نقد انیمه باکی Baki – جدی و خشن

Image for post
Image for post

این انیمه هم مثل آثاری که قبلا معرفی کردم بر اساس یک مانگا تولید شده. مانگایی به قلم کیسوکه ایتاگاکی که در هفته نامه شونن چمپیوندر سال های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۹ منتشر میشد. این مجموعه در چهار سری از سال ۹۹ تا امروز در حال نگارش و انتشاره. ایتاگاکی بیشتر شهرتش رو به خاطر سری باکی کسب کرده.

انیمه این اثر ابتدا در سال ۹۴ در قالب یک قسمت ۴۵ دقیقه ای به کارگردانی یوجی آسادا تولید شد و بعد از اون در قالب سریال انیمه ۴۵ قسمتی به کارگردانی هیتوشی ننبا و کاتسویوشی یاتابه در استودیو TAC Group در سال ۲۰۰۱ شروع داستان باکی رو روایت کرد و سرانجام در سال ۲۰۱۸ و در ۲۶ اپیزود به کارگردانی توشیکی هیرانو توسط استودیو TMS و Double Eagle و با حمایت شبکه نتفلیکس تولید و اکران شد.

باکی هانما با مادر ثروتمندش زندگی میکنه و مادرش با آرزوی اینکه باکی هم مثل پدرش یعنی یوجیرو هانما، مبارزی قدرتمند بشه روی اون سرمایه گذاری کرده اما باکی از تمرینات روتین فرار میکنه و راه خشن و سخت رو برای قویتر شدن مثل پدرش انتخاب میکنه و تو این راه با مبارزان سرسخت و قدرتمندی روبرو میشه. اون با پدرش روبرو میشه ولی به سختی شکست می خوره و تصمیم میگیره برای قدرتمند شدن دور دنیا سفر کنه تا بتونه پدرش رو شکست بده پدری که به خاطر قدرت زیادش با لقب غول در جهان شناخته میشه و حالا باکی بعد از سال ها تمرین و رسیدن به لقب قویترین مرد جهان تصمیم داره باهاش دوباره مواجه بشه.

این انیمه در ژانر هنرهای رزمیه و یکی از انیمه های جدی و موفق در این ژانر محسوب میشه و چون صحنه های مبارزه اون خیلی جدی و خشن هستن اصولا برای سنین پایین مناسب نیست.

مبارزات در این اثر در حد اکستریم و نهایی و بدون هیچ قانونی هستن و بنابراین خشونت و غلوهای تصویری زیادی در کل اثر وجود داره بخصوص مجموعه آخر با ۵ ابر انسان ترسناک مواجه می شیم که از زیر صندلی الکتریکی و طناب دار زنده بیرون اومدن و حالا باید با ابرانسان ها در ژاپن مواجه بشن.

بدلیل نیاز به نمایش سرعت حرکات و مبارزات مبارزان در انیمه و با توجه به اینکه در هنرهای رزمی مبارزه ها معمولا بصورت رخ به رخ و تو فاصله کم اتفاق می افتن، از فریمهای فیکس با حرکت دوبین و جزئیات متحرک کوچک، استفاده زیادی شده و در طول کار مخاطب این مورد رو زیاد می بینه.

استفاده از عنصر شگفتی یا همون سورپرایز در روایت داستان باعث میشه تا مخاطب در داستان از اکثر اتفاقات شوکه بشه و البته برای خلق یک اثر براساس هنرهای رزمی باید فضاسازی ها به شکلی باشن تا مخاطب فقط از اول تا آخر داستان با دیدن صحنه های مبارزه خسته و دلزده نشه.

ریتم کلی داستان خوب و قابل قبوله و با توجه به اینکه قهرمان داستان یک پسره برخلاف اکثر آثار مارشال آرت که قهرمان دختر در داستان عنصر اصلی یا همراه قهرمان اصلیه، صحنه های کمدی و فانتزی در داستان اصلا وجود نداره و به همین دلیل انرژی بیشتری از نویسنده برای خلق کار گرفته شده.

اندام و عضلات در همپیچیده قهرمانان و دشمنانشون کاملا در خدمت داستانه و فقط برای شوآف و نمایش نیست هرچند این نوع تصویرسازی خیلی در انیمه و مانگا حرکت روتین و معمولی نیست ولی با این حال صحنه ها دلچسب و جذاب هستند.

اگر سری اول را ندیده باشین قطعا سری انیمه ۲۰۱۸ براتون جذاب و دیدنیه ولی اگر سری اول رو دیده باشین اونوقت درخصوص ارتباط بین باکی و بقیه ژاپنی ها دچار سردرگمی و شاید تضاد بشین.

در سری ۲۰۱۸ البته به جنبه های عاطفی شخصیت باکی هم پرداخته شده و این موضوع این سری رو باورپذیرتر می کنه و بهتر میشه با باکی همذات پنداری کرد هرچند گاهی این همذات پنداری در مبارزات دردناک و حتی ترسناکه! آلن دایورز و جیسون تامپسون این باکی را اثری قانع کننده با مبارزات فربنده لقب داده اند.

ایتاگاکی برای اینکه بتونه تصویر درستی از مبازرات تن به تن داشته باشه ۵ سال در کمپ یگان درجه اول Airbone خدمت کرد که یکی از مشهورترین کمپ های دفاع شخصی در ژاپن محسوب میشه و جالبه که در این کمپ با بوکس آماتور آشنا شد و حتی در فستیوال ملی ورزشی ژاپن هم شرکت کرد.

این انیمه در سایت animenewsnetwork متوسط امتیاز خوب رو کسب کرده و در سایت مای انیمه لیست با رده بندی +۱۷، امتیاز ۷.۲۹ رو کسب کرده.
مانگای باکی بیشت از ۷۵ میلیون نسخه در جهان فروش داشته. ایتاگاکی پدر پارو ایتاگاکی نویسنده مانگای موفق و مشور جدید ژاپن یعنی بیستارزه.
باکی یک انیمه جذاب و دیدنی برای دوستداران آثار جدی و بخصوص اکشن و رزمیه که میتونن از دیدن اون لذت ببرن.

 

 

لینک دانلود :

قسمت 1 / زیرنویس فارسی


قسمت 2 / زیرنویس فارسی


قسمت 3 / زیرنویس فارسی


قسمت 4 / زیرنویس فارسی


قسمت 5 / زیرنویس فارسی


قسمت 6 / زیرنویس فارسی


قسمت 7 / زیرنویس فارسی


قسمت 8 / زیرنویس فارسی


قسمت 9 / زیرنویس فارسی


قسمت 10 / زیرنویس فارسی


قسمت 11 / زیرنویس فارسی


قسمت 12 / زیرنویس فارسی