توپولوژی Daisy Chain چیست؟ معرفی شبکه زنجیره ای به زبان ساده

قبلا در خصوص انواع توپولوژی های شبکه بحث شده است اما تاکنون شاید چیزی در خصوص توپولوژی Daisy Chain نشنیده باشید. بعضا این توپولوژی را با توپولوژی Bus اشتباه می گیرند و یا اصلا در خصوص آن صحبتی نمی کنند. در واقع بهتر است وقتی صحبت از توپولوژی Bus می کنیم اسم آن را به فارسی توپولوژی اتوبوسی و وقتی صحبت از توپولوژی Daisy Chain می کنیم از ان به عنوان توپولوژی خطی یا Line یاد کنیم. در قسمت شصت و ششم از دوره آموزش نتورک پلاس ، بصورت کامل در خصوص توپولوژی های شبکه صحبت می کنیم که مفهوم Daisy Chain هم در همینجا بررسی خواهد شد.

البته بهترین اسمی که می توانیم برای این توپولوژی انتخاب کنیم توپولوژی زنجیری است که دستگاه ها به شکل حلقه های زنجیر به هم متصل می شوند. در توپولوژی Daisy Chain دستگاه هایی که در شبکه قرار دارند در امتداد یک خط مستقیم به هم متصل می شوند. کامپیوترها از یک کارت شبکه ورودی و از کارت شبکه دیگر خروجی به کامپیوتر دیگر می دهند ، اگر در خصوص سویچ ها و روترها صحبت کنیم هم به همین شکل از یک پورت سویچ یک کابل وارد و از یک پورت دیگر کابلی به سویچ دیگر متصل می شود.

یک توپولوژی Daisy Chain هم می تواند بصورت خطی و هم می تواند بصورت حلقوی ایجاد شود به این صورت که در Daisy Chain خطی کامپیوتر یا دستگاه اول به دستگاه آخر هیچگونه ارتباط مستقیم فیزیکی ندارد اما در Daisy Chain حلقوی یک لینک مجزا و مستقیم بین دستگاه اول و آخر به وجود می آید که تشکیل یک حلقه را می دهد. استفاده از Daisy Chain حلقوی به ما امکان استفاده از Bidirectional Passing را می دهد که در این حالت ما می توانیم برای سریعتر رساندن بسته اطلاعاتی از جهت مختلفی بسته ها را در شبکه منتقل کنیم .

این در حالی است که در Daisy Chain خطی یک پیام یا بسته اطلاعاتی باید از همان یک خط و مسیری که به وجود آمده است استفاده کند. ما می توانیم توپولوژی Daisy Chain خطی را با خطوط مدارهای منطقی الکترونیکی مقایسه کنیم ، در مدارهای الکترونیکی خروجی یک مدار تبدیل به ورودی یک مدار دیگر می شود و با این روش مدارهای منطقی به هم متصل می شوند ، در مقایسه با شبکه نیز خروجی یک پورت کامپیوتر یا دستگاه شبکه به ورودی یک کامپیوتر یا دستگاه شبکه تبدیل می شود. یکی از مزایایی که در توپولوژی Daisy Chain حلقوی وجود دارد این است که با به مشکل خوردن یکی از دستگاه ها ، ما قابلیت ارسال کردن بسته های اطلاعاتی در یک مسیر دیگر را نیز داریم.

شاید زیاد واژه Daisy Chain در تجهیزات شبکه برای شما آشنا نباشد چون معمولا از توپولوژی هایی استفاده می کنید که همگان با آنها آشنایی دارند اما یکی از مواردی که Daisy Chain بسیار در انها استفاده می شود تجهیزات و رابط های سخت افزاری کامپیوترها هستند ، برای مثال رابط ها یا Interface های SCSI و Firewire به شما این امکان را می دهند که هارد دیسک ها و یا CDROM ها و پرینترها و ... را بصورت پشت سر هم به هم متصل کنید و از آنها استفاده کنید. کابل IDE یا SATA ای که درون کامپیوتر شما قرار دارد و دو عدد هارد دیسک را به همراه یک عدد DVDROM به مادربورد سیستم متصل کرده است در واقع یک توپولوژی Daisy Chain خطی است که انعطاف پذیری خوبی برای استفاده از چندین دستگاه بصورت همزمان در سیستم را به شما می دهد.

مهمترین مزیت استفاده از توپولوژی Daisy Chain سادگی ایجاد این توپولوژی است. شما براحتی سویچ ها را با اتصال یک کابل به همدیگر متصل می کنید و یا هارد دیسک ها و DVDROM را با یک کابل در امتداد هم اضافه می کنید. دیگر مزیت استفاده از توپولوژی Daisy Chain توسعه پذیری یا scalability است ، شما براحتی می توانید هر تعداد Node که مد نظرتان است را در امتداد Chain یا زنجیره اضافه کنید ، البته این تعداد در سخت افزارها دارای محدودیت هایی نیز هست برای مثال شما حداکثر در SCSI تعداد 16 عدد دستگاه را می توانید به هم متصل کنید. یک شبکه که با توپولوژی Daisy Chian ایجاد شده است می تواند بسیار طولانی و با فاصله های بسیار زیاد ایجاد شود اما از طرفی استفاده از توپولوژی Daisy Chain برای شبکه هایی که از نظر محل جغرافیایی پراکندگی زیادی دارند توصیه نمی شود .

در چنین مواقعی کابل های شبکه بایستی بصورت Zig Zag به همدیگر متصل شوند تا تشکیل زنجیره را بدهند و همین امر باعث پیچیدگی و سختی کار در این توپولوژی می شود، در کنار این مشکلات شبکه بسیار کند خواهد شد. در آخر فراموش نکنید که Daisy Chain اسم یکی از Virus Hoax های معروف اینترنتی هم هست که نباید با این توپولوژی اشتباه گرفته شود ، اگر تجربه ای در استفاده از Daisy Chain دارید خوشحال می شویم در ادامه از آن استفاده کنیم.