جرج لین (George Lane) طراح اسیلاتور (اندیکاتور) استوکاستیک می‌گوید:

"هنگامی‌که یک موشک به آسمان فرستاده می‌شود و سعی داریم که آن را به زمین برگردانیم، آهسته آهسته سرعت آن کم می‌شود و سپس سقوط می‌کند".

 

این همان اتفاقی است که در روندهای بازار سرمایه نیز رخ می‌دهد و ابتدا سرعت روند کم می‌شود و بعد تغییر روند شروع می‌شود. اندیکاتور استوکاستیک سعی می‌کند تا این سرعت را به ما نشان دهد.

 

استوکاستیک از یک بازه 0 تا 100 تشکیل شده است که مقدار این اندیکاتور، هیجان خرید و فروش را مشخص می‌کند. به ناحیه 80 تا 100 ناحیه اشباع خرید گفته می‌شود که بر اساس آن دیگر هیجان خریدارها به پایان رسیده است. به ناحیه 0 تا 20 نیز ناحیه اشباع فروش می‌گویند که به این معنی است که دیگر فروشندگان دست از فروش در این ناحیه برداشته‌اند.

 

دو خط در میان این درجات 0 تا 100 در نوسان هستند و آن‌ها تعیین‌کننده جریان معاملاتی ما خواهند بود. اولین خط که به آن K% گفته می‌شود، بر اساس تفریق آخرین قیمت بسته شدن از پایین‌ترین قیمت در بازه 14 به دست می‌آید.

 

دومین خط، D% نام دارد. خط D% نسبت به خط K% کندتر است، چرا که میانگین متحرک سه دوره‌ای از خط K% است.

 

استراتژی‌های معامله بر اساس استوکاستیک

 

یکی از شناخته‌شده‌ترین استراتژی‌های معامله بر اساس استوکاستیک، استراتژی تقاطع دو خط K و D است. هنگامی‌ که خطوط K و D همدیگر را با شدت قطع می‌کنند و خیلی سریع رو به پایین یا رو به بالا می‌روند، می‌توان انتظار تغییر روند را داشت.

 

این موضوع وقتی دارای صحت بیشتری می‌شود که دو خط از یکدیگر فاصله بگیرند. این امر نشان‌دهنده قدرت روند است و می‌تواند نشانگر تغییر روند باشد.