسابقه جایزه ای هدیه میدهنداین یک تعهد غیرقطعی و در نتیجه یک بدهی احتمالی است که شرکت در ترازنامه مالی خود به صورت “ذخیره جوایز” نشان می‌دهد