فیلم‌های ایرانی که باید تماشا کنید 

در این مقاله لیستی از بهترین فیلم‌های بلند را که در 50 سال گذشته معرفی شده‌اند، برای شما تهیه کرده‌ام. برخی از اسامی ممکن است آشنا باشند مانند اصغر فرهادی که در سطح بین المللی شناخته شده است با فیلم "جدایی" در سال 2011، که جایزه بهترین فیلم خارجی را در 83 مین مراسم اسکار دریافت کرد. یا "بچه های آسمان" توسط مجید مجیدی. اگر طعمبه فیلم علاقه‌مند هستید از این سفر سه قسمتی لذت خواهید برد. برای شروع کار با 11 فیلم ایرانی اول از 33 موردی که به طور آشکار باید به تماشای آنها توجه کنید، موارد زیر را بخوانید.

1. باشو ، غریبه کوچک
2. بوی پیراهن یوسف
3. نهنگ عنبر
4. عصر یخبندان 
5. سعادت آباد
6. هامون
7. کنعان
8. رخ دیوانه
9. درباره الی
10. مارمولک 
11. یک حبه قند


1. باشو، غریبه کوچک

باشو، غریبه کوچک
باشو، غریبه کوچک
باشو، غریبه کوچک

نظرسنجی از 150 منتقد و حرفه‌ای ایرانی در بهترین مجله فیلم فارسی، World of Picture نشان داد که باشو به عنوان "بهترین فیلم ایرانی تمام دوران" انتخاب شد. با توجه به تیتراژ، این توانایی فیلم در ترویج تفسیر اجتماعی در یک دولت خرابکار بود که آن را برای همه زمانها قابل توجه کرد.

داستان فیلم در طول جنگ ایران و عراق اتفاق می‌افتد زمانی که بخش جنوبی ایران به میدان جنگ تبدیل شد و همه چیز تبدیل به خاکستر شد. باشو نام یک پسر جنوبی است که خانواده و خانه خود را از دست می‌دهد. در نتیجه او برای نجات جان خود فرار می‌کند و در پشت یک کامیون مخفی می‌شود. مقصد کامیون یک روستای کوچک در شمال ایران است و این زمانی است که همه چیز شروع می شود. او به یک خانواده و مادر خوش قلب آنها می پیوندد که در فیلم "نای" نامیده می‌شود.

این فیلم 1989 توسط کارگردان بزرگ ایرانی ، بهرام بیضایی ساخته شده است. برخی از بهترین بازیگران آن زمان در این فیلم بازی می‌کنند مانند سوزان تسلیمی که امروزه در سوئد بازیگری و کارگردانی می‌کند. بهرام بیضایی از برخی تضادها مانند شمال و جنوب، سیاه و سفید و تفاوتهای دیالکتیکی استفاده می‌کند. این کارگردان ضمن نشان دادن رابطه پرتنش بین ناسیونالیسم و ​​قومیت، از ناسیونالیسم ایرانی قوم محور انتقاد می‌کند. شایان ذکر است که باشو اولین فیلم ایرانی بود که از زبان شمالی ایران یعنی گیلکی استفاده کرد. نکته جالبتر این است که همه بازیگران شمالی بودند و همه آنها به گیلکی صحبت می‌کردند.

2. بوی پیراهن یوسف

بوی پیراهن یوسف
بوی پیراهن یوسف
بوی پیراهن یوسف

غفور راننده تاکسی است که گفته می‌شود فرزندش در طول جنگ شهید شده است اما او باور نمی‌کند. اگرچه همه شواهد نشان می‌دهد که پسرش مرده است و همه معتقدند او هنوز منتظر پسر محبوبش، یوسف است. یک روز در فرودگاه غفور با زن عجیبی شیرین برخورد می‌کند که از اروپا به ایران سفر کرده و به دنبال برادرش خسرو، سرباز گمشده در جنگ است. هر دو شروع به جستجوی عزیزان خود می کنند.

95 درصد فیلم شب را نشان می‌دهد تا کلاستروفوبیای اسرای جنگی را نشان دهد. زشتی، جنگ، درد از دست دادن و انتظار برای کسی در این فیلم با قطعه‌ای از موسیقی زیبا و ساخته مجید انتظامی که به یک شاهکار و موسیقی متن خاطره انگیز برای ایرانیان تبدیل شده است ، در این فیلم به شکلی باشکوه نشان داده شده است.

3. نهنگ عنبر

نهنگ عنبر
نهنگ عنبر
نهنگ عنبر

یک کمدی خوب، روان و خنده دار به کارگردانی سامان مقدم در سال 2015. این فیلم با داستان زندگی ارژنگ، متولد دهه 60 آغاز می شود. از همان دوران کودکی ، او عاشق دوستش رویا است ، دختری که به شدت تلاش می کند هر روز از زندگی خود را از سطح اجتماعی بالا ببرد. شما به زندگی ارژنگ و همه حوادثی که برای او اتفاق می افتد ، می پردازید زیرا او عاشق دیوانه واری به رویا است.

 عددی که فروش فیلم را در سینما نشان می‌دهد گواه این واقعیت که ایران مخاطب زیادی برای این گونه از فیلم‌ها دارد است. ایرانیان بارها و بارها این فیلم را تماشا کردند زیرا تئاتر کمدی محض بود. می‌توانید بخندید، می‌توانید برای قهرمان فیلم با بازی رضا عطاران، یکی از مشهورترین کمدین‌ها و دیگر بازی‌های پر زرق و برق مهناز افشار و ویشکا آسایش ترحم کنید. یکی دیگر از مواردی که ارزش تماشای فیلم را دارد شیوه زندگی متفاوتی است که در طول فیلم مشاهده می‌کنید. به نحوی تاریخ ایران را از زمان شاه، تا عصر حاضر نشان می‌دهد. نهنگ عنبر یک کمدی است که تماشای آن را نباید از دست بدهید. با تماشای این فیلم خنده دار که حتماً باید ببینید کمی بخندید.

4. عصر یخبندان 

عصر یخبندان
عصر یخبندان
عصر یخبندان

فیلم عصر یخبندان در سال 2015 ساخته شد و مورد توجه بسیاری از مردم عادی و منتقدان قرار گرفت. این فیلم درام از طریق زندگی بابک و منیره شرایط سخت اجتماعی باعث می‌شود که بابک زیاد کار کند و نبودن او در خانه باعث ایجاد شکاف عمیق بین او و همسرش می‌شود. بنابراین منیره درگیر رابطه دیگری می‌شود که او را به سمت اعتیاد و شرارت سوق می‌دهد.

این فیلم در ایران تابو شکن است زیرا زنان را در حال مصرف مواد نشان می‌دهد. علاوه بر این رابطه یک زن را نشان می دهد که نمایش آن در فیلم های ایرانی غیر منتظره است. علاوه بر این ، یکی دیگر از مسائل اجتماعی که در فیلم مطرح می شود ، مشکل جنجالی "آقا زاده" است. این بدان معناست که در یک خانواده مهم سیاسی متولد شده و بنابراین، اجازه داشتن یک زندگی اشرافی تحت امتیاز و مصونیت نام خانوادگی خود را دارند.

یکی دیگر از جنبه‌های فیلم که شما را مجبور می‌کند بنشینید و فیلم را تا انتها ببینید ویرایش شگفت انگیز آن است که در جشنواره فیلم فجر جایزه‌ای را برای فیلم به ارمغان آورد. داستان را با نگاه افراد مختلف مشاهده خواهید کرد و ادامه می‌یابد تا ببینید آنچه واقعاً اتفاق افتاده است.

آخرین نکته‌ای که ارزش تماشای این فیلم را دارد کار شگفت انگیز بازیگران و کارگردان است. مصطفی کیایی خلاق در انتخاب بازیگرانی مانند مهتاب کرامتی که یکی از بهترین نمایشنامه‌های دوران حرفه‌ای خود را اجرا کرده است فرهاد اصلانی و سحر دولتشاهی که برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن در جشنواره فیلم فجر شده اند کار کاملی انجام داده است.

5. سعادت آباد

سعادت آباد
سعادت آباد
سعادت آباد

سه زوج ثروتمند ایرانی برای جشن تولد دور هم جمع شده‌اند. در نگاه اول به نظر می‌رسد که آنها بهترین زندگی را دارند از زندگی خود بسیار خوشحال هستند و به معنای واقعی کلمه در سرزمین خوشبختی هستند. با این حال هر یک از آنها راز خود را از همسر خود پنهان می‌کنند.

اولین نکته جالب فیلم نام آن است. از آنجا که سعادت آباد یکی از محله‌های تهران است، کنایه آمیز است. وقتی نام این محله را می شنوید، ممکن است فکر کنید که آنها در زندگی مجلل خود نیز خوشحال هستند. همچنین یک زندگی ایده آل را در فیلم خواهید دید. آنها زن و شوهر کاملی دارند، ثروتمند هستند و هیچ چیز کم ندارد اما در این صورت قسمت‌های گمشده زندگی آنها را یکی یکی درک خواهید کرد. همه این ویژگی‌ها در کنار هم قرار گرفته اند تا یک فیلم عالی بسازند که ارزش دیدن را دارد. کاراکترها توسط مازیار میری کارگردانی شده اند و بازیگرانی که این احساسات را به بهترین نحو منتقل می کنند عبارتند از حامد بهداد ، لیلا حاتمی ، هنگامه قاضیانی ، مهناز افشار ، حسین یاری و امیر آقایی.

6. هامون

هامون
هامون
هامون

اگر از طرفداران استنلی کوبریک یا دیوید لینچ هستید، هامون باید اولین فیلم ایرانی باشد که تماشا کرده‌اید. حمید هامون طبقه متوسط ​​با هنرمندی به نام مهشید به مدت هفت سال ازدواج کرده است. با این حال مهشید به طور فزاینده‌ای از وجود آنها ناامید می‌شود و احساس می‌کند حمید به نوعی او را از خلاقیت واقعی خود باز می دارد. وقتی او درخواست طلاق می‌کند، حمید برای کنار آمدن با آن تلاش می‌کند. در مجموعه‌ای از سکانس‌های رویایی که شبیه کارهای فلینی است حمید سعی می‌کند آنچه را که اشتباه بوده را با هم جمع کند. این فیلم جذاب که به عنوان بزرگترین شاهکار داریوش مهرجویی شناخته می شود، از طنز ظریف برای روایت داستان از دست دادن قلب یک نفر استفاده می کند.

این فیلم هنری نیاز به تفکر زیادی دارد تا بتوانید همه چیز را درک کنید. چیزی که فیلم را به یک شاهکار تبدیل می‌کند، فلاش بک ها و رویاهایی است که هامون می بیند. کارهای او بیشتر از فلینی ، فیلمساز بزرگ ایتالیایی الهام گرفته است. همه هامون را دوست ندارند ، اما اگر اهل سینما هستید از هر سکانس هامون با اجرای فوق العاده خسرو شکیبایی و بیتا فراهی لذت خواهید برد.

7. کنعان

کنعان
کنعان
کنعان

این فیلم داستان مینا و مرتضی است که 10 سال است ازدواج کرده‌اند. مینا هم دانشگاهی مرتضی است و آنها عاشق دیوانه واری بودند، اما بعد از مدتی عشق او از بین می‌رود و تصمیم می‌گیرد مرتضی را ترک کرده و برای تحصیل به کانادا مهاجرت کند. با این حال ، وقتی خواهر بزرگ مینا ظاهر می شود ، همه چیز تغییر می کند.

کنعان یک فیلم زیبا و روان است که با یک داستان ساده، موسیقی متن شگفت انگیز و از همه مهمتر اجراهای نفس گیر توجه شما را به خود جلب می‌کند. در هر دقیقه از فیلم بهترین بازی برخی از بهترین بازیگران ایرانی مانند محمدرضا فروتن، ترانه علیدوستی و بهرام رادان را مشاهده می‌کنید. آهنگسازی فوق العاده کریستف رضایی را نمی توان نادیده گرفت. او احساسات را به صداهایی تبدیل کرده است که مستقیماً در قلب مخاطب می گذرد. همه و همه این فیلم یکی از بهترین فیلم های ایرانی است که باید تماشا کنید.

8. رخ دیوانه

رخ دیوانه
رخ دیوانه
رخ دیوانه

این تریلر درام داستان گروهی از اعضای آنلاین انجمن جوانان است که در تهران گشت می زنند و به دنبال اوقات خوبی هستند. یک شب این جمع منجر به یک اتفاق ناگوار می‌شود. آنچه به عنوان شوخی شروع می شود، در شرایط پیچیده‌ای ظاهر می‌شود و درگیر سیاه نمایی می‌شوند.

بررسی معنای واقعی دوستی و نحوه نمایش خودمان در رسانه های اجتماعی ، "Crazy Rook ”یک سفر جذاب و گاهی هولناک است که شما را در تمام طول روز به لبه صندلی خود می رساند. این فیلم در جشنواره بین المللی فیلم فجر برنده جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم شد. این فیلم با بازیگران سرشار از بازیگران با استعداد جوان ، داستان جدید و روایت فوق العاده داستان ، قطعاً یکی از فیلم هایی است که تماشای آن را نباید از دست بدهید.

9. درباره الی

درباره الی
درباره الی
درباره الی

فیلم درام 2009 به کارگردانی اصغر فرهادی ، برنده 2 بار اسکار، داستان گروهی از همکلاسی‌های قدیمی است که به شمال سفر می‌کنند. سپیده با اجرای گلشیفته فراهانی شخصی است که این سفر را مدیریت کرد و از معلم مهد کودک دخترش، الی، برای ملاقات با دوست مجردشان، احمد که اخیراً از آلمان آمده است دعوت کرد. آنها یک ویلا درست در مقابل دریا اجاره می‌کنند. همه چیز عالی به نظر می رسد و آنها زمان بسیار خوبی را با هم می‌گذرانند تا لحظه ای که الی ناگهان ناپدید می‌شود. ناپدید شدن اسرارآمیز او مجموعه‌ای از فریب‌ها و افشاگری‌ها را به راه می اندازد که تهدید می‌کند همه چیز را که برایشان ارزشمند است خرد خواهد کرد.

اصغر فرهادی برای این فیلم برنده خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی در پنجاه و نهمین جشنواره بین المللی فیلم برلین شد. این فیلم همچنین نامزد 10 جایزه در بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر بود که فرهادی سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را از آن خود کرد. درباره الی نیز ارسال رسمی ایران برای رقابت در بخش فیلم خارجی در هشتاد و دومین دوره جوایز اسکار بود.

نظر منتقدان در مورد فیلم چیست؟

وب سایت تجدید نظر کننده Rotten Tomatoes ، دارای 99٪ اعتبار با میانگین رتبه 8.2/10 بر اساس 68 بررسی است. در اجماع وب سایت آمده است: "درباره الی به بینندگان نمایش‌هایی به همان اندازه ایده های تامل برانگیز ارائه می دهد. دیوید بوردول ، نظریه پرداز فیلم و منتقد سینما ، یکی از قوی ترین حامیان About Elly است که آن را یک شاهکار خوانده است.

لی مارشال از اسکرین دیلی این فیلم را "یکی از برجسته ترین فیلمهای ایرانی که در چند سال گذشته به نمایش درآمده است" نامید و افزود: "درباره الی یک قطعه گروهی کوچک اما قانع کننده با عمق شگفت انگیز است. این یکی از آن فیلمهای نادری است که می تواند در یک سطح صرفاً به عنوان یک درام رضایت بخش خوانده شود ، اما دارای زندگی درونی مستقل و غنی نیز می باشد که بر سوالات بزرگ در مورد درست و غلط ، اجبار اجتماعی و دروغ هایی که مردم به خود و یکدیگر می گویند متمرکز است. . »

استفن هولدن در نیویورک تایمز می نویسد: "نگاه کردن به الی بسیار زیباست. آسمان و دریا که همواره در حال تغییر است ، آن را به گونه ای بدخلق می کند که آب و هوا به خودی خود شخصیت اصلی تعیین کننده روند رویدادها به نظر می رسد. "

10. مارمولک 

فیلم مارمولک
فیلم مارمولک
فیلم مارمولک

مارمولک یک داستان دل انگیز و غم انگیز است در مورد یک دزد خرده پا که  در زندان به سر می برد و در لباس روحانیت ظاهر می شود و موفق به فرار می شود ، اما باید بیش از آنچه انتظار داشت در نقش ملا بماند. این داستانی است که گفته می شود بازسازی ایرانی فیلم "ما فرشته نیستیم" با بازی رابرت دنیرو و شان پن است. با این حال ، دیدگاه ایرانی به دلیل همه محدودیت ها و قوانین مذهبی در ایران دیدگاه خاص خود را دارد.

این شانس را خواهید داشت که در طول فیلم با شوخی‌های زیبا و موقعیت‌های صحنه بسیار بخندید. با این حال ممکن است با جوک‌های فرهنگی مشکل داشته باشید. مارمولاک پر از کنایه ملایم اومانیستی است که متأسفانه آشکار می شود اما هرگز بیش از حد آشکار نمی شود. پرویز پرستویی نقش برجسته‌ای را بازی می‌کند و همه نقش‌های فرعی نیز در سطح بسیار شایسته ایفای نقش می کنند. داستان و فیلمبرداری نیز کاملاً حرفه ای هستند.  اما ، من می توانم به شما اطمینان دهم که هر ایرانی چندین بار آن را تماشا کرده است و این یکی از فیلم های مورد علاقه آنها در تمام دوران است. بنابراین برای تماشای این فیلم مشکلی نخواهید داشت. تماشا کنید و لذت ببرید.

11. یک حبه قند

فیلم یک حبه قند
فیلم یک حبه قند
فیلم یک حبه قند

جایی در حومه ایران مدرن در یک خانه قدیمی در یزد با حیاط داخلی خوش درخت سایه دار، یک خانواده کامل بی وقفه در حال آماده سازی عروسی هستند. کوچکترین دختر خانواده با پسر شایسته ای ازدواج می‌کند که در خارج از کشور تحصیل می‌کند و این دلیل کاملی برای یک پیوند خانواده زیبا است. همه آماده رویداد شاد هستند ؛ اما آیا یک حبه قند برای شیرینی و شادی کافی است؟

برخی منتقدان می گویند "یک حبه قند" یک فیلم شیرین ایرانی است. فیلم مملو از زیبایی های بی پایان است که باعث می شود آرزو کنید فیلم هرگز به پایان نرسد. لباس های رنگارنگ ، لهجه "یزدی" بازیگران و فضای شگفت انگیز خانه مواردی هستند که ارزش تماشای فیلم را دارند. این فیلم قرار بود تسلیم رسمی ایران برای اسکار 2013 باشد اما اعتراض به "آرگو" را کنار گذاشت.