نحوه اولویت‌ بندی شاخه‌ ها در نمون‌ برگ‌ های هدایت تحصیلی پایه نهم

سامانه پادا یا همان پرونده الکترونیکی دانش آموزان یک پایگاه اینترنتی جدیدالتأسیس به آدرس pada.medu.ir می باشد که توسط وزارت آموزش و پرورش و به مقصود مشاهده و دریافت کارنامه دانش آموزان در تمام پایه ها طراحی شده است. پادا همچنین امکانات کاربری متفاوتی را نیز در اختیار محصلین قرار می دهد که دریافت کارنامه آنلاین، مشاهده اطلاعیه ها، انتقال الکترونیکی پرونده دانش آموز، انجام فرآیند هدایت تحصیلی و… از جمله این خدمات می باشند.

 

بخش دوم
دانش آموزان پایه هفتم و دهم برای انجام مراحل ابتدایی نام نویسی خود باید به این گزینه مراجعه نموده و پس از آن در موعد مقرر برای انجام گام های بعدی در مدرسه حضور یابند. دانش آموزان کلیه پایه های تحصیلی هفتم و دهم می توانند با دریافت نام کاربری و رمز عبور از دفاتر مدارس محل تحصیلشان وارد صفحه شخصی خود در سایت پادا شده و از مزایا و امکانات آن بهره مند گردند. لازم به ذکر است که اطلاعات لازم برای ورود به پادا همان مشخصات سامانه دانش آموزی سیدا می باشد که در اختیار مدیران هر مدرسه قرار می گیرد. راه اندازی سامانه هدایت تحصیلی دانش آموزان در راستای تغییر و تحولات وزارت آموزش و پرورش و توسعه دولت الکترونیک صورت گرفته که البته شیوع ویروس کرونا نیز نیاز به حضور چنین بستر اینترنتی فعال و کارآمدی را دو چندان نموده است.امسال هدایت تحصیلی و انتخاب رشته نهم به دهم دانش آموزان از طریق سایت پادا که به تازگی توسط وزارت آموزش و پرورش راه اندازی شده است ، انجام می گیرد. در سامانه پادا دانش آموزی تمام فرم های هدایت تحصیلی از جمله نمون برگ شماره 7 هدایت تحصیلی و سایر نمون برگ ها موجود است و ظرفیت مدارس و مناطق آموزش و پرورش برای هر رشته تحصیلی مشخص و در سامانه بارگذاری شده است. برای هر یک از دانش آموزان جهت هدایت تحصیلی 100 امتیاز در نظر گرفته شده است که با توجه به نظرات خود دانش آموز ، معلم ، والدین و مشاور مدرسه اعمال می شود.

 به نقل از سایت پاسخ با ما :دانش آموزان باید طبق اولویت الف در هدایت تحصیلی خود و همچنین سایر اولویت های درج شده در فرم شماره 7 ، رشته تحصیلی متناسب با سطح نمرات و علاقه خود را انتخاب نمایند. همانطور که می دانید سه عامل مهم در هدایت تحصیلی شامل بررسی های مشاوره ای ، عملکرد تحصیلی دانش آموز و حد نصاب نمره لازم برای دروس تخصصی رشته‌های شاخه نظری ، فنی حرفه ای و کاردانش و همچنین ظرفیت رشته است.

در برگه هدایت تحصیلی شماره ۶ که بیشتر جنبه مشاوره ای و توصیه ای دارد ، به دانش آموز رشته هایی پیشنهاد می شود که صلاحیت و توانمندی ورود به آنها را دارد اما رشته های پیشنهادی (الف) تا (د) فرم شماره 7 براساس عملکرد تحصیلی دانش آموز و ظرفیت منطقه تعیین می شود.

نحوه اولویت‌ بندی شاخه‌ ها در نمون‌ برگ‌ های هدایت تحصیلی
دانش آموزان برای انتخاب رشته نهم در سایت پادا از 15 تیرماه فرصت دارند و هدایت تحصیلی دانش آموزان تجدیدی نیز در شهریورماه انجام می گیرد. نمون برگ های هدایت تحصیلی دانش آموزان در شاخه کاردانش و رشته های ریاضی فیزیک و علوم و معارف اسلامی بر اساس اولویت (الف) صادر می‌ شود یعنی اگر دانش آموز نمره لازم برای ورود به این رشته ها را داشته باشد بدون در نظر گرفتن ظرفیت مدرسه و منطقه ثبت نام او انجام می گیرد.رشته های تحصیلی پایه نهم
در سال متوسطه دوم می‌توانید وارد شاخه نظری (دبیرستان) یا هنرستان شوید که هرکدام شامل

انواع رشته‌های تحصیلی نهم هستند.

رشته های نظری
رشته های پایه نهم در شاخه نظری شامل موارد زیر است:

رشته تجربی
رشته ریاضی فیزیک
رشته انسانی
رشته علوم و معارف اسلامی
رشته های هنرستان
در هنرستان دو زیر شاخه وجود دارد:

فنی حرفه‌ای
کار دانش
برای تعیین رشته نهم در این شاخه‌ها، گروه‌ها و در برخی موارد زیرگروه‌های مختلفی دارد که دانش‌آموز پس از ورود به هریک از آن‌ها، میتواند وارد رشته‌های مختلفی شود.