راهنمای سهمیه های ایثارگری در کنکور

 

در کنکور سراسری سهمیه های مختلفی وجود دارند که شامل سهمیه رزمندگان ، ایثارگران 25 درصدی ، ایثارگران 5 درصدی ، سهمیه مناطق و … می باشند. داوطلبانی که شرایط استفاده از سهمیه های ایثارگری و رزمندگان را دارند باید در زمان تکمیل برگه ثبت نام کنکور ، کدپیگیری مربوطه را که از ارگان ذیربط دریافت کرده اند ، درج نمایند تا سهمیه برای آنها اعمال شود. اما سوالی که برای اکثر داوطلبان پیش می آید این است که فرق سهمیه رزمندگان با ایثارگران چیست و چگونه متوجه شویم که سهمیه ما ایثارگران است یا رزمندگان اینجا را بخوانید ؟

مشمولان سهمیه رزمندگان کنکور سراسری ۱۴۰۲

در حالت کلی رزمنده به فردی اطلاق می گردد که زمان جنگ در جبهه های حق علیه باطل حضور داشته و برای حفظ، حراست و دفاع از آرمان های خود با دشمنان جنگیده است. سازمان سنجش و شورای عالی انقلاب فرهنگی سهمیه ای را برای رزمندگان در نظر گرفتند تا در صورت شرکت در کنکور سراسری بتوانند از این تسهیلات در نظر گرفته شده به منظور بهبود قبولی خود استفاده نمایند.

رزمندگانی که قصد استفاده از این سهمیه را دارند، می بایست یکی از شرایط زیر را دارا باشند:

 

رزمندگانی که از تاریخ 31 شهریور 59 لغایت 31 شهریور 67، حداقل 6 ماه متوالی یا متناوب به صورت داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور داشتند.

 

پرسنل کادر ثابت، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که علاوه بر میزان وظیفه، از تاریخ 31 شهریور 59 لغایت 31 شهریور 67، حداقل 6 ماه پیوسته یا 9 ماه ناپیوسته به صورت داوطلبانه در خطوط مقدم حضور داشتند.

 

با توجه به دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری آن دسته از داوطلبانی که جزو نیروهای فعال و یا عادی بسیج بودند، مشمول سهمیه رزمندگان نمی شوند.

سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری 1401 به چه کسانی تعلق می گیرد؟

داوطلبانی که هنگام به انجام رساندن فرآیند ثبت نام کنکور سراسری 1401 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور، قصد دارند جهت کسب رتبه بهتر از سهمیه رزمندگان استفاده نمایند، بایستی ابتدا از این که مشمول دریافت این سهمیه می باشند یا خیر مطلع گردند.

همسر و فرزندان افرادی که دارای حداقل 6 ماه سابقه حضور در جبهه می باشند (با تایید ستاد کل نیروهای مسلح) جزو مشمولان سهمیه رزمندگان محسوب می شوند و تابع ضوابط مربوط به سهمیه رزمندگان هستند.
متقاضیانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران در دوره های نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، غیرانتفاعی، نیمه حضوری، مجازی و پردیس های خودگردان آزمون سراسری پذیرفته شوند، در صـورت انصراف از قبولی اولیه، منحصراً یک بار دیگر مجاز به استفاده از سهمیه مذکور خواهند بود.
داوطلبان مشمول سهمیه رزمندگان سپاه پاسداران و وزارت جهاد کشاورزی از سـال 68 به بعد، که یک بار در دوره روزانه آزمون سراسری پذیرفته شده اند، جدا از این که از رشته قبولی انصراف داده یا ثبت نام کرده و یا حتی ثبت نام نکرده باشند، حق استفاده مجدد از این سهمیه را در آزمون سراسری ندارند.
نیروهای فعال بسیجی و یا بسیجیان عادی پایگاه های مقاومت، قادر به استفاده از سهمیه رزمندگان نمی باشند.
آن دسته از کارکنان کادر ثابت، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح که علاوه بر میزان موظفی از تاریخ 31 شهریور ماه 59 تا 31 شهریور 67، حداقل 6 ماه پیوسته یا 9 ماه ناپیوسته به صورت داوطلبانه در خطوط مقدم حضور داشته اند، در صورت تایید بالاترین مقام هر یک از نیروهای مسلح می توانند سهمیه مزبور را دریافت نمایند.

تبصره

متقاضیان دریافت سهمیه رزمندگان، در صورت عدم تایید سهمیه باید به واحدهای تابعه شهرستان های محل تشکیل پرونده مراجعه کنند.
مناطق عملیاتی بر اساس مصوبات شورای عالی دفاع مشخص می گردد.
مدت حضور در جبهه برای افراد دارای تعهدات و ماموریت های خدمتی، کارکنان وزارتخانه ها، سازمان ها و ارگان های نظامی در جبهه و همچنین طرح 6 ماهه دانشجویان، حضور داوطلبانه محسوب نمی شود.

سهمیه ایثارگران 25 درصدی

یکی دیگر از انواع سهمیه‌ها، سهمیه 25 درصدی است. سهمیه 25 درصدی ایثارگران به داوطلبان زیر اختصاص می‌یابد:

همسر، فرزندان شهدا و مفقودالاثر
آزادگان، همسر و فرزندان آن‌ها
جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن‌ها

سهمیه جانبازی در کنکور به میزان جانبازی بستگی دارد. این بدین معنی است که جانبازان 25 درصد به بالا دارای یک سهمیه 25 درصدی هستند. این داوطلبان می‌توانند هنگام ثبت نام گزینه مربوط به استفاده از سهمیه 25 درصدی سهمیه ایثار گران را انتخاب کنند. با توجه به این سهمیه، حد نصاب نمره ایثارگران، 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده است.

آمار داوطلبان سهمیه ایثارگران 25 درصدی

تعداد داوطلبان کنکور با توجه به سهمیه ایثار گران 25 درصدی به صورت زیر است:

تعداد ایثارگران 25 درصد: 19،762 داوطلب
تعداد کل داوطلبان رشته تجربی: 575،841 داوطلب

تعداد کل داوطلبانی که از این سهمیه در کنکور استفاده کرده‌اند 3/5 درصد داوطلبان است.

میزان تاثیر سهمیه 5 درصدی ایثارگران در شهریه

داوطلبانی که از سهمیه 5 درصدی استفاده می‌کنند به میزان 30 درصد یا به صورت کلی از پرداخت شهریه معاف هستند. این بدین معنی است که داوطلبان با این سهمیه با توجه به دو حالت بالا از پرداخت شهریه معاف هستند.