بررسی و معرفی انیمیشن مینیون‌ها: ظهور گرو (Minions: The Rise of Gru)

Image for post
Image for post

انیمیشن مینیون‌ها: ظهور گرو (Minions: The Rise of Gru) جدیدترین انیمیشن از کمپانی ایلیومینشن به شمار می‌رود که دنباله‌ای برای انیمیشنی به همین نام محصول سال ۲۰۱۵ میلادی است. این انیمیشن داستان گروی جوان را به تصویر می‌کشد.

داستان Minions: The Rise of Gru

گرو که آرزویش تبدیل شدن به بزرگ‌ترین شرور دنیاست، درخواستی برای پیوستن به گروه ابرشرور داده است. آن‌ها نیز او را برای مصاحبه‌ی کاری دعوت می‌کنند. اما در روز مصاحبه، او را بچه‌ای خطاب کرده که باید به مدرسه برود و درس بخواند. گرو برای اینکه ثابت کند که قابلیت پیوستن به گروه آن‌ها را دارد، سنگ زودیاک را دزدیده و فرار می‌کند. اما آتو (یکی از مینیون‌ها) سنگ را گم می‌کند. گرو که  به دنبال پیدا کردن سنگ است، توسط وحشی بندانگشتی، دزدیده می‌شود. از آن طرف گروه ابرشرور نیز به دنبال یافتن سنگ و دستگیری گرو است. آتو برای پیدا کردن سنگ در تلاش است و سه مینیون دیگر نیز برای نجات گرو، راهی سانفرانسیسکو می‌شوند. آن‌ها در آنجا تحت تعلیمات یک معلم کونگ‌فو قرار می‌گیرند. بندانگشتی که بار دیگر تنها شده است و خانه‌اش نیز توسط ابرشرورها، تخریب شده، ناامید از همه جا، گرو را رها می‌کند. گرو در اثر یک اتفاق، آتو را می‌بیند و سنگ زودیاک را به دست می‌آورد. در اینجا گروه ابرشرور، سه مینیون و پلیس در یک جا جمع شده و با یکدیگر رو به رو می‌شوند. گروه ابرشرور، سنگ را از گرو گرفته و تبدیل به حیوانات عظیم‌الجثه و ترسناک می‌شوند. اعضای پلیس فرار می‌کنند، اما انیمیشن مینیون‌ها، از تعلیمات کونگ‌فوی خود استفاده کرده و با آن‌ها مقابله می‌کنند. در نهایت، با استفاده از سنگ زودیاک، آن‌ها تبدیل به چند موش کوچک می‌شوند! گرو و مینیون‌ها نجات می‌یابند و می‌روند تا آرزوی شرور شدن خود را محقق کنند.

بررسی انیمیشن مینیون ها ظهور گرو

بهتر است بدانید، این بار با انیمیشنی روبرو هستیم که یک ضد قهرمان را تبدیل به قهرمان می‌کند! گرو، که فقط 11 سال دارد، با ویژگی شرارتی که دارد موفق می‌شود تا گروه ابرشرور را شکست داده و خود به یک ابرشرور بالقوه و بالفعل در آینده تبدیل شود. هرچقدر که داستان پیش می‌رود، مخاطب منتظر است که ببینید بالاخره گرو پشیمان شده و عاقبت کارش را می‌بیند یا نه! اما خبری نمی‌شود. گرو حتی با دیدن دستگیری اعضای گروه ابرشرور و بلایی که سرشان می‌آید، باز هم درس عبرت نمی‌گیرد و به مسیرش برای تبدیل شدن به ابرشرور بزرگ دنیا ادامه می‌دهد! و این برای مخاطب کودک و یا حتی نوجوان ممکن است خطرناک باشد. باید بسیار به این موضوع دقت کنیم و با حساسیت تمام، در کنار فرزندانمان باشیم و آن‌ها را در نتیجه‌گیری پایانی راهنمایی و همراهی کنیم. سعی کنیم با گفت‌وگو و همدلی متوجه شویم که پس ذهن فرزندمان، پس از تماشای این انیمیشن، چه می‌گذرد. آیا آن‌ها صرفا به عنوان یک سرگرمی به داستان اثر و خود آن توجه دارند یا پیامش را نیز می‌پذیرند؟! زمانی از روز خود را به آن‌ها اختصاص دهیم تا همیشه مانند یک دوست، بتوانیم همراهیشان کنیم.

مسئله‌ی مهم دیگر، حضور مینیون‌ها در کنار گرو است. مینیون‌ها، شخصیت‌های دوست داشتنی بچه‌ها هستند. در این داستان نیز، صادقانه، خالصانه و با سادگی تمام، که بخش کمدی اثر را در بر می‌گیرد، تلاش می‌کنند تا به گرو کمک کنند تا به شرارت‌هایش ادامه دهد! باید توجه داشت که علاقه‌ی بچه‌ها به شخصیت‌های کارتونی باعث می‌شود تا از آن‌ها تقلید کنند. در نتیجه بهتر است مراقب الگوبرداری غلط آن‌ها باشیم. برایشان توضیح دهیم که سادگی، صمیمیت و صداقت، ممکن است گاهی اوقات به ما آسیب هم برساند!

این اثر خشونت بالایی دارد که در روح داستان و در سکانس‌های مختلف دیده می‌شود. بهتر است بدانید، تماشای مداوم، فیلم و انیمیشن‌های خشن، باعث آسیب به روح و روان فرزندان و از طرف دیگر موجد خشونت است و باعث تقلید آن‌ها می‌شود.

منبع: پلازا