ورق سرد چیست؟

ورق سرد فولاد
ورق سرد فولاد
ورق سرد فولاد

فولاد یکی از پرکاربرد ترین فلزات می باشد که کمک بسزایی به شکل دادن محیط اطراف ما کرده است. اگر فولاد و مصنوعات تولیدی آن مانند ورق سرد نبود شاید اکنون محیط اطراف شهر ما اینگونه استوار قرار نداشت. از ورق سرد و مصنوعات فولادی با حجم بالا در پروژه های عمرانی مانند آسمان خراش های بزرگ، بیمارستان ها، استادیوم های ورزشی و ... استفاده می شود. اما از لحاظ فنی ورق سرد چیست، چه ویژگی هایی دارد و در کجا استفاده می شود؟ در ادامه این مقاله به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

ورق فولادی سرد چیست؟

این ورق فلزی که به نام ورق فولادی با نورد سرد نیز شناخته می شود از فولاد خام مذاب در دمایی نسبتا پایین و با استفاده از فرایند فشرده سازی ساخته می شود. این ورق بر خلاف نورد گرم که در دمایی حدود 500 تا 700 درجه سلسیوس ساخته می شود، بیشتر بر پایه فشار وارده از طرف دو غلتک بالایی و پایینی تولید و عرضه می شود. (منبع اصلی مقاله)

در حالی که استفاده از دمای پایین تر برای رول کردن فولاد ممکن است عملی تضعیف کننده به نظر برسد، اما در واقع مفیدتر است؛ زیرا استحکام فلز را افزایش می دهد. در واقع، تحقیقات نشان می دهد که فولاد نورد سرد، حدود 20 درصد قوی تر از فولاد با نورد گرم است.

مراحل تولید ورق سرد

مراحل تولید ورق سرد
مراحل تولید ورق سرد
مراحل تولید ورق سرد

برای تولید ورق فولادی با نورد سرد، شرکت های تولیدی ابتدا فولاد خام را در یک کوره بزرگ ذوب می کنند. پس از ذوب شدن فولاد خام به مایع، به آن اجازه داده می شود تا قبل از وارد شدن از طریق یک سری غلتک، کمی خنک شود. از آنجایی که فولاد در دمای پایین از طریق غلتک ها عبور می کند، نازک تر و قوی تر می شود.

هنگامی که فولاد از طریق غلتک ها فرم دهی می شود، به طور طبیعی فشرده می شود و از آنجا که این در دمای پایین‌تر با شکل‌دهی سرد نسبت به شکل‌دهی گرم اتفاق می‌افتد، ورق سرد قوی‌تر و بادوام‌تر تولید می شود. همچنین باید بدانیم ورق سرد یک اصطلاح کلی است که فولادی که از طریق نورد سرد هم تولید شده باشد، باز هم دمای بالایی دارد.

نکته منفی تولید فولاد نورد سرد نسبت به ورق گرم در انعطاف پذیری آن است که در این روش فولاد با انعطاف پذیری پایین و اصطلاحا سخت تر تولید می شود.

ویژگی های ورق سرد

خرید ورق سرد به دلایل بسیار زیادی نسبت به ورق گرم ارزش بیشتری دارد. از جمله ویژگی های ورق فولادی سرد عبارتند از:

 • انعطاف پذیری پایین تر نسبت به ورق گرم
 • استحکام و سختی بسیار بالا
 • جذابیت و جلا داشتن سطح فولاد
 • تنوع بالا در طرح و رنگ
 • قیمت مناسب تر نسبت به نورد گرم
 • غیر قابل احتراق

کاربرد های ورق فولادی سرد

از ورق سرد در ساخت بسیاری از کالاهایی که امروزه با آنها سروکار داریم استفاده می شود، از جمله مهم ترین کاربرد های ورق سرد عبارتند از:

 • تولید لوازم خانگی
 • ساختمان سازی و ساخت بنا
 • ساخت سوله و سقف کاذب
 • خودروسازی
 • و ...

خرید ورق سرد در ایران

فولادیار کوروش
فولادیار کوروش
فولادیار کوروش

شرکت های زیادی اقدام به تولید ورق سرد در ایران نموده اند که بر اساس میزان تخصص و تجربه، کیفیت های متفاوت با قیمت های متفاوتی از ورق سرد را ارائه می دهند. مجموعه فولادیار کوروش یکی از برترین مکارخانجات تولیدی انواع مصنوعات فولادی در ایران است. شرکت فولادیار کوروش با ظرفیت تولید بیش از ۱۲۰.۰۰۰ تن انواع فرمینگ و ۴۷.۰۰۰ تن برش های طولی و عرضی در سال، مفتخر است تا تولیدات خود را در زمینه خودروسازی، هوافضا، پزشکی و … به مشتریان عرضه کند. جهت مشاهده محصولات فولادی این کارخانه به وبسایت این مجموعه به نشانی fouladyargroup.com مراجعه نمایید.