کاربرد فولاد vcn

فولاد v‌‌c‌‌n، مخفف فولاد  “vanadium carbide nitride” می‌باشد . یکی از ویژگی‌های این فولاد ، قابلیت عملیات حرارتی بسیار خوب آن است .فولاد v‌‌c‌‌n، در برابر گرما مقاوم بوده ، بنابراین، در ساخت قطعات و دستگاه‌هایی که در معرض بارهای کششی ، خمشی و پیچشی قرار دارند ؛ کاربرد دارد . از دیگر ویژگی‌های این فولاد به مقاومت بالا دربرابر شکست می‌توان اشاره کرد .

Image for post
Image for post

از گروههای اصلی فولاد vcn100 ،vcn150 و vcn200 می‌باشند که هرکدام در صنعت کاربردهای خاص خود را دارند. کاربرد فولاد vcn150 در مقایسه با سایر انواع فولاد vcn گسترده تر است .فولاد vcn150، مقاومت کمتری نسبت به فولاد vcn200 دارد. فولادهای v‌‌c‌‌n، در ساخت قطعات بلند ماشین آلاتی که به استحکام کششی و مقاومت به ضربه بالایی احتیاج دارند؛ در میل لنگ‌ها، صفحه دیسک، محورهای غیرمرکز، میل سوپاپ، قطعات دندانه‌دار و شاسی خودرو نیز استفاده می‌شوند. این فولاد آلیاژی، استحکام بسیار بالایی در برابر ضربه ، ساییدگی ، پوسته پوسته شدن ، حرارت و … دارد . این فولاد یکی از پر کاربرد ترین فولاد در صنعت می باشد که در DIN آلمان بر اساس استاندارد ها شناخته می شود. این فولاد از ترکیبات شیمیایی مانند کربن ، سیلیسیم ، منگنز و نیکل تشکیل شده است .

Image for post
Image for post

فولاد vcn150

فولاد vcn150 ، که به آن فولاد ۶۵۸۰ نیز گفته می‌شود، عملیات حرارتی پذیر، کم آلیاژ و حاوی نیکل، کروم و مولیبدن است. این فولاد به‌دلیل چقرمگی و توانایی ایجاد مقاومت بالا هنگام عملیات حرارتی و حفظ مقاومت به خستگی، فولادی شناخته شده است .فولاد vcn150، بسیار محبوب و متنوع می‌باشد. این فولاد ها را می‌توان از طریق عملیات حرارتی به استحکام کششی مطلوب رساند.

Image for post
Image for post

سختی فولاد vcn 150 بسیار زیاد است یعنی این فولاد در مواردی کاربرد دارد که قطعه مورد نظر، نیاز به افزایش سختی و آبکاری دارد. این فولاد یکی از پر کاربرد ترین فولاد در صنعت می باشد که در DIN آلمان بر اساس استاندارد ها ، با شماره ۱٫۶۵۸۲ شناخته می شود که با توجه به قیمت ارزان تر آن ، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین این فولاد برای قطعاتی که تحت فشار های شدید کششی ، خمشی و پیچشی می باشند استفاده می شود.

Image for post
Image for post

ترکیب شمیایی فولاد vcn150 (برحسب درصد وزنی)

سیلیکون: حداکثر ۰٫۴ درصد

منگنز:۰٫۶۵ درصد

کروم: ۱٫۵ درصد

مولیبدن: ۰٫۲۳ درصد

نیکل: ۱٫۵ درصد

Image for post
Image for post

مقاومت فولاد vcn150، در برابر محیط‌ های مختلف

اشتعال پذیری: مقاومت بسیار خوب

آب شیرین: مقاومت خوب

حلال آلی: مقاومت بسیار خوب

اکسیداسیون در 500˚C: مقاومت خوب

آب دریا: مقاومت متوسط

اسید قوی: مقاومت ضعیف

قلیاهای قوی: مقاومت ضعیف

پوشش ضعیف: مقاومت خیلی خوب

اسید ضعیف: مقاومت متوسط

قلیا ضعیف: مقاومت خوب

حداقل دمای مورد نیاز: 43.2-73.2 ˚C

حداکثر دمای مورد نیاز: 613-653 ˚C

Image for post
Image for post

شرایط عملیات حرارتی فولاد vcn

شرایط عملیات حرارتی فولاد شامل چند مرحله است که در ادامه به طور مختصر شرح داده شده‌اند.

نرماله کردن

یکی از روش‌های عملیات حرارتی، نرماله کردن می‌باشد. دمای نرماله کردن فولاد vcn150 بین 850-880  درجه سانتی گراد تعیین شده است.

تنش زدایی

برای از بین بردن تنش‌های ماشینکاری، عملیات تنش زدایی از طریق حرارت دادن و گرم کردن فولاد vcn150 انجام می‌شود. برای این منظور، فولاد vcn150 را به مدت 1-2 ساعت در دمای 650 درجه˚C نگه داشته، و سپس در هوا خنک می‌کنند. این فرایند، به منظور کاهش انحرافات و تغییر شکل، در طول عملیات حرارتی انجام می‌شود.

سخت شدن

فولاد vcn150، در محدوده دمایی 830-860 درجه ˚C سخت می‌شود و پس از آن در روغن سردسازی می‌شود. دمای کوئنچ براساس آزمون جامینی (تست میزان سختی پذیری فولاد) 850˚C است.

تمپر کردن

یکی دیگر از روش‌های عملیات حرارتی که می‌توان روی فولاد vcn150 انجام داد؛ تمپرینگ می‌باشد. دمای تمپر کردن فولاد vcn150، حدود 540-660 درجه˚C است.

آهنگری یا فورج

یکی از روش‌های شکل دهی فولاد، آهنگری یا فورجینگ می‌باشد. آهنگری فولاد vcn150، در محدوده دمای 900-1100درجه ˚C انجام می‌شود.

قابلیت ماشینکاری

ماشینکاری فولاد vcn150 ، در حالت‌های آنیل، نرماله و تمپر کردن به بهترین حالت ممکن انجام می‌شود. بنابراین، این فولاد را می‌توان با کلیه روش‌های متداول، ماشینکاری کرد .

مقاومت در برابر خوردگی

فولاد vcn150، یک فولاد کم‌آلیاژ است و در برابر خوردگی مقاوم نمی‌باشد. لازم به ذکر است که برای جلوگیری از خوردگی این فولاد، باید از پوشش محافظ استفاده شود.

Image for post
Image for post

جوشکاری فولاد vcn150

فولاد v‌‌c‌‌n، می‌توانند از طریق روش‌های همجوشی یا مقاومتی، جوش داده شوند. در هنگام جوشکاری این آلیاژ با روش‌های متداول ، باید عملیات پیش گرم و پس گرم در جوشکاری رعایت شود.

کار سرد

آلیاژ VCNMO150، از انعطاف پذیری خوبی برخوردار می‌باشد. این آلیاژ در حالت آنیل  با استفاده از ابزارها و روش‌های مرسوم، کارسرد می‌شود.

Image for post
Image for post

کاربرد فولاد vcn ، کاربرد فولاد vcn 150

از فولاد vcn150، برای ساخت چرخ دنده‌های فرود هواپیما، چرخ دنده‌های انتقال نیرو و محورها و سایر قطعات ساختاری، قطعات مهندسی عمومی، چرخ دنده‌های سخت شده، اتصالات میله، پیچ و مهره و لوله تفنگ استفاده می‌شود.

Image for post
Image for post

ما در تهیه انواع فولادهای آلیاژی با ابعاد و اندازه درخواستی مشتری در بازه گسترده مجموعه فولادها و آهن‌آلات به صورت دقیق و حرفه ای فعالیت می کنیم.  اطمینان از مرغوبیت کالا ، صحت در بارگیری محصول و اطمینان از کارخانه و شناسنامه محصول همواره حائز اهمیت می باشد.  نیازسنجی بازار و ارتباط نزدیک با مصرف کننده و تهیه محصول مطابق با درخواست مشتری نقطه قوت شرکت فولاد یگانه تهران  می باشد.

برای دریافت قیمت محصولات فولاد یگانه بر روی لینک‌های زیر کلیک کنید قیمت فولاد spk | قیمت فولاد Mo40 | قیمت فولاد ST52 | قیمت فولاد گرمکار | قیمت فولاد vcn | قیمت فولاد CK45 |  قیمت بلوک فولادی Mo40 | قیمت میلگرد استیل

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید اینستاگرام | پینترست | توئیتر |