تکنیک هایی برای سرمایه گذاری بهتر در ایران و کاهش ریسک مالی

برای یاد گرفتن تکنیک های برای سرمایه گذاری بهتر در ایران حتماً با مایندینو همراه باشید! توی این شرایط تورم و بحران رشد قیمت دلار، معمولا افراد موارد مختلفی رو برای سرمایه گذاری انتخاب میکنن.بعضی افراد به خرید ملک مطمئن میپردازن و بعضی دیگه از افراد در بازار طلا وسکه پس انداز میکنن.عده ای دیگه ذلار رو میخرن و هر کسی به گونه ای پول خودش رو از آسیب تورم نجات میده. عده ای هم در بورس سرمایه گذاری میکنن. هر چند برخی افراد بورس رو پر از ریسک میدونن. ولی هر کسی به نحوی به دنبال بهترین موقعیت برای سرمایه گذاری میگردد. تا بالاترین سود رو با کمترین ریسک بدست بیاره.


✔️ 1. سرمایه گذاری در بازار دلار و سپرده بانکی!

برخی از دلال ها با دلار معامله میکنن که میتونه سودآور باشه. اونا دلار رو میخرن و بعد از چند دقیقه اون رو با قیمتی بالاتر به فروش میرسونن. مقدار سود از ما به تفاوت در خرید و فروش بدست میاد. نه از خرید و نگه داری دلار یا هر نوع ارزی. حجم بالای خرید دلار در معامله با سود اندک برای اونا ارزشمندتر است. تا زمانی که فردی مقدار کمی دلار خریده و اون رو به فروش میرسند. و منظور این که سود کم در حجم بالای معاملات خودش رو نشون میده.

اما برای کسانی که میخوان پول شون رو از تورم نجات بدن و دلار رو نگهداری کنن این کار مفید نیس زیار دولت ایران همیشه سعی میکنه با سرکوب نرخ ارز از رشد قیمت اون جلوگیری کنه و برای این کار از صندوق ذخیره ارزی استفاده میکنه. دیگه اینکه در آمریکا هم تورم وجود داره و ارزش یک اسکناس 1 دلاری در سال 1998 برابر ارزش همین اسکناس در امسال نبود.

سپرده های هم به خوبی تورم رو پوشش میدن. حساب های پس انداز طولانی از سپرده یکساله بیشتر سود میکنه، اما اگه سرمایه گذار بخواد پولش رو قبل از موعد برداشت کنه سود اون با شکست رو به رو میشه. به همین دلیل سپرده های بانکی بلند مدت برای افرادی که از شرایط اطمینان ندارن مناسب نیس.

✔️ 2. سرمایه گذاری در بازار طلا، زمین و درآمد ثابت!

معمولا در بلند مدت قیمت سکه و زمین مسکونی شبیه به یک دیگه اس. فرض کن شما در چند سال گذشته یک سکه خریده به با قیمت یک متر از یک زمین برابری میکرده و الان همان یک متر از زمین با قیمت سکه برابری میکنه. پس فرقی نداره شما در بازار طلا سرمایه گذاری کنی یا زمین برای بلند مدت باهم برابری میکنن، یا اگه میخوای چیزی رو جایگزین خرید سکه و زمین کنی، میتونی از صندوق با درآمد ثابت استفاده کنی. اما امروزه قیمت سکه به دلایل متعددی رشد زیادی کرده. خرید اون در مقایسه با موارد دیگه به سرمایه کمتری نیاز داره و نقدشوندگی اون زیاده. برای همین عده بسیاری برای حفظ ارزش پول خود، سکه طلا خریدن. خیلی بعیده که بازار مسکن توان داشته باشه که رفتار سکه رو تقلید کنه.

✔️ 3. سرمایه گذاری در بازار بورس در بلندمدت!

سرمایه­ گذاری در بورس یکی از مرسوم‌ترین روش‌های سرمایه­ گذاری در دنیا اس. شرکت‌های معتبر در صنایع مختلف، سهام خودشون رو در بورس اوراق بهادار عرضه میکنن تا افراد مختلف، سهام‌دار اون شرکت شون. عدم نیاز به سرمایه‌های کلان برای خرید سهام و ورود به بورس، یکی از دلایل جذابیت این بازار برای سرمایه­ گذاریه. ریسک موجود در این روش سرمایه ­گذاری زیاده. بعضی افراد گمان میکنن که سرمایه گذاری بر روی شرکت‌های بزرگ، سودآوری بیشتری داره. این در حالیه که آمارها نشان از رشد بالای ارزش سهام شرکت‌های کوچک در مدت زمان کوتاه میده.

سعی کن سبد سرمایه ­گذاری خودت رو متنوع کرده و تنها در شرکت­‌های بزرگ سرمایه گذاری نکن. یکی دیگه از مزایای سرمایه­ گذاری در بورس نسبت به بسیاری از روش‌های سرمایه گذاری در ایران، قابلیت نقدشوندگی سهامه. شما با خرید سهام در بورس نگرانی بابت نقد شدن پول خود نخواهی داشت. تمام اون چه که سرمایه­ گذاری میکنی رو در هر زمانی که بخواهی در بازه زمان معاملات بازار بسیار راحت­تر از سایر بازارها میتونی به فروش برسونی. نکته قابل توجه دیگه موضوع سهولت دسترسیه، در واقع قابلیت معامله سهام در بورس از طریق اینترنت نیز امکان­ پذیره.

در واقع حتی شما نیازی به حضور فیزیکی نیز نداری و به سادگی میتونی سهام مد نظر خودت رو خریداری کنی و یا سهام خودت رو به فروش برسونی. اگه سرمایه گذاری بلند مدت و چندین ساله رو در نظر بگیری، هیچ سرمایه‌گذاری‌ای با سرمایه‌گذاری شاخص قابل مقایسه نیس. اما در افق زمانی کمتر شرایط میتونه متفاوت باشه. بازه زمانی چند سال برای بورس رو باید در نظر بگیرین به عنوان مثال بورس در دهه 80 سودی نداشت اما بازار سکه و مسکن پر سود بود اما از سال 96 تا به امروز بازار بورس رونق بیشتری داشته و پر سود تر از گذشته بوده.

Image for post
Image for post

سرمایه­ گذاری در بازار سرمایه

سرمایه گذاری در بازار سرمایه به دو صورت می­تونه انجام بشه که در ادامه به اون میپردازیم: تکنیک های برای سرمایه گذاری بهتر

  • سرمایه‌گذاری مستقیم

در این روش، سرمایه‌گذار شخصا وارد معاملات بورس و خرید و فروش سهام میشه و لذا نیازمند آگاهی، دانش و تجربه کافی در مورد بازار، صنایع و اقتصاد کشوره. در روش مستقیم، سرمایه‌گذار باید از طریق شرکت‌های کارگزاری اقدام به خرید سهام موردنظر کنه.

  • سرمایه­ گذاری غیرمستقیم

از انواع ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس می­شه به صندوق سرمایه‌گذاری اوراق، سهام، طلا و … اشاره کرد. در این روش، سرمایه گذار با بررسی وضعیت بازدهی و ریسک صندوق‌ها در یکی از این صندوق‌ها و سبدها سرمایه‌گذاری کرده و عملا به طور مستقیم خود اقدام به سرمایه­ گذاری نمیکنه. مهم­ترین تفاوت صندوق و سبد در مالکیت سرمایه­ گذاره. در صندوق، پول سرمایه­ گذاران به صورت یک کل جمع شده و هر سرمایه­ گذار متناسب با سهم خود از کل سرمایه صندوق از سود و زیان بهره ­مند م­یشه و این در حالیه که در سبد شما همچنان مالکیت دارایی خود رو داری و صرفا امکان خرید و فروش رو به افراد متخصص واگذار می­کنی.

✔️ 4. سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال!

بازار ارزهای دیجیتال چند سالیه که به یک مکان جذاب برای سرمایه‌گذاران تبدیل شده. معاملات در این بازار تقریباً از اوایل سال ۲۰۱۳ شروع شد و در حال حاضر بازار ارزهای دیجیتال به حدی برای سرمایه گذاران جذاب شده که در جهان خیلی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حال انتقال سرمایه به اون هستن. اثر هالوینگ بر قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال میتونه سبب پیشرفت بازار ارزهای دیجیتال بشه.

 

بهترین سرمایه‌گذاری در ایران

در افق کوتاه‌مدت بهترین سرمایه‌گذاری صندوق با درآمد ثابته. کسانی بودن که در سال 91 و 92 سکه خریدن ولی در سال 93 ضرر کردن. نگه‌داشتن دلار هرگز سودآور نیس. سپرده یک‌ساله در بهترین حالت میتونه تورم رو پوشش بده و سپرده پنج‌ساله مشکل نقدشوندگی داره. از طرفی خرید زمین کار ساده‌ای نیست و به چند ده میلیون یا میلیارد تومان سرمایه نیاز داره. مسکن در بلندمدت ارزش خود رو از دست میده و مسکن قدیمی به‌سادگی قابل فروختن نیس. سرمایه‌گذاری در بورس بهترین گزینه سرمایه‌گذاری برای افق‌های طولانیه.

چنین سرمایه‌گذاری باید برای بازه‌های ده‌ساله یا بیشتر برنامه‌ریزی کنی. به همین دلیل برای محاسبه ارزش ذاتی سهم با جریان آزاد نقدی، از پیش‌بینی تنزیل‌یافته ده سال آینده استفاده کن. برای کسانی که دانش کافی برای سرمایه‌گذاری در بورس ندارن، توصیه میشه از صندوق سهام استفاده کنن یا از خدمات سبدگردانی نهادهای سرمایه‌گذاری بهره ببرن. برای کسانی که برنامه‌ای بین 5 تا 10 سال دارن، ترکیبی معقول از درآمد ثابت و سهام توصیه میشه.

Image for post
Image for post

رابرت آرنوت

در پسِ هر سرمایه‌گذاری سود آوری، ساعت‌ها و روزها آموزش و تجربه نهفته است. یک سرمایه‌گذاری راحت، به ندرت سودآوره!


♦ جمع‌بندی و نتیجه‌گیری ♦

سرمایه‌گذاری ذاتا ترکیبی از ریسک و سود رو در خود جای داده. شما به عنوان سرمایه‌گذار با پذیرش میزان مشخصی از ریسک، امید کسب میزان قابل قبولی از سود رو داری. با توجه به تکنیک های برای سرمایه گذاری بهتر در ایران که در مطلب گفته شده است. به نظر شما بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری در آینده کدام بازار است؟

توجه!

بیشتر ما رویاها، آرزوها و یا خواسته هایی رو در ذهن خودمون داریم. که حتی فکر کردن به اونها حس ما را خوب میکنه. بعضی از ما از این خواسته ها دست می‌کشیم و بعضی دیگه به دنبال اون می‌رویم.