اثرات منفی نور خورشید روی پوست صورت

اثرات منفی نور خورشید روی پوست صورت
اثرات منفی نور خورشید روی پوست صورت
اثرات منفی نور خورشید روی پوست صورت

هر کدام از ما شاید به اندازه سنی که روی زمین گذرانده ایم، در خارج از منزل زیر نور خورشید بوده باشیم و باید بدانیم متاسفانه نور خورشید علاوه بر فوایدی که دارد، اثرات منفی نیز روی پوست ما می گذارد. از جمله این مشکلات که با برخورد اشعه های مضر UVA و UVB به سطح پوست ما ایجاد می شود، میتوان به پیری زودرس و انواع سرطان های پوست اشاره کرد. در این مقاله به شایع ترین علائم، نشانه های آسیب ناشی از نور خورشید روی پوست ی پردازیم و چگونی مقابله با آن را هم با شما در میان می گذاریم.

اثرات منفی نور خورشید بر صورت

برخلاف پیری معمولی و زمانی که بر اساس سن و ژنتیک شما پوست شروع به پیری می کند، آسیب اشعه خورشیدی زمانی رخ می دهد که اشعه فرابنفش (UV) خورشید ساختار سلولی پوست را تغییر دهد. از جمله علائم آسیب رسانی خورشید به پوست صورت شامل:

بافت خشک و خشن پوست

پس از چندین سال قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، ممکن است تغییراتی منفی در بافت پوست ایجاد شود. علائم این تخریب شامل لکه های قهوه ای و پوسته پوسته شدن روی پوست صورت است. همانطور که توسط انجمن آکادمی پوست آمریکا توصیه شده است، ممکن است خطوط عمیق یا لکه های خشک و پوسته پوسته به نام کراتوز اکتینیک (AKs) را مشاهده کنید. AK یک رشد پوستی پیش سرطانی است و طبق گفته انجمن پوست آمریکا، این نوع آسیب ناشی از نور خورشید می تواند منجر به سرطان پوست شود.

چین و چروک و خطوط ریز

تغییرات طولانی مدت در کلاژن پوست که به پوست خاصیت ارتجاعی می دهد، می تواند نشانه آسیب نور خورشید باشد. این تغییرات طولانی مدت می تواند شامل خطوط ریز، چین و چروک و ضخیم شدن بافت پوست باشد. متأسفانه، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش پوست شما را پیر می کند و باعث از بین رفتن کلاژن و خاصیت ارتجاعی پوست می شود. در واقع 90 درصد از پیری قابل مشاهده ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه UV خورشید است.

افتادگی و شل شدن پوست صورت و گردن

الاستین و کلاژن دو پروتئین در پوست هستند که نه تنها به دلیل روند طبیعی پیری، بلکه به دلیل عوامل خارجی در طول زمان نیز تخریب می شوند. این عوامل شامل قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید یا انتخاب سبک زندگی نادرست مانند تغذیه نامناسب یا نوشیدن الکل یا دود سیگار است. این تجزیه کلاژن و الاستین باعث شل شدن و افتادگی پوست می شود.

با استفاده از بهترین محصولات مراقبت پوستی آمریکایی می توانید از افتادگی زودرس پوست جلوگیری کنید.

هایپرپیگمانتاسیون یا تیرگی غیر طبیعی پوست

ظهور لکه های تیره روی سطح پوست صورت به معنای اختلالی به نام هایپرپیگمانتاسیون است. نوعی از هایپرپیگمانتاسیون، لکه های تیره هستند که به عنوان لکه های خورشیدی، لکه های کبدی یا لنتیژین نیز شناخته می شوند. آنها مانند کک و مک های بسیار بزرگ یا لکه های قهوه ای صاف به نظر می رسند. این اختلال معمولا از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش ایجاد شده و معمولاً روی بازوها، پاها، صورت، دست ها، گردن و دکلته ظاهر می شوند.

چگونه از پوست صورت در برابر اثرات منفی نور خورشید محافظت کنیم؟

بهترین ضد افتاب دنیا
بهترین ضد افتاب دنیا
بهترین ضد افتاب دنیا

1- هر دو ساعت یکبار از ضد آفتاب استفاده کنید.

استفاده از ضد آفتاب برای جلوگیری از اثرات مخرب آفتاب روی پوست، هر 2 ساعت یکبار بشدت توصیه میشود. برای مشاهده بهترین ضد آفتاب های دنیا، این مقاله از وبسایت فوراور ایران را مطالعه کنید.

2- در تابستان ها زمان خروج از منزل را محدود کنید.

زمانی که خورشید در اوج خود است، زمان خود را در خارج از منزل محدود کنید (به عنوان مثال، از حدود 10 صبح تا 3 بعد از ظهر در اکثر مناطق تهران). بنیاد سرطان پوست می گوید که شما باید پوست بدن خود را با لباس، کلاه و کرم ضد آفتاب بپوشانید و همچنین به دنبال سایه باشید، به خصوص زمانی که خورشید شدیدتر است.

3- SPF ضد آفتاب را 30 در نظر بگیرید.

یکی از موثرترین فرمول های پیشگیرانه در برابر اثرات منفی نور خورشید، استفاده از ضد آفتاب است. با وارد کردن SPF به روال روزانه مراقبت از پوست خود، از علائم اولیه پیری و سایر آسیب های ناشی از نور خورشید با حداقل تلاش جلوگیری می کنید. برای کاهش نتایج آسیب ناشی از نور خورشید، به طور مرتب از ضد آفتاب با SPF طیف وسیع (فاکتور محافظت در برابر نور خورشید) حداقل 15 و بالاتر استفاده کنید. مناسب ترین میزان spf حدود 30 به بالاست.