آموزش رایگان سرویس و نگه داری پکیج

Image for post
Image for post

فرقی نمیکند که پکیج بوتان ، ایران رادیاتور، ایساتیس یا یک پکیج ایتالیایی داشته باشید، در هر صورت نیاز به سرویس و نگهداری پکیج را دارید. و چه چیز بهتر از این که خودتان با سرویس پکیج آشنا باشید؟ دستور عمل سرویس پکیج همان چیزی است که به آن نیاز دارید. تیم فنی کرمان تاسیسات برای آموزش سرویس پکیج متن زیر را آماده کرده است و امیدوار است با دانش فنی شما بیش از پیش زیاد شود. پس با ما همراه باشید، پیش به سوی آموزش سرویس پکیج .

توجه کنید، هیچ چیز جای تعمیر کار پکیج را نمیگیرد:

اول از همه باید بگویم، هیچ چیز جای سرویسکار پکیج را نمیگیرد. یعنی اگر دست به آچار نیستید و سرتان برای تعمیر لوازم خانگی توسط خودتان درد نمیکند، بهتر است به نمایندگی پکیج بوتان یا ایران رادیاتور شهرتان زنگ بزنید تا او عملیات سرویس پکیج را انجام دهد و در عوض شما نیز کاری که در آن تخصص دارید را انجام دهید. اما با این حال دلسرد نشوید، چه اشکال دارد که بدانید در سرویس کامل پکیج چه کارهایی باید انجام شود؟ حداقل با آموزش سرویس پکیج متوجه میشویم که سرویسکار بابت چه کارهایی از ما پول میگیرد.

دومین موردی که باید خدمتتان عرض کنم این است که  حتی اگر تعمیر و سرویس پکیج را به دست سرویسکار (تکنسین) متخصص پکیج هم انجام میدهید، باید این کار را سالی یک بار انجام دهید. زیرا عمر دستگاه پکیج شما رابطه مستقیم با سرویس سالیانه ای دارد که توسط نمایندگی خدمات پس از فروش انجام میشود. در نتیجه با یاد گرفتن مسائلی مانند شارژ منبع انبساط عمر پکیج را افزایش دهید. بهتر است همیشه لیست نمایندگی تعمیر پکیج بوتان و ایران رادیاتور را نزد خود داشته باشید و اول فصل پاییز نسبت به سرویس پکیج خود اقدام کنید.

قبل از سرویس پکیج چه کار باید بکنم؟

  1. برق پکیج را قطع کنید: دوشاخه برق پکیج را از پریز بیرون بکشید تا خطر برق گرفتگی نداشته باشد.
  2. گاز را ببندید: بهتر است شیر گاز را در حالت بسته قرار دهید تا خطر گازگرفتگی یا آتش سوزی پکیج نیز از میان برود.
  3. مدار آب گرم شوفاژ را تخلیه کنید تا فشار آب داخل پکیج به صفر برسد: برای این کار کافیست یک شیر آب داغ داخل ظرفشویی باز کنید و شیر پرکن پکیج را نیز باز کنید تا فشار آب مدار اولیه به صفر برسد.

شروع عملیات سرویس پکیج

1.      آموزش سرویس پکیج : بررسی فشار منبع انبساط

همانطور که میدانید، منبع انبساط پکیج از مهم ترین قسمت های پکیج است که اگر به اندازه کافی باد نداشته باشد، دستگاه پکیج زود تر از موعد مستهلک میشود. برای این که فشار باد داخل منبع انبساط پکیج را چک کنید کافی است یک گیج باد را روی والف منبع انبساط پکیج بگذارید و درجه باد را نگاه کنید. به طور کلی این درجه باید بین 0.7 بار تا یک بار باشد.

دقت کنید که فشار باد را باید زمانی اندازه بگیرید که آب داخل مدار خالی شده باشد. در غیر این صورت، فشاری که توسط گیج باد نشان داده میشود، فشار آب داخل مدار است.

2.      آموزش سرویس پکیج : تمیز کردن مبدل اصلی (مبدل اولیه)

برای تمیز کردن مبدل اصلی پکیج کافی است پیچ های محفظه احتراق را باز کنید تا بتوانید فین های مبدل اصلی را مشاهده کنید. حالا روی برنر را با یک روزنامه بپوشانید و مبدل اصلی را با فرچه تمیز نمایید.

توجه کنید: نیازی نیست که برای هر سرویس، مبدل ها را اسیدشویی نمایید. اسیدشویی باعث کوتاهی عمر پکیج میشود. زیرا اسید، با وجود از بین بردن لایه های رسوب، مبدل اصلی که از جنس مس است را نیز میخورد و بعد از چند مرتبه اسیدشویی، مبدل سوراخ میشود.

 

3.   آموزش سرویس پکیج : تمیز کردن مشعل

با یک دمنده باد (بلوئر) داخل مشعل را تمیز کنید تا خاک از محفظه احتراق خارج شود. میتوانید قبل از این کار با یک ژیگلور این منطقه را تمیز کنید. حتی برای سرویس کامل میتوانید یک اسپری خشک ناهید بخرید و با شدت داخل محفظه (زمانی که دستگاه کاملا خاموش است) اسپری کنید. سپس صبر کنید تا محفظه خشک شود. البته تمیز کردن محفظه احتراق پکیج با همان دمنده نیز کفایت میکند.

4.      آموزش سرویس پکیج : تمیز کردن الکترود یون و جرقه زن پکیج

برای تمیز کردن الکترود یون و جرقه کافیست از یک سمباده نسبتا نرم استفاده کنید. سمباده را چند مرتبه روی الکترود بمالید تا یک لایه از الکترود را بردارد. سپس با یک دستمال مرطوب، یون و جرقه زن را تمیز کنید. کار های دیگری که باید در این مرحله انجام دهید عبارتند از:

  1. بررسی کنید که چینی دور الکترود یون و جرقه تمیز سالم باشد و ترک نخورده باشد.
  2. فاصله سر جرقه زن و برنر را به اندازه کافی تنظیم نمایید.
  3. بررسی کنید که الکترود یون و جرقه زن به درستی به کابل خود متصل شده اند و به جایی از بدنه اتصال نداشته باشند.

 

5.      آموزش سرویس پکیج : سرویس مجموعه فن و پرشر پکیج

در این قسمت باید مطمئن شوید که فن دستگاه تمیز باشد و جرم نگرفته باشد. چند راه برای سرویس فن وجود دارد. یکی از آن ها باز کردن کامل فن و شستن آن با آب است. اما اگر وقت باز کردن فن را ندارید و دنبال راه حل راحت تر و سریع تری میگردید یک اسپری WD-40 خریداری نمایید. این اسپری هم به طور کامل منطقه فن را تمیز میکند و هم به دلیل چرب بودنش، باعث روانکاوی فن میگردد. کافیست اسپری را داخل بلبرینگ ها و شافت فن تزریق کنید.

بعضی مواقع، فن نیاز به روغن کاری دارد. برای روغن کاری فن کافیست از روغن یاتاقان کولر یا روغن چرخ خساطی استفاده نمایید. توجه کنید که روغن را فقط داخل بلبرینگ ها بریزید و همزمان پره فن را بچرخانید تا به خوبی روغن کاری انجام گیرد.سپس با اسپری خود، داخل لوله ونتوری را تمیز کنید.

6.      آموزش سرویس پکیج : بازدید دودکش

در این مرحله باید مانند یک پزشک، دودکش پکیج را متلاشی کنید و مجددا نصب نمایید. با گذشت زمان، دودکش پکیج دچار خوردگی میشود و نیاز به تعویض پیدا میکند. باید با دقت فراوان به دودکش نگاه کنید و مطمئن شوید جایی ترک نداشته باشد. این یکی از مهم ترین قسمت های سرویس و نگهداری پکیج است چرا که خرابی دودکش هر ساله جان بسیاری از هموطنان را میگیرد و یک دلیل آن، سهل انگاری است.

بعد از تعویض قطعات دودکش و اطمینان از سالم بودن، دودکش پکیج را نصب کنید. به بالای پشت بام بروید و مطمئن شوید که کلاهک دودکش وجود دارد. بعد از راه اندازی دستگاه مجددا به بالا بروید و مطمئن شوید که دود حاصل از احتراق، به بیرون هدایت میشود.

7.      آموزش سرویس پکیج: تمیز نمودن پمپ پکیج

پمپ پکیج را میتوانید با یک آچار آلن شماره 4 در پکیج بوتان و آلن شماره 5 در پکیج های ایران رادیاتور باز نمایید. بعد از باز کردن پمپ، روتور را بیرون بکشید و داخل پره های آن را تمیز کنید. سپس برای روانکاوی و تمیز شدن بیشتر پمپ، داخل شافت مایع ظرفشویی بریزید و روتور را بچرخانید.

حالا واشر پمپ را در جای خود قرار دهید و پیچ های پمپ را به صورت ضربدری محکم ببندید.

8.      آموزش سرویس پکیج: راه اندازی مجدد پکیج

 شیر پر کن را باز کنید تا فشار داخل مدار به یک تا یک و نیم بار برسد. همه اتصالات را چک کنید تا جایی نشتی نداشته باشد.  اگر جایی نشتی دیدید دوباره فشار مدار را به صفر برسانید و اتصالات را محکم کنید تا نشتی از میان برود.

سپس شیر گاز را باز کنید و با یک مخلوط آب و مایع ظرفشویی و یک ابر، تمام اتصالات گاز را از نظر نشتی بررسی نمایید. این قسمت نیز از مهمترین قسمت های سرویس است. اگر بوی گاز میشنوید یا حتی یک درصد احتمال نشتی گاز میدهید حتما به نمایندگی پکیج بوتان کرمان یا نمایندگی پکیج ایران رادیاتور کرمان اطلاع دهید تا یک سرویسکار مجاز برای بازدید از محل اعزام شود. این قسمت حساس است و ممکن است با جان خود و عزیزانتان بازی کنید.

حالا نوبت به روشن کردن دستگاه میرسد، پکیج را به برق متصل کنید. دستگاه را روی حداکثر گرمای شوفاژ قرار دهید. مطمئن شوید رادیاتور ها هوا ندارند و شیر رادیاتور ها باز است. به شعله نگاه کنید و اگر نیاز به تنظیم شعله است، شعله را تنظیم نمایید.

مراحل بالا به شما کمک میکند که خودتان پکیج خانه را سرویس کنید. اما باز هم این نکته را بیان میکنیم: سرویس پکیج نیاز به دانش تخصصی دارد، اگر تا به حال کار فنی نکرده اید، بهتر است سرویس پکیج توسط افراد مجرب انجام پذیرد.

شما میتوانید با تماس با تعمیرکاران متخصص، مشکل دستگاه پکیج خود را عنوان کنید. برای پکیج شما، از نمایندگی همان شرکت یک سرویسکار معرفی میشود. به این ترتیب اگر نیاز به سرویس پکیج ایران رادیاتور دارید، یک نماینده از ایران رادیاتور  اعزام میشود و اگر نیاز به تعمیر پکیج بوتان  دارید، یک تعمیرکار مجاز از بوتان عازم محل شما میشود.