همه چیز درباره تک ماده در دبیرستان

معمولا دانش آموزا تک ماده رو زیاد شنیدن ولی دانش آموزانی که در درسی تجدید شدن آشنایی بیشتری با تک ماده دارند. در این مطلب به این سوال که تک ماده چیست؟ به خوبی پاسخ داده میشه تا دانش آموزا با این قانون در نظام آموزشی کشور آشنایی پیدا کنند.

تبصره یا قانون تک ماده می تونه قبولی در درس تجدید شده رو برای دانش آموز راحت کنه. به عنوان مثال دانش آموزی که نتونسته نمره قبولی رو در برگه امتحان کسب کنه و نمره مستمر او نیز زیر ده است، می‌تونه با این قانون قبول بشه. بسیاری از دانش‌آموزان فکر می کنن که می تونن در هر شرایطی از این قانون و تبصره استفاده کنن در حالی که استفاده از این قانون شرایط خاصی داره که در ادامه مقاله توضیحات بیشتر در خصوص تک ماده داده میشه .


تک ماده چیست؟
در جواب تک ماده چیست؟ میشه گفت تک ماده قانونیه که نمره زیر ده و بالای هفت رو به نمره حد نصاب قبولی یعنی ده تبدیل میکنه. قانون یا تبصره تک ماده باعث میشه که دانش آموز یک ضرب قبول بشه و نیاز به شرکت مجدد در امتحانات شهریور ماه یا دی ماه نداشته باشه. برای رفع تجدیدی و ترمیم معدل با شرایط خاصی میشه از قانون تک ماده استفاده کرد.

البته مشاوران تحصیلی به بعضی از دانش آموزا که دارای شرایط تک ماده هستن توصیه می کنن که از این قانون استفاده نکنن. قانون تک ماده با وجود تمامی مزیت هایی که داره برخی مواقع می تونه به ضرر دانش آموزان تموم بشه. این ضرر موقع کنکور، انتخاب رشته و گرفتن بورسیه تحصیلی خودش رو نشون میده.قانون تک ماده چیست؟
مطابق تبصره‌ی ۲ ماده ۸۲ آئین‌نامه‌ی آموزش متوسطه، اگر دانش‌آموزی در امتحانات خردادماه نمره‌ی قبولی کسب نکند و نمره وی ۷ و یا بیشتر باشد، می‌تواند از شرایط تبصره یا همان تک‌ماده استفاده کند و بین یک تا 4 درس خود را بنا بر شرایط و قوانین خاصی که در ادامه ذکر خواهد شد، بدون آزمون مجدد، پاس کند.

تک ماده در دبیرستان
pasokhbama.com میگوید: برای درک معنای تبصره یا قانون استفاده از تک ماده در دوره‌ی دبیرستان باید در وهله‌ی اول بدانیم که شرایط قبولی در دروس دوره‌ی دوم متوسطه برای هر پایه چگونه است. اگرچه قانون تک ماده برای دوره‌ی اول متوسطه نیز کاربرد دارد، اما بیشترین استفاده از آن در پایه‌های دهم تا دوازدهم صورت می‌گیرد.

تصور ذهنی اکثر ما این است که اگر دانش‌آموز در امتحان پایان ترم نمره‌ی 10 بگیرد، در امتحان قبول شده و کمتر از آن به معنای تجدید شدن یا در نهایت مردود شدن در هر پایه‌ی تحصیلی است. اما باید بدانید همیشه اینطور نیست و نمره‌ی قبولی در هر پایه و هر رشته می‌تواند متفاوت باشد. مثلاً نمره‌ی قبولی در درس‌های نظری 10 است، اما دانش‌آموزان رشته‌ی فنی و حرفه‌ای برای قبولی باید نمره‌ی 12 کسب کنند. یا به‌عنوان مثال اگر در برگه‌ی امتحان نهایی سال دوازدهم رشته‌های نظری نمره‌ی 7 کسب کنید، قبول می‌شوید و نیازی به تک ماده ندارید.

اصول تک ماده
طبق آیین‌نامه‌ی وزارت آموزش و پرورش، اگر دانش‌آموزی در زمان فارغ‌التحصیلی در سال آخر (سال دوازدهم)، در چهار عنوان درسی نمره‌ی ۷ به بالا داشته باشد از نظر سیستمی شرایط فارغ التحصیلی را دارد.

اما نکته اینجاست که از این چهار عنوان درس باید حداکثر دو درس نهایی و دو درس غیرنهایی باشد که می‌تواند مربوط به پایه‌ی دهم، یازدهم و یا دوازدهم باشد. البته در مقطع متوسطه‌ی دوم، امتحانات نهایی در پایه‌ی دوازدهم برگزار می‌شوند و آن دو درس نهایی حتماً مربوط به سال دوازدهم است، اما دروس غیرنهایی می‌تواند از پایه دهم و یازدهم هم باقی مانده باشد. دانش‌آموز دارای این شرایط، می‌تواند با قانون یا تبصره‌ی «تک ماده» فارغ التحصیل شود.

شرایط قبولی در درس‌های پایه دهم و یازدهم
برای آشنایی با شرایط قبولی در دروس دوره‌ی دوم متوسطه ابتدا باید با معنی برخی از اصطلاحات از جمله «نمره‌ی سالانه» آشنا شوید. دانش‌آموزان علاوه بر نمره‌ی برگه‌ی امتحانی آخر سال، یک نمره‌ی سالانه برای هر درس دارند.شرایط استفاده از تبصره و تک ماده برای دوره دوم متوسطه 1401 – 1402
دانش آموزان دوره دوم متوسطه (دهم، یازدهم و دوازدهم) می توانند با داشتن حداقل نمره 7 در 4 درس، از تبصره و تک ماده استفاده نمایند. با تغییر آیین نامه آموزشی، هر دانش آموز می تواند حداکثر در 2 درس نهایی و در 2 درس غیرنهایی (داخلی) از تبصره استفاده کند.

ممکن است زمانی که صحبت از قبولی به میان می آید، ذهن شما به سمت نمره کسب شده در برگه امتحانی برود، اما منظور از قبول شدن یا نشدن در امتحانات، همان نمره سالانه می باشد. به طور مثال این امکان وجود دارد که دانش آموزی نمره کسب شده در ورقه اش 7 و یا کمتر باشد، اما در نمره سالانه قبول شده باشد. برای آن که بهتر متوجه شوید، به فرمول زیر توجه فرمایید:

8 ÷[{(نمره مستمر نوبت اول × 1) + (نمره برگه نوبت اول × 2 )} + {(نمره مستمر نوبت دوم × 1) + (نمره برگه نوبت دوم × 4)}] = نمره سالانه

حدنصاب قبولی در هر درس چند است ؟
حدنصاب قبولی در هر درس نمره 10 و در دروس شایستگی های فنی و غیرفنی رشته فنی حرفه ای 12 است. در رشته کاردانش مشخص کردن حدنصاب قبولی در استاندارد مهارت در بخش نظری و عملی، بر عهده دستگاه متولی استاندارد مهارت است.

اگر دانش آموزی نخواهد از تبصره استفاده کند، باید چه کند؟
ممکن است دانش آموزان دوره متوسطه دوم نخواهند از قانون تک ماده و تبصره استفاده کنند و خود را برای امتحانات شهریور ماه آماده نمایند. در این صورت دانش آموز می تواند با مراجعه به مدرسه خود، درخواستی کتبی مبنی بر شرکت در امتحانات شهریور ماه را داشته باشد.