اMAC Flooding چیست؟ معرفی حمله CAM Flood و روش جلوگیری

Cam Flooding Attack یا  MAC Flooding Attack یکی از حملات لایه دوم می باشد که مهاجم جدول CAM سوئیچ را با MAC آدرس های جعلی پر می کند. بعد از اینکه جدول پر شد. از این پس سوئیچ بدلیل پر شدن جدول Cam خود نمی تواند MAC جدید را یاد بگیرد درنتیجه سوئیچ بسته های دریافتی که آدرس مقصد آنها در جدول CAM ندارد را روی تمام پورت های خود ارسال می کند.

این پر شدن جدول Cam دو مشکل به وجود می آورد:

  1. باعث ایجاد ترافیک بیشتر در شبکه می شود که در نتیجه آن ، تجهیزات شبکه نیز مجبور به پردازش این ترافیک اضافه می شوند و حتی باعث از کار افتادن تجهیزات به خاطر ترافیک زیاد خواهد شد.
  2. ترافیک چون روی همه پورت ها ارسال می شود سیستمی که مقصد ترافیک نیست نیز این ترافیک را دریافت می کند در نتیجه محرمانگی اطلاعات در این حالت از بین می رود. با این تکنیک مهاجم می تواند اطلاعات ارسال بین سیستم های مختلف شبکه را دریافت و جهت مقاصد خود از آنها استفاده کند.
  • نکته : بعد از اینکه حمله متوقف شود MAC ادرس های جعلی به مدت 5 دقیقه که مدت زمان نگه داری آدرس ها در جدول Cam می باشد در جدول باقی می مانند سپس از جدول حذف می شوند و شبکه به حالت نرمال باز می گردد.

برای جلوگیری از این حمله می توان از Port Security و Port-based authentication استفاده کرد.

دوره آموزش جامع سکیوریتی پلاس Security Plus با 150 فیلم آموزش سکیوریتی بر اساس سرفصل های رسمی کامپتیا در قالب 35 ساعت آموزش Security Plus حرفه ای توسط مهندس محمدی تهیه و تدوین شده است.بدون شک دوره آموزشی Security+ مهندس محمدی یکی از بهترین و کاملترین دوره های آموزش امنیت اطلاعات و امنیت شبکه در دنیا به حساب می آید. در پایان این دوره آموزشی شما آماده ورود به دنیای هک و امنیت اطلاعات می شوید و به خوبی بر روی مباحث تئوری و مفاهیم امنیتی مسلط خواهید شد. در واقع سکیوریتی پلاس نقطه ورود شما به دنیای امنیت سایبری و از پیشنیازهای دوره های آموزشی هک و نفوذ می باشد.داشتن دانش لازم در حد دوره آموزش نتورک پلاس برای ورود به دوره سکیوریتی پلاس الزامی است