آیا ساخت هولوگرام جعلی امکان پذیر است؟

آیا امکان جعل هولوگرام وجود دارد؟
آیا امکان جعل هولوگرام وجود دارد؟
آیا امکان جعل هولوگرام وجود دارد؟

آیا ساخت هولوگرام جعلی امکان پذیر است؟ در پاسخ کوتاه باید بگوییم هم بله و هم خیر! اساس کار هولوگرام بر حفاظت و جلوگیری از جعل کالا مورد استفاده قرار می گیرد. حال اگر بتوان همین هولوگرام را هم جعل کرد که دیگر سنگ روی سنگ بند نخواهد شد و اجناس تقلبی برند های گوناگون، با چاپ هولوگرام امنیتی جعلی آنها به بازار می آیند. پس ساخت چه هولوگرامی بصورت جعلی غیر ممکن است؟

به هنگام تلاش برای فهمیدن این ماجرا، باید ابتدا چند مفهوم را با هم بررسی کنیم که اصلی ترین آنها این است که اصلا هولوگرام چیست؟

هولوگرام چیست؟

هولوگرام چیست
هولوگرام چیست
هولوگرام چیست

بر اساس تعریف هولوگرام در وبسایت سینا پویش زرفام، این برچسب با ترکیب رنگ، عمق و تصاویر مختلف به همراه قرار دادن کد های شخصی در آن بر اساس نوع خود می تواند محافظت قابل قبولی از کالا ها و اشیا در برابر جاعلان و کلاهبرداران کند. مزیت لیبل هولوگرام نسبت به سایر انواع برچسب نوع چاپ این است که باید آن را به روش چاپ لیزری با دستگاه های پیشرفته ساخت و با چاپ های معمول نمیتوان هولوگرام را کپی کرد.

انواع هولوگرام و بررسی قابلیت جعل هر کدام

چاپ لیبل هولوگرامی در ایران عموما به سه روش عمده صورت میگیرد:

  • هولوگرام آماده (عمومی یا جنرال)

قیمت پایین شاید تنها مزیت این برچسب نسبت به سایر لیبل های امنیتی است. اگر در صنعتی هستید که فاکتور های امنیتی زیادی برای محصولات خود نیاز ندارید، میتوانید از این دسته هولوگرام های آماده استفاده کنید. برای سفارش هولوگرام عمومی نیاز خاصی به تایید مدارک و ... وجود ندارد و به همین دلیل امکان جعل در این هولوگرام وجود دارد.

همانطور که از اسم این لیبل امنیتی مشخص است، لیبل آماده است و بر اساس نوع سفارش شخصی سازی میشود.

  • هولوگرام دو بعدی (2D)

چاپ هولوگرام دو بعدی هم از نظر نقش و هم تفاوت در زاویه دید از هولوگرام آماده قوی تر است؛ اما باز هم امکان جعل دارد. در نوع آخر هولوگرام دلیل ضد جعل بودن آن و امکان جعل هولوگرام اماده و دوبعدی را شرح می دهیم.

  • هولوگرام سه بعدی (3D)

هولوگرام سه بعدی بالاترین میزان از امنیت و حفاظت از محصول را ارائه می دهد. برای درخواست سفارش هولوگرام 3D باید مالک کسب و کار مدارک قانونی و لوگوی شرکت را ارائه دهد تا در وزارت ارشاد و وزارت صنعت ثبت شود. به محض ثبت شدن لوگو دیگر هیچ شخص حقیق یا حقوقی نمی تواند درخواست چاپ هولوگرام با آن را بدهد مگر خود صاحب برند.

اینگونه است که امکان جعل هولوگرام سه بعدی تقریبا نزدیک به صفر است. به علاوه زیبایی و دوام این لیبل امنیتی بسیار بیشتر از دو گونه قبلی است.