انواع قاووت و مواد تشکل دهنده آنها

قاووت از ترکیب گیاهان دارویی، مغزیجات و شکر به دست می‌آید. این ترکیب آسیاب می‌شود و پودری نرم و شیرین به دست می‌دهد که بسته به نوع مواد اصلی ساختارش رنگ متفاوتی دارد. انواع قاووت با گذشت زمان بیشتر شده‌اند و تنوع انواع قوتو امروزه بسیار بیشتر از گذشته است. انواع قوتو طعم‌های بسیار متفاوتی دارند و خواص‌شان هم با هم متفاوت است.

 

Image for post
Image for post

در ادامه این مطلب چند نمونه از معروف‌ترین انواع قاووت را معرفی و بررسی می‌کنیم:

قوتو نخود نارگیل

برای تهیه قاووت نارگیل از پودر نارگیل یا نارگیل‌های خشک‌شده آماده در عطاری‌ها استفاده می‌شود. ماده دیگر نخود برشته است که آن هم به صورت آماده به فروش می‌رسد. نخودها بعد از تمیز شدن به پودر نارگیل یا نارگیل‌های کاسه‌ای اضافه می‌شوند. سپس هل سبز و شکر به ترکیب اضافه می‌شوند و ترکیب بعد از آسیاب شدن تبدیل به قووتو نارگیل می‌شود.

این قوتو طعمی بسیار دلنشین و خواصی شگفت‌انگیز دارد. می‌توانید از قاووت نارگیل برای پذیرایی در مهمانی‌ها استفاده کنید یا آن را برای میان وعده و به عنوان شیرینی در خانه استفاده کنید. راه دیگر استفاده از قووتو نارگیل اضافه کردن آن به شیر ولرم است. با این کار شیر طعم و عطری بسیار دلنشین پیدا خواهد کرد. قاووت نخود نارگیل در میان انواع قاووت طرفداران خاص خودش را دارد. خواص این قاووت خوش عطر و طعم به شرح زیر است:

قاووت نخود نارگیل آرامش‌بخش است

قووتو نخود نارگیل سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

قاووت نخود نارگیل میل و نیروی جنسی را افزایش می‌دهد

قاووت نخود نارگیل به دستگاه گوارش و معده کمک می‌کند

قووتو نخود نارگیل بی‌حالی و خستگی را از بدن‌تان دور می‌کند

قوتو پسته‌ای

پسته یکی دیگر از سوغاتی‌های معروف استان کرمان است. ترکیب پسته، شکر و هل سبز قاووتی با رنگ پسته‌ای بسیار زیبا و طعم خوب به دست می‌دهد که به آن قوتو پسته‌ای می‌گوییم. برای تهیه قاووت پسته‌ ای از مغز پسته تازه استفاده می‌شود و با هل سبز به آن طعم و عطر داده می‌شود. در میان انواع قوتو، قاووت پسته‌ای به خصوص برای کودکان بسیار مفید است. خواص قوتو پسته‌ای را در ادامه مشاهده می‌کنید:

قاووت پسته خون‌ساز است

قاووت پسته‌ای خستگی و بی‌حالی را از  بدن دور می‌کند

قاووت پسته‌ای برای تقویت مغز مفید است

قاووت پسته‌ استخوان‌ها را محکم می‌کند

قاووت پسته کلسترول را تنظیم می‌کند و برای سلامت قلب مفید است

قوتو خشخاشی

برای تهیه قاووت خشخاشی، دانه‌های سفید خشخاش را از بازار می‌خرند، آن‌ها را تمیز می‌کنند و با دقت می‌شویند تا هر گونه آلودگی برطرف شود. بعد از خشک شدن دانه‌ها آن‌ها را کاملا برشته می‌کنند. از آن‌جایی که خشخاش دانه‌ای روغنی است و در صورت آسیاب شدن بسیار چرب می‌شود، مقدای کنجد هم با خشخاش ترکیب می‌شود. مرحله آخر افزودن شکر است.

بعد از اینکه این مواد خوب با هم مخلوط شوند، برا‌ی آسیاب شدن آماده‌اند. این ترکیب بعد از آسیاب شدن قاووتی به دست می‌دهد که چرب است و برخلاف قاووت‌های دیگر حالتی پودری ندارد. طعم قوتو خشخاشی به واسطه وجود شکر شیرین است و طعم مخصوص خشخاش هم در آن محسوس است. خواص این قوتو به شرح زیر است:

قاووت خشخاش آرامش‌بخش است و خواب راحت را تضمین می‌کند

قاووت خشخاش مغز را رشد می‌دهد

قوتو خشخاش نیروی جنسی را تقویت می‌کند

قوتو خشخاشی عضلات و استخوان‌ها را تقویت می‌کند

قوتو خشخاشی قلب‌تان را سالم نگه می‌دارد

قوتو گل‌محمدی

قوتو گل محمدی رنگ یاسی زیبا و عطر و طعم گل‌ محمدی دارد. این قاووت از ترکیب گل‌ محمدی خشک شده با شکر به دست می‌آید. مصرف قاووت گل محمدی آسان‌ترین راه برای بهره‌مند شدن از خواص گل محمدی است. این قاووت آرام‌بخشی قوی است و خواب را تنظیم می‌کند. قاووت گل‌محمد سرشار از ویتامین سی است و در درمان یبوست هم کمک کننده است. خواص دیگر قوتو گل محمدی را در ادامه می‌بنید:

قاووت گل محمدی دستگاه گوارش را تقویت می‌کند

قاووت گل محمدی سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

قاووت گل محمدی دردهای قاعدگی را تسکین می‌دهد

قاووت گل محمدی خاصیت ضد سرطانی دارد

نحوه مصرف قوتو

قوتو مانند هر شیرینی دیگری در میان وعده‌ها استفاده می‌شود. قاووت را می‌توانید در یک لیوان آب‌جوش یا شیر گرم حل کنید و به عنوان نوشیدنی مصرف کنید. حالت پودری قاووت گاهی مصرف آن را برای افراد سخت می‌کند که البته می‌توانید با فشرده کردن قاووت قبل از مصرف این مشکل را حل کنید.

مصرف قاووت به طور کلی زمان خاصی ندارد. در هر ساعت از شبانه‌روز که دوست داشته باشید می‌توانید قاووت مصرف کنید. یکی از بهترین زمان‌های استفاده از قاووت در زمان‌های خستگی جسمی و ذهنی است. قوتو به دلیل داشتن موادی مانند آهن، پتاسیم و کلسیم می‌تواند انرژی از دست رفته سلول‌های مغزی را بازگرداند و خستگی را از ذهن انسان دور کند.

بهتر است قاووت را بعد از وعده‌های غذایی استفاده نکنید تا مشکلی در هضم غذا برایتان به وجود نیاید. کالری قاووت بالاست و در کل بهتر است در مصرف آن احتیاط داشته باشید و روزانه بیش از دو یا سه قاشق غذاخوری قاووت نخورید.

جمع‌بندی

شیرینی‌ها میان وعده‌های خوشمزه‌ای هستند که تقریبا همه ما به آن‌ها علاقه داریم. قوتو یکی از شیرینی‌های سنتی استان کرمان است که علاوه بر طعم شیرین و عطر خوش، فواید و خاصیت‌های زیادی هم دارد. در این مطلب در مورد انواع قوتو صحبت کردیم، آن ها را معرفی کردیم و سعی کردیم خلاصه‌ای از خواص هرکدام ارائه دهیم. حالا که همه مصرف شیرینی را دوست داریم، چه خوب است که شیرینی‌هایی مانند قاووت استفاده کنیم که خواص و فواید بسیار بیشتری از شیرینی‌های عادی برایمان داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت قاووت مادربزرگ به آدرس زیر مراجعه کنید یا از طریق راه های اررتباط زیر با آنها در ارتباط باشید:

آدرس وب سایت: https://ghmadarbozorg.com/

شماره تماس: 09135524125

آدرس ایمیل: ghmadarbozorg@gmail.com