تقویت هوش مالی، کلید موفقیت شما در دوران رکود اقتصادی

هوش مالی چیزی است که به نظر می رسد فقط تعدادی معدودی از افراد که به موفقیت رسیده اند از آن برخوردارند ولی واقعیت این است که همه ما مقداری هوش مالی داریم اما از آن آگاهی نداریم و یا نمی دانیم که چگونه از آن به نفع خود استفاده کنیم.

برخی از مردم تاثیر هوش مالی در موفقیت و ثروتمند شدن را قبول دارند و در پرورش آن و استفاده درست از آن تلاش زیادی می کنند. اگر شما هم می خواهید که به کلید موفقیت دست پیدا کنید باید این مهارت را در خود تقویت کنید.

رابرت کیوساکی

سرمایه گذار

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post

بیشتر مردم هرگز ثروتمند نمی شوند.به این دلیل ساده که اونها آموزش ندیدن. تا از موقعیت هایی که دقیقا جلوی چشم‌شون هست استفاده کنن.

بنابراین بیایید هوش مالی را تجزیه کنیم تا شما دقیقا بدانید که هوش مالی چیست و چرا داشتن آن برای موفقیت بسیار مهم است و چه تاثیری در زندگی شما خواهد داشت. مایندینو تمام این موارد را برای شما شرح می دهد پس تا انتها همراه ما باشید.

✔️ هوش مالی چیست؟

هوش مالی یک مهارتی است که هر کسی می تواند آن را در خود تقویت کند. این نوع هوش، توانایی و دانش افراد درباره مسائل مالی در دنیای تجارت است. به عبارتی درک و کسب دانش و مهارت درباره امور مالی است.

در بسیاری از شرکت ها داشتن هوش مالی یک امتیاز قوی برای کارمندان به حساب می آید. همچنین در دوره هایی این مسئله را در کارمندان خود تقویت می کنند. این را بدانید که این یک علم بسیار فنی است. در این مطلب می خواهیم درباره اهمیت این نوع هوش به شما اطلاعاتی را بدهیم. همچنین بگوییم که چرا به آن احتیاج دارید.

✔️ ۱۰ دلیل اهمیت هوش مالی

✅ ۱) ثروت شما را افزایش می دهد

همه افراد به دنبال ثروتمند شدن هستند. آیا شما کسی را می شناسید که نمی خواهد ثروت خود را افزایش دهد؟ برای افراد دارای مشاغل مهم، مهم ترین چیز میزان ثروت و جهت جریان پول آنهاست. یکی از دلایلی که افراد ثروتمند، ثروتمند تر می شوند این است که به جریان پول خود بسیار توجه می کنند. آن را کنترل می کنند تا در مواقع ضروری هر چه سریع تر بتوانند جلوی ضرر خود را بگیرند. که این کار پول آنها را افزایش می دهد.

این یکی از مصداق های داشتن هوش مالی است. اگر شما هوش مالی خود را افزایش دهید می توانید میزان ثروت خود را با اطمینان افزایش دهید. و جلوی از دست دادن ثروت خود را به موقع بگیرید.

Image for post
Image for post

ارتباط هوش مالی و اقتصاد

۲) ارتباط شما با پول

شاید باور نکنید ولی اینکه شما چگونه درباره پول فکر می کنید ارتباط زیادی با هوش مالی و میزان موفقیت شما دارد. درباره پول، افراد اعتقادات مختلفی دارند برخی معتقدند که “پول ریشه شر است” و برخی دیگر معتقدند که برای پول باید به سختی کار کرد. تنها چیزی که همه باید به آن اعتقاد داشته باشیم این است که پول قابل کنترل است.

افراد موفق پول را کنترل می کنند اینکه در چه مسیری سرمایه گذاری کنند و به چه اشخاصی بدهند. شما باید تصورات و ارتباط خود را با پول تغییر دهید اگر تصور کنید که پول به سختی به دست می آید و شما نمی توانید به آن برسید مسلما فردی ثروتمند نخواهید شد. شما 

می توانید دانش خود را بهبود دهید.

✅ ۳) دانش شما درباره پول چیست

بین اعتقاد شما درباره پول و آنچه درباره پول می دانید تفاوت وجود دارد. اکثر ما فقط در مورد قدرت خرید پول می دانیم و اینجا دانش ما پایان می یابد. برای استفاده از هوش مالی باید اطلاعات بیشتری کسب کنیم و درک کنیم که قدرت پول چقدر است و میزان دارایی ما در مقابل بدهی ما چقدر است. اغلب ما اطلاعات کمی در این زمینه داریم که باعث می شود ما دچار اشتباهات مالی شویم و در زمینه های ضعیف سرمایه گذاری کنیم که این موارد ما را به سمت بدهی سوق می دهد.

شما با استفاده از روش های زیادی می توانید سواد مالی خود را افزایش دهید. می توانید کتاب مطالعه کنید یا در کنفرانس ها و کارگاه ها شرکت کنید.

 

✅ ۴) نحوه استفاده از پول

اکثر ما فکر می کنیم که میزان درآمد خیلی کمی داریم و در شرایط مالی سختی قرار داریم. این حس به این دلیل است که هر چه بیشتر درآمد کسب می کنیم بیشتر هم خرج می کنیم و وارد یک مسابقه می شویم.

همه ما داستان های زیادی را شنیده ایم که افرادی ناگهان ثروت خود را از دست می دهند و فقیر می شوند این داستان ها درس هایی برای ما است که یاد بگیریم میزان موفقیت ما به درآمد ما بستگی ندارد بلکه به کارهایی که با این درآمد انجام می دهیم بستگی دارد. نمونه ساده ای که بسیاری از افراد با هوش مالی انجام می دهند این است که هرگز ۱۰ درصد درآمد خود را نمی بینند آنها این مقدار را برای سرمایه گذاری آینده به کار می گیرند. 

✅ ۵) بهترین مسیر سرمایه گذاری چیست؟

همه افراد به دنبال پاسخ این سوال هستند که بهترین روش سرمایه گذاری چیست؟ آیا باید در املاک و مستغلات سرمایه گذاری کرد؟ در بورس؟ و …

بهترین سرمایه گذاری، سرمایه گذاری روی رشد و توسعه خود شماست اینکه شناخت خود را نسبت به خود بالا ببرید. بدانید که در چه وضعیتی قرار دارید و در چه وضعیتی می توانید موفق باشید. بسیاری از افراد با خودسازی کل زندگی خود را تغییر داده اند. این افراد به سمت سرمایه گذاری هایی رفتند که تصور نمی کردند موفق شوند ولی در آن به موفقیت خوبی دست پیدا کردند.

✅ ۶) شناسایی مواردی که می توانید کنترل کنید

چیزهای زیادی وجود دارد که کنترل آنها در دستان ما نیست. چگونگی عملکرد بورس در دست ما نیست؛ اینکه قیمت املاک و مستغلات بالا و پایین می رود در دستان ما نیست. با تکیه کردن و توجه کردن به مواردی که در دستان ما نیست باعث ناامیدی ما می شود اما شما باید روی مواردی که تحت کنترل شما هستند تمرکز کنید. در زمینه ای که می توانید سرمایه گذاری کنید و نحوه خرج کردن حقوقتان در کنترل شما است.

امروزه در دنیایی زندگی می کنیم که بسیار سریع همه چیز تغییر می کند و آینده مملو از عدم قطعیت است. اما افراد با هوش مالی می دانند که کاری که امروز انجام می دهند بر فردای آنها تاثیر می گذارد.

سعی کنید هر قدم مالی که بر می دارید تاثیرات مثبت و منفی آن در آینده را در نظر بگیرید.

✅ ۷) استخدام افراد با هوش مالی

اگر کسی از حداقل هوش مالی برخوردار نباشد پول آن دوام نخواهد داشت و علاوه بر این نمی تواند درآمدی کسب کند. همه ما در درون خود از مقداری از این هوش برخورداریم ولی متاسفانه نمی دانیم که چگونه از آن استفاده کنیم.

شما برای اینکه بتوانید در مشاغل خوب مشغول به کار شوید باید این هوش را در خود پرورش دهید. مواظب باشید برای تقویت آن از افراد با تجربه کمک بگیرید. افراد با راهنمایی های اشتباه می توانند هزینه های سنگینی را برای شما ایجاد کنند.

✅ ۸) اهداف کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشید

همه ما اهداف کوتاه مدت داریم ولی باید این اهداف را از اهداف بلند مدت جدا کنیم زیرا این امر به شما کمک می کند که بیشتر متمرکز شوید. ممکن است شما انقدر درگیر اهداف کوتاه مدت شوید که دیگر اهداف بلند مدت خود را فراموش کنید. در اهداف خود باید در مواردی از پول استفاده کنید که به اهداف بلند مدت شما که درباره ثروت است کمک کند.

به طور مثال بیمه کردن خود نمونه ای از هدف کوتاه مدت است که شامل هدف بلند مدت نیز می شود. شما پس از عمری کار، استراحت می کنید و از وقت خود لذت می برید.

✅ ۹) گسترش دادن دایره ارتباطی

وقتی که شما دایره ارتباطی خود را گسترش می دهید و با افرادی که از نظر مالی باهوش هستند رابطه برقرار می کنید. این امر به شما کمک می کند تا فرد موفقی شوید. معمولا افراد درباره مسائل مالی با افرادی مشورت می کنند که قابل اعتماد هستند. شما با برقراری ارتباط با این افراد میزان دانش خود را بالا می برید و در آینده موفق تر خواهید شد.

✅ ۱۰) قبول کردن مسئولیت کارهای خود

آخرین نکته ای که باید به آن اشاره کنیم قبول کردن مسئولیت کارها و اشتباهات خود است. همه ما رییس خود، خانواده، جامعه و … را مقصر ثروتمند نشدن خود می دانیم. بخش بزرگی از هوش مالی این است که انسان باید در قبال اشتباهات خود پاسخگو باشد. اگر اشتباهات و محدودیت های خود را نپذیریم و کاری در مورد آنها انجام ندهیم نمی توانیم موفق باشیم.

 

♦ جمع‌بندی و نتیجه‌گیری ♦

هوش مالی یکی از کلیدهای موفقیت شماست. شما اگر می خواهید به ثروت برسید باید هوش مالی خود را تقویت کنید. در این مطلب ۱۰ دلیل که اهمیت هوش مالی را نشان می دهد برای شما توضیح دادیم.

برای تقویت هوش مالی خود باید به وضعیت اقتصادی نیز توجه کنید. این نکته را فراموش نکنید.