قدم به قدم تا نصب شیر ظرفشویی

راهنمای نصب شیر ظرفشویی

صنعت شیرآلات روز به روز درحال ساخت محصولات جدید و با قابلیت‌های متفاوت است. از طرفی شیرآلات قدیمی پس از گذشت چندین سال فرسوده و کهنه می‌شوند و شاید شما را به این فکر بیاندازندکه شیر‌های جدید خریداری کنید. هنگام ساخت خانه به خرید و نصب شیرآلات متناسب با سبک خانه احتیاج خواهید داشت. هنگام خرید دو چالش انتخاب محصول مناسب و نصب صحیح پیش روی شما است. اگر خرید را انجام داده‌اید و می‌خواهید محصول را نصب کنید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

Image for post
Image for post

آموزش نصب شیر ظرفشویی

با توجه به تنوع محصولات و نوع طراحی آن‌ها، مراحل متفاوتی برای نصب باید طی شود. شیوه‌ نصب شیر‌های قدیمی و جدید یا شلنگ دار و اهرمی نیز با هم متفاوت است. به همین علت توصیه می‌شود برای  اطمینان از اتصال صحیح و جلوگیری از نشت، از فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. اما این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید این کار را انجام دهید. اگر خودتان قصد نصب دارید، باید مراحل را قدم به قدم و با توجه به نکات آن انجام دهید.

چند نکته قبل از تعویض و نصب شیرآلات ظرفشویی

·        اطمینان حاصل کنید که شیر‌ها عاری از رسوب باشد

قبل از هرکاری باید مطمئن شوید که درون لوله‌های آب سرد و گرم عاری از رسوب و آلودگی باشد، زیرا در صورت وجود هرگونه آلودگی یا رسوب، پس از نصب شیر ظرفشویی با مشکلاتی مثل فشار کم یا آلوده شدن آب رو به رو خواهید شد. برای حذف آلودگی، تنها کاری که باید انجام دهید؛ باز کردن شیر فلکه است. با این کار جریان آب، شیر‌ها را تمیز می‌کند.

·        اتصالات را به خاطر بسپارید یا از آن‌ها عکس بگیرید

اگر قصد تعویض شیر را دارید، داشتن یک عکس از اتصالات اولیه، از سردرگم شدن هنگام اتصال اجزا جلوگیری می‌کند، و به راحتی هرجا به مشکل خوردید می‌توانید به آن مراجعه کنید.

·        جلوگیری از نشت آب باقی مانده در شیر

زمانی که می‌خواهید اتصالات را از هم جدا کنید، ممکن است مقداری آب دورن لوله باقی مانده باشد؛ که قرار دادن یک سطل زیر آن‌ از ریزش آب درخانه و داخل کابینت جلوگیری می‌کند.

·        تهیه قطعات

اکثر قطعات مورد نظر داخل بسته بندی وجود دارند؛ اما اگر قطعات جانبی مثل پیچ و مهره ‌و..  وجود نداشت باید قبل از شروع کار آن‌ها را تهیه کنید.

·        بررسی چکه کردن آب

اگر پس از نصب متوجه شدید که شیر چکه می‌کند، در صورتی  که مقدار آب خروجی زیاد باشد؛ به این معنی است که اتصالات به خوبی برقرار نشده و بهتر است علت آن را بیابید سپس مشکل را حل کنید؛ اما اگر مقدارآب کمی از اتصالات چکه می‌کند؛ می‌توانید با استفاده از نوار تفلون از آن جلوگیری کنید.

مراحل تعویض شیر ظرفشویی

Image for post
Image for post

 اگر قصد تعویض شیر ظرفشویی را دارید ؛ باید قبل از نصب، مراحل مربوط به حذف شیر قبلی را انجام دهید و آن‌ها نیز جزئی از کاری شما به شمار می‌روند. مراحل جدا کردن شیر قدیمی به صورت زیر است.

1-    شیر فلکه را ببندید و از نحوه اتصال شلنگ‌ها عکس بگیرید.

2-    با استفاده از آچار مناسب، شلنگ پیسوار، که متصل به ورودی‌های آب گرم و سرد و از طرف دیگر متصل به شیر ظرفشویی است را جدا کنید. (بهتر است با قرار دادن یک سطل زیر شلنگ پیسوار از ریختن آب باقی مانده در لوله داخل آشپزخانه و کابینت جلوگیری کنید.)

3-    اتصال شیر ظرفشویی به سینک را جدا کنید. برای این کار باید پیچ و مهره‌هایی که این دو را به هم محکم کرده را باز کنید.

نحوه نصب شیر اهرمی ظرفشویی

زمانی‌که شیر‌های قبلی حذف و شرایط، آماده نصب شیر ظرفشویی جدید شد می‌توانید مراحل کار را آغاز کنید. به طور کلی مراحل نصب شیر ظرفشویی اهرمی شامل موارد زیر است.

1-    در اولین مرحله شیر فلکه را ببندید. و همه وسایل مورد نیاز از جمله انبردست، سطل، آچار فرانسه و... را آماده و کنار دست خود بگذارید.

2-    برای ورودی‌های آب گرم و سرد، دو عدد شیر پیسوار به رنگ آبی و قرمز تهیه کنید.

3-    پیچ دو سر رزوه، بست مثلثی، بست فلزی، واشر مخصوص بست فلزی، واشر گرد همگی از اجزایی است که درون بسته بندی شیر قرار دارد. چک کنید که همه آن‌ها در بسته بندی وجود داشته باشد و درصورتی که وجود نداشت، آن‌ها را تهیه کنید.

4-    اتصال بین شلنگ پیسوار آبی را با ورودی آب سرد و شلنگ پیسوار  قرمز را به ورودی آب گرم برقرار کنید.

5-    شیلنگ‌های پیسوار در یک سر دارای رزوه هستند. آن‌ها را از این قسمت به شیر نصب کنید و رزوه را ، زیر شیر و درجای مخصوص خود، قرار دهید. در این مراحله برای آب بندی بهتر می‌توانید از تفلون نیز استفاده کنید.

6-    اکنون نوبت اتصال شلنگ‌ها به شیر ظرفشویی است. برای انجام این‌کار شلنگ‌های پیسوار را از سوراخ سینک عبور دهید و سپس با نگه داشتن آن‌ها به آرامی شیر را روی لبه شلنگ‌ها قرار داده و در جای خود فیکس کنید.

7-    واشر و بست فلزی را در جای خود سفت کنید.

8-    بررسی کنید که شیر به صورت صحیح و با زاویه صحیح در جای خود قرار گرفته باشد.

9-    مهره فیکس کننده را در جای خود قرار دهید تا شیر از تکان خوردن و لرزش در امان باشد.

10- پس از اتمام مراحل نصب، جریان آب را باز کرده و از نصب صحیح اتصالات اطمینان حاصل نمایید.

نحوه نصب ظرفشویی شلنگدار

Image for post
Image for post

نوع دیگری از شیرهای ظرفشویی، شیر ظرفشویی شلنگدار است؛ که معمولا برای شستن سینک و در آرایشگاه‌ها برای شستن سر مشتریان به کار می‌رود. همچنین باید در نظر داشته باشید که بر اساس برند تولید کننده روش نصب متفاوتی را باید اتخاذ کنید. زیرا هر طرح و سبک متفاوت از دیگری بوده و این ظاهر متفاوت شیوه اتصالات را نیز تغییر خواهد داد؛ حتی نوع معمولی هر شیر با سبک فانتزی و کلاسیک خود به روش متفاوتی نصب می‌شوند. اما به طور کلی نحوه نصب شیر ظرفشویی شلنگدار به صورت زیر است.

1-    شیر‌های آب سرد را برای خودتان علامت گذاری کنید تا دچار اشتباه نشوید.

2-    شلنگ‌های پیسوار را زیر شیر نصب کرده و با استفاده از پیچ تمام رزوه اتصال را محکم کنید.

3-    واشر حلقه‌ای را زیر شیر و سینک قرار داده و شلنگ‌ها را از سوراخ سینک عبور دهید.

4-    در مرحله بعد باید شلنگ‌هارا را ثابت نگه داشته و با استفاده از بست، اتصالات را طوری محکم کنید که شیر ثابت بماند. (البته توجه داشته باشید پیچ‌ها و بست‌ها را زیاد سفت نکنید)

5-    شلنگ سمت چپ باید به شیر آب گرم و شلنگ سمت راست به شیر آب سرد باید متصل شود.

6-     حالا شلنگ سوم را از قسمت سر رزوه‌دار وارد دهانه شیر کرده، و آن را تا قسمت زیر شیر عبور دهید. وزنه مخصوص باید دورن شیر قرار بگیرد و اگر دارای پیچ و.. است باید به خوبی محکم شود.

7-    سری پایین را به اتصال شیر جا بزنید. (بسته به نوع شیر و لوازم نصب، سری پایین به زیر شیر، اتصال پیچ تمام رزوه یا سری مخصوص متصل می‌شود)

8-    اتصال سری شیر ظرفشور و سری شیر بالا را با هم برقرار کنید.

9-    اکنون مراحل نصب شیر ظرفشویی شلنگدار تمام است؛ در این مرحله شیر را باز کنید تا درصورت چکه کردن آب متوجه شده و آن را رفع کنید.

سخن آخر

نصب شیرآلات از نوع کلاسیک، فانتزی و حتی نوع معمولی ممکن است برای کسانی که تا حالا این کار را انجام نداده‌اند دشوار یا زمان بر باشد. با کمک گرفتن از یک فرد متخصص علاوه بر اطمینان خاطر از نصب صحیح شیر ظرفشویی، زمان مورد نیاز نیز به حداقل می‌رسد. اما زمانی که خودتان قصد انجام این کارر را دارید بهتر است با کسب آگاهی و انجام مراحل به صورت دقیق از هر مشکل احتمالی در نصب جلوگیری کنید.