آیا واکسن کووید-19 می‌تواند بر دوران قاعدگی تاثیر بگذارد؟

Image for post
Image for post

دوران قاعدگی بخش مهمی از زندگی زنان را تشکیل می‌دهد. این دوره به دلیل تغییرات هورمونی و شرایطی که پیش می‌آورد، برای خانم‌ها بسیار با اهمیت است. همانطور که همه می‌دانید بیش از دوسال است که دنیا به پاندمی کرونا گرفتار شده است. موثرترین راه مبارزه با این بیماری، قطع کردن چرخه بیماری می‌باشد.

عوارض واکسن و قاعدگی

قطع کردن چرخه بیماری از طریق تزریق واکسن کووید-19 اتفاق می‌افتد. حدود 6 ماه است که کشورها بطور جدی شروع به واکسیناسیون مردم کرده‌اند.
اما همانطور که می‌دانید هر واکسن و دارویی دارای عوارض جانبی‌ می‌باشد. عوارض جانبی واکسن‌های کرونا به دلیل جدید بودن، بر روی برخی بسیاری از افراد ناشناخته است. بدون شک واکسن‌ها مهمترین ابزار بشر برای مبارزه با این بیماری هستند. عوارض جانبی شایع تزریق واکسن‌ها شامل تب خفیف، بدن درد، خستگی و سر درد است.

اما یکی از این عوارض نیز می‌تواند چگونگی تاثیر واکسن‌ها بر چرخه قاعدگی زنان باشد.

چندین گزارش وجود دارد مبنی بر اینکه واکسن کرونا منجر به تغییر چرخه قاعدگی شده است. بسیاری از افراد پس از دریافت واکسن، تغییراتی را در چرخه قاعدگی خود گزارش داده‌اند.

با پیشرفت واکسیناسیون در سراسر جهان، برخی از افراد به یک عارضه جانبی بالقوه اشاره کرده‌اند. این امر بحث‌های موجود در مورد شکاف داده‌های جنسیتی را در تحقیقات پزشکی ایجاد می‌کند: تغییرات در چرخه قاعدگی. البته توجه داشته باشید که همه واکسن‌ها مجوز مصرف اضطراری دریافت کرده‌اند و ایرادی به این شکاف اطلاعاتی وارد نیست.

اما آیا واقعا واکسیناسیون بر دوران قاعدگی تاثیر می‌گذارد؟؟ این تاثیر به چه صورت و هر چند وقت یکبار است؟!! و البته تحت چه شرایطی.
در ادامه مقاله ما با استفاده از داده‌ها و اطلاعاتی که موسسه تایمز در انگلستان بدست آورده است، این موضوع را بررسی می‌کنیم. دکتر کاتارین لی و دکتر کاترین کلنسی دو محققی هستند که در دانشگاه‌های واشینگتن و ایلینوی بر روی این موضوع تحقیق کرده‌اند.

دوران قاعدگی سنگین و خونریزی آسانتر پس از تزریق واکسن کووید-19

Image for post
Image for post

دکتر لی و کلنسی تصمیم گرفتند پس از تزریق واکسن‌های خود، تغییر در چرخه قاعدگی خود را بررسی کنند. دکتر لی می‌گوید که این اتفاق ابتدا برای خودش افتاد. سپس با دوستانش که واکسینه شده بودند، تماس گرفت. از آن‌ها پرسید که آیا آن‌ها هم متوجه تغییراتی در قاعدگی خود شده‌اند یا خیر. که چند نفر از آن‌ها گفتند پریود آن‌ها کمی بدتر از حد معمول بوده است. آن‌ها همچنین دچار گرفتگی عضلات و لکه بینی هم شده‌اند.

هنگامی که دکتر کلنسی نیز پس از واکسن خود دچار تغییرات دوره شد ، تجربه خود را در یک موضوع توییتر به اشتراک گذاشت که به سرعت مورد توجه قرار گرفت. پس از آن ، دکتر لی و کلنسی یک نظرسنجی آنلاین را برای جمع‌آوری هرچه بیشتر داده‌های گزارش شده از خود در مورد واکنش‌های مربوط به چرخه قاعدگی که افراد پس از واکسن‌های کرونا تجربه کرده‌اند، تنظیم کردند.

البته سایر محققان اطلاعاتی در این زمینه ندارند. همچنین معتقدند که بحث تغییر در دوران قاعدگی پس از تزریق واکسن کووید-19 نمی‌تواند جهانی و فراگیر باشد. همانطور که عوارضی مانند تب، سردرد، بدن درد و غیره در همه افراد مشاهده نمی‌شود. همچنین دکتر کلنسی بر اساس داده‌های اولیه به این نتیجه رسید، این اتفاق خیلی رایج و فراگیر نمی‌باشد.

گزارش‌ها

با این حال زنانی که عوارض جانبی را تجربه می‌کنند، این حالت نیز از عوارضی است که تجربه می‌کنند. دوران پریودی سنگین‌تر و حتی طولانی‌تری را تجربه می‌کنند. همچنین برای افرادی که به دلیل یائسگی یا مصرف داروهای ضد بارداری دوران قاعدگی ندارند، شاهد خون ریزی در آن‌ها خواهیم بود.

موسسه MNT همچنین از افرادی که دارای قاعدگی منظم هستند گزارشاتی دریافت کرده است. این افراد اذعان کرده‌اند که پس از دریافت واکسن، دوره‌های سنگین یا غیر معمول را تجربه کرده‌اند. برای مثال فردی 40 ساله گفته است که پس از دریافت واکسن، تا 2 هفته لکه بینی را تجربه کرده است. سپس او پریود شدیدی داشت.

او همچنین می‌گفت که دوران پریودی او دقیقا در یک روز خاص از هر ماه و کاملا منظم بوده است. او اقرار کرده که شدیدترین دوران قاعدگی خود را پس از تزریق واکسن تجربه کرده است. همچنین خونریزی بسیار شدیدتری را تجربه کرده است.

همچنین یکی دیگر از کاربران به MTN گفته است که او واکسن آکسفورد را تزریق کرد. سپس بدترین دوران پریودی خود را تجربه کرده است. او می‌گوید که تجربه خود را می‌تواند به دوران پس از زایمان تشبیه کند. هفت روز کامل نوارهای خود را با جذب کامل ترشحات عوض می‌کرده است. در روزهای 2 و 3 خونریزی‌های یک ساعته را داشته است. در صورتیکه در حالت عادی هر 4 ساعت یکبار نوار خود را عوض می‌کرده است. همچنین لخته‌های بسیار سنگین را در خونریزی خود تجربه کرده است.

چه عاملی این موضوع را می‌تواند توضیح دهد؟ چه کسانی در معرض خطر هستند؟؟

تا کنون مشخص نشده است که چه مکانسیم‌های بیولوژیکی باعث این اتفاق می‌شوند. همچنین فعلا مشخص نشده است که چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند. دکتر لی و کلنسی هنوز به‌طور دقیق متوجه فاکتورهای مرتبط نشده‌اند. همچنین هنوز به‌طور کامل مطمئن نیستند که اصلا این موضوع رابطه‌ی مستقیمی با واکسن دارد یا نه. با این حال آن‌ها خاطر نشان کرده‌اند که در حال بررسی برخی فرضیه‌ها هستند.

دکتر کلنسی در رابطه می‌گوید: اگر بخواهم حدسی بزنم، می‌گویم که اگر کسی دارای اختلالی باشد این شرایط باعث تشدید یا نمود آن می‌شود. این افراد احتمالا قبلا دارای اختلال‌های خونریزی و لخته شدن بودند. سپس با تزریق واکسن اتفاقاتی افتاده است که این وضعیت نمود پیدا کند یا اینکه تشدید شود. بنابراین لازم است قبل از تزریق واکسن، ابتدا شرایط فرد بررسی شود.

باید دید آیا از قبل مشکلی داشته است یا اینکه واکسن موجب ایجاد این مشکل شده است. همچنین نوع واکسنی که تزریق می‌شود بسیار مهم است. لذا نمی‌توان به‌طور دقیق اظهار نظر کرد.
دکتر اسکات، محققی دیگر فرضیه‌ای را مطرح می‌کند. در این فرضیه او می‌گوید که چنین شرایطی ممکن است به دلیل شرایط هورمونی منحصر بفرد افراد باشد. ممکن است وضعیت هورمون‌ها در تجربه‌های دوران قاعدگی پس از تزریق واکسن کووید-19 نقش مهمی ایفا کنند.

تاثیر استرس

وی گفت، داشتن سطح بالای استروژن ممکن است یک عامل باشد. این بیشتر در زنان بالای 40 سال دیده می‌شود. و نتیجه افزایش سیگنال از مغز است که برای تحریک تخمک گذاری لازم است.
دکتر اسکات همچنین مطرح کرد که کورتیزول یا هورمون استرس، می تواند دوره‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. ممکن است تجربه آن شرایط در ارتباط مستقیم با تزریق واکسن نباشد. بلکه به دلیل تزریق واکسن به دلیل نگرانی سطح هورمون کورتیزول بالا رفته باشد. و همین بالا رفتن سطح هورمون موجب تجربه شرایط مذکور شده است.

یک محقق دیگر به نام دکتر جوردن نقش استرس را تائید کرده است. او نقش استرس را در تجربه قاعدگی سنگین برجسته می‌داند. دکتر جوردن می‌گوید که عوامل استرس زا باعث ترشح کورتیزول می‌شود. کورتیزول نیز بر روی نسبت سطح هورمون‌های FSH/LH تاثیر می‌گذارد. FSH و LH هورمون‌هایی هستند که مستقیما بر روی چرخه قاعدگی زنان تاثیر می‌گذارند. بنابراین با ترشح کورتیزول و تغییر مقادیر هورمون‌های زنانه، چرخه قاعدگی می‌تواند مختل شود.

این تغییرات دوران قاعدگی پس از تزریق واکسن کووید-19 چه مدت ادامه دارد؟

به گفته دکتر جوردن، مطالعات واکسن‌ها نشان داده است بیشتر این تغییرات مربوط به چند روز اول پس از تزریق می‌باشند. پس از گذشت چند روز علائم به سرعت برطرف می‌شوند. او همچنین افزود به همین دلیل است افرادی که از اختلال قاعدگی خود گزارش داده‌اند، مربوط به چند روز اول می‌باشد. 

سپس در دوران بعدی به حالت عادی بر می‌گردند. او همچنین توصیه می‌کند که افراد ببینند دقیقا چه تغییراتی رخ می‌دهد. اگر عدم قاعدگی دارند حتما تست بارداری بدهند.

دکتر جوردن میگوید عوامل طبیعی دیگری هم ممکن است در ایجاد هر حالتی موثر باشد. اگر درد یا تغییرات قابل توجه یا مداوم در قاعدگی خود دارید، با یک متخصص بهداشت و درمان تماس بگیرید.

چرخه‌های ما از نظر بیولوژیکی پیچیده هستند. بنابراین موارد مختلفی می‌توانند روی آن‌ها تأثیر بگذارند. ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی شما می‌تواند ارزیابی کند. من همچنین به کسی که بلافاصله پس از واکسیناسیون یک دوره غیرطبیعی را تجربه کرده است اطمینان می‌دهم که اکنون شواهد نسبتاً گسترده ای مبنی بر عدم تأثیر سوء بر باروری یا بارداری وجود دارد. همچنین الگوها نشان می‌دهد که چرخه‌های بعدی آن‌ها باید عادی شود.

در این قضایا، مهمترین مسئله مراقبت از خود است. دکتر کلنسی توصیه می‌کند اگر در طول دوران قاعدگی خود دارای درد زیاد، خونریزی غیر متعارف یا هر علامت دیگری هستید حتما به پزشک مراجعه کنید. 

همه چیز نمی‌تواند تقصیر واکسن باشد. شاید واکسن تاثیر گذار باشد و موجب تشدید شود ولی اگر هر علامت غیر متعارفی دارید به پزشک مراجعه کنید.

اگر یک دوره فوق‌العاده سنگین دارید یا چند هفته طول می‌کشد، به پزشک مراجعه کنید. دکتر کلنسی گفت پزشک‌ها روش‌های مختلفی دارند که خونریزی‌های غیر متعارف را متوقف کنند. این امر برای زنانی که پس از یائسگی به هر دلیلی دچار خونریزی می‌شوند نیز صادق است.

منافع واکسن بیشتر از خطرات احتمالی است

اگر تا کنون با خواندن این مطلب از زدن واکسن پشیمان شده‌اید، کاملا اشتباه می‌کنید. عوارض و خطرات بیماری کرونا بسیار بدتر از هرگونه عارضه‌ی احتمالی واکسن‌ها می‌باشد.

 واکسن‌ها به دلیل جدید بودن نیاز به تحقیقات تکمیلی دارند. بنابراین هر گونه اطلاع رسانی، مبنی بر بد یا پر عارضه بودن آن‌ها نیست.

اگرچه محققین خاطر نشان کردند که هر گونه علائمی، پس از چند روز به سرعت رفع می‌شوند. از طرف دیگر این عوارض بصورت فراگیر نیستند و در هر شخصی هم بوجود نمی‌آیند.

 بنابراین با خیال راحت اطمینان داشته باشید که منافع واکسن بسیار بیشتر از معایب احتمالی آن‌هاست.

همچنین دکتر لی و کلنسی خاطر نشان کردند واکسن‌ها هیچگونه خطری برای باروری ندارند. مرکز CDC گزارش می‌کند که هیچگونه شواهدی مبنی نا بارور شدن افراد توسط واکسن کرونا وجود ندارد. بنابراین بدون هیچگونه نگرانی، از طریق تزریق واکسن کووید-19 از سلامتی خود و خانواده محافظت کنید.