دیدگاه استاد عزیز خیراندش در مورد علل ایجاد بیماری های کلیه و راههای درمان آن

Image for post
Image for post

استاد حسین خیراندیش ضمن تشریح راهکارهایی برای کاهش بیماری‌‌های کلیوی، به این سؤال پاسخ داد "آیا مصرف روزانه ۸ لیوان آب برای سلامت کلیه‌ها مفید است؟!".

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا؛ "بیماری‌‌های کلیوی" انواع و علل متفاوتی دارند که می‌‌توان آن‌‌ها را به سه دسته ارثی، مادرزادی و اکتسابی تقسیم کرد.

از علل اکتسابی بیماری‌‌های کلیوی، می‌‌توان به دیابت، بالا بودن فشار خون، آسیب دیدن کلیه و عدم مراقبت صحیح از آن و مصرف برخی داروها اشاره کرد.

اگرچه بسیاری از بیماری‌‌های کلیوی ممکن است تا مراحل پیشرفته علامت خاصی نداشته باشند اما برخی علائم مانند ورم کردن دست و پا، تکرر ادرار و مثانه دردناک می‌‌توانند از علائم هشداردهنده ابتلا به بیماری‌‌های کلیوی باشند.

راه‌‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری‌‌های کلیوی

استاد حسین خیراندیش درباره راه‌‌های پیشگیری از بیماری‌‌های کلیوی به تسنیم گفت: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌‌های کلیوی باید پهلوها، گرم نگه داشته شوند، غذا خوب جویده شود؛ بین غذا آب مصرف نشود و از انبساط‌‌دهنده‌‌های کلیه مانند "سیاه‌دانه" استفاده شود.

وی افزود: اگرچه مصرف هشت لیوان آب در طول روز برای افزایش گردش آب در کلیه مفید است اما چون به‌اصطلاح طب سنتی باعث "سرد شدن کلیه‌‌ها" می‌‌شود، بهتر است برای افزایش گردش آب در کلیه، به‌‌جای مصرف بیش از حد آب، از شربت‌‌هایی با طبع گرم مانند آب و عسل ولرم استفاده شود؛ مصرف آب و عسل ولرم می‌‌تواند باعث کاهش انسداد در کلیه‌‌ها شود و آن را گرم کند؛ به‌تعبیر بوعلی سینا "این کار باعث ترمیم کلیوی می‌‌شود" زیرا صفراسازها ترمیم‌‌کننده هستند.

استاد خیراندیش با بیان اینکه مصرف آب یخ باعث بروز مشکلات کلیوی می‌‌شود، تصریح کرد: باید از مصرف آب یخ پرهیز شود و کلیه‌‌ها همواره با لباس‌‌های گرم، پوشانده شوند؛ امروزه پوشیدن لباس‌‌های کوتاه مرسوم شده است اما به این دلیل که این لباس‌‌ها، روی کلیه‌‌ها را نمی‌‌پوشانند، زمینه ایجاد بیماری‌‌های کلیوی را فراهم می‌‌کنند.

فروشگاه محصولات مجازی تک

 

 

 

۰ نظر 

Image for post
Image for post

۰ 

Image for post
Image for post

۰

بهرام پیشگیر

سخنان دکتر خیراندیش در مورد برخی از بیماریها از جمله بیماری کلیه

Image for post
Image for post

پدر طب سنتی اسلامی ایران از رموز سلامتی کلیه می‌گوید

پدر طب سنتی اسلامی ایران با اشاره به اهمیت رعایت آداب صحیح غذایی گفت: متاسفانه آمارهای ابتلا به بیماری‌های کلیوی رو به توسعه است و یکی از عوامل بسیار مهم بیماری خیز، مصرف آب سرد است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین ؛ پنجمین همایش بزرگ طب سنتی اسلامی با حضور حکیم خیراندیش پدر طب سنتی اسلامی ایران ظهر امروز(پنج‌شنبه) با همت انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان در سالن اجتماعات تبلیغات اسلامی استان قزوین برگزار شد.

حکیم حسین خیراندیش در این همایش اظهار کرد: مردم در زمان گذشته سلسله رفتارهایی را انجام می‌دادند که جزو سبک زندگی آنها بوده و از ابتلا به بیماری‌هایی همچون بیماری‌های کلیوی پیشگیری می‌شد.

وی افزود: یکی از این رفتارها گرم نگه داشتن اندام میانی بود و از کودکی کمر و پهلوی خود را می‌بستند که در دوران جوانی به کمربند چرمی تبدیل شده و در کهنسالی به شالی از جنس پشم تغییر می‌کرد که از فصل پاییز تا اردیبهشت ماه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

آمار ابتلا به بیماری‌های کلیوی رو به توسعه است
پدر طب سنتی اسلامی ایرانی تصریح کرد: جنس این کمربند بعضی وقت‌ها تبدیل به ابریشم شد چراکه ابریشم یک شیء گرم بوده که وقتی کمربند ابریشمی به کمر بسته می‌شود رطوبت بدن را گرفته و بدن را گرم می‌کند.

وی عنوان کرد: برای درمان سرطان سینه و کیست تخمدان به خانم‌ها توصیه می‌کنیم که از لباس زیر ابریشمی استفاده کنند.

خیراندیش بیان کرد: اگر بخواهید پهلو را از معرض سرماهای شدید دور نگه دارید باید برای جایگاه خواب از تشک‌های زمستانه پشمینه در شهرهای کوهستانی کشور استفاده کرد، به ویژه برای زنان چون مزاجشان سرد است و بدن آنها توان جذب بالای رطوبت دارد که بهتر است برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کلیه شب‌ها بدون کولر بخوابند.

وی عنوان کرد: می‌توان به تشک‌های مدرنی که در بازار آمده یک لایه نازک از پتوی پشمی اضافه کرد به عبارتی تشک‌های مدرن را با پشم طراحی کنند.

پدر طب سنتی اسلامی ایران با اشاره به راه‌های جلوگیری از رسیدن سردی و رطوبت به پهلوها گفت: فریب نشاط شب اول استخر را نخورید، چون رطوبت و سردی عمر فعال انسان را کم می کند؛ بنابراین استخر فوری بروید و طولانی مدت در استخر نمانید.

وی درباره اثرات منفی آب سرد به بدن بیان کرد: آب اقیانوس و دریا متفاوت از آب‌ استخر است چون مقدار نمکش بالاست و سردی را جبران می‌کند؛ چراکه سردی در باطن زمینه ساز دسته بزرگی از بیماری‌ها از جمله کلیوی است.

خیراندیش با اشاره به اهمیت رعایت آداب غذایی تصریح کرد: متاسفانه آمارهای ابتلا به بیماری‌های کلیوی رو به توسعه است و یکی از مقولات بسیار مهم بیماری خیز، مصرف آب سرد است زیرا غذاها و محلول‌ها و نوشیدنی‌های سرد برای کلیه مضر است.

وی در ادامه به مضرات استفاده از بستنی اشاره کرد و گفت: هر وعده بستنی شما را یک هفته به دیالیز نزدیک می‌کند و از زمانی که بستنی وارد بازار شد بیماری کلیوی توسعه یافت، زیرا در قدیم این همه آمار بیماری کلیوی نداشتیم.

پدر طب اسلامی ایران با تاکید بر حذف پذیرایی‌های سرد عنوان کرد: استفاده از نوشیدنی‌های خنک اشکالی ندارد، اما یخ زیانبخش است و زمینه بیماری کلیه را فراهم کرده و فرد به سمت این بیماری سوق می‌دهد.

وی تصریح کرد: نوشیدن آب یخ برای کلیه‌ها مضر است بنابراین اگر می‌خواهیم تعداد مراجعان بیماری‌های کلیه را کاهش دهیم باید از استفاده یخ در سر سفره‌ها اجتناب کرد که ریشه بیماری نوشیدن آب یخ است لذا آب یخ را حذف کنید و از آب مطبوع و خنک استفاده کنید البته آبی هم که یخ در آن محلول شده باشد عنصر آب را تغییر داده و مفید نیست.

خیراندیش عنوان کرد: به طور کلی برای پیشگیری از همه بیماری‌ها مثل کبد چرب و فشار خون و دیابت، انسدادهای سوداوی مثل پیرچشمی، تیرگی چشم و پیشگیری از چاقی هم چنین برای شفاف شدن پوست صورت غذا را بجوید و بخورید.

گرم نگاه داشتن پهلوها و پرهیز از نوشیدن آب سرد دو اصل مهم پیشگیری از ناراحتی کلیه 
پدر طب سنتی اسلامی ایرانی بیان کرد: غذا باید در ماده بزاقی محلول شود و وارد بدن شود که در این صورت هضم غذا بهتر و سریعتر صورت می گیرد چراکه بزاق و آب دهان مثل انسولین سودازدایی کرده و نقش ترمیمی دارد، اما چشمه‌های بزاقی بعد از خوردن آب یخ کور می‌شوند.

وی عنوان کرد: گرم نگاه داشتن پهلوها و پرهیز از نوشیدن آب سرد و استفاده از غذاهای لطیف برای پیشگیری از ناراحتی کلیه سه اصل مهم است که یکی از غذاهای لطیفی که در ایران وجود دارد خربزه مشهدی است.

خیراندیش گفت: خربزه سوسکی که سیاه رنگ است گل خربزه‌هاست و برای بیماری‌های کلیوی بسیار مفید است که باعث ازبین بردن سنگ کلیه می‌شود.

وی اضافه کرد: خربزه و ترب سیاه دو خوراکی مفید برای از بین بردن سنگ کلیه است، دوست و رفیق کلیه سیاه دانه است، البته استفاده از سیاه دانه فشار را پایین می‌آورد که برای رفع این مشکل می‌توان از عسل استفاده کرد.

پدر طب سنتی اسلامی ایرانی تصریح کرد: جنس آب بسیار مهم است بنابراین سعی کنیداز آب‌های سبک استفاده کنید که موجب پیشگیری از بیماری کلیوی می‌شود برای این کار از چشمه‌های آب مفید استفاده کنید اما اگر دسترس نیست آب را بجوشید و مصرف کنید که خیلی فایده دارد و با اینکه در هر دولیتر آب یک قاشق سرکه بریزید.

فروشگاه محصولات مجازی تک