فروش 2.5 میلیون دلاری AI گوگل به پنتاگون

در میان نگرانی‌ها در مورد فروش فناوری Big AI به پنتاگون، گوگل وزارت دفاع را با استفاده از نرم افزار ابری و ابزارهای هوش مصنوعی برای کمک به آژانس برای مقابله با بیماری همه گیر کرونا، طبق قراردادی که قبلا اعلام نشده بود تجهیز کرده است.
معامله 2.5 میلیون دلاری و جزئیات آن از طریق درخواست FOIA به دست آمده است که نشان می‌دهد Carahsoft، شریک Google ، Reston ، ویرجینیا ، ابر و ابزار هوش مصنوعی غول فناوری را به فرماندهی شمالی ایالات متحده (USNORTHCOM) ارائه داده است که به عنوان یک واحد کنترل و کنترل متمرکز برای وزارت دفاع (DOD) تلاش های امنیتی میهن. قرار بود این کار در ماه مه سال 2020 آغاز شود و یک سال به طول انجامد و اکنون به پایان رسیده است.

گوگل همکاری بسیاری با ارتش آمریکا و ارگان های دولتی داشته است.
گوگل همکاری بسیاری با ارتش آمریکا و ارگان های دولتی داشته است.
گوگل همکاری بسیاری با ارتش آمریکا و ارگان های دولتی داشته است.

به طور خاص در این قرارداد نحوه استفاده از نرم افزار Google برای کمک به جمع آوری داده‌های وزارت دفاع "به منظور پشتیبانی از بیماری همه گیر کرونا یا سایر پاسخ‌های اضطراری" مشخص شده است. این "ادغام جهت تجزیه و تحلیل و انتشار اطلاعات مهم در پشتیبانی از پاسخ DOD نسبت به همه گیر کرونا و سایر ماموریت های اضطراری است." خارج از همکاری با متحدان و همچنین مقامات مدنی محلی و ایالتی یکی از مأموریت‌های اصلی USNORTHCOM کمک به DOD در هماهنگی برای رفع سوانح است.
در این قرارداد همچنین "یک راه حل بهینه سازی منابع مبتنی بر هوش مصنوعی در زمینه اختلالات مربوط به کرونا" درخواست شده است. این فناوری برای کمک به آژانس دفاعی در تخصیص موثرتر منابع اعم از پرسنل نظامی با مجموعه مهارت‌های مربوطه یا تجهیزات پزشکی ایجاد شده است. این کار با همکاری آزمایشگاه MIT Lincoln "برای دسترسی به مجموعه داده‌ها و الگوریتم‌های موجود و استفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی آنها برای ایجاد و آزمایش الگوریتم‌های بهبود یافته" انجام شده است. می‌توان این فناوری را برای کمک به DOD "پیش بینی کمبودهای زنجیره تأمین در آینده" گسترش داد.

نمایی از پنتاگون
نمایی از پنتاگون
نمایی از پنتاگون

از جمله داده‌هایی که از فناوری گوگل خواسته شده است تا آنها را دریافت و تجزیه و تحلیل کند، اطلاعات "مکانی" است که نشان می دهد این ابزارها در تجزیه و تحلیل تصاویر هوا یا فضا کمک می کنند. پیش از این  فوربس اعلام کرده بود که استارتاپ‌هایی که توسط GV (سابقاً Google Ventures ، یک شرکت سرمایه گذاری تحت نظر Google Alphabet) تأمین مالی می شدند  همه کارهای نظارت بر مکان را برای پنتاگون انجام می دادند و هوش مصنوعی خود را در تصاویر به کار می گرفتند.
این قرارداد همچنین امکان استفاده گسترده از ابزارهای Google را فراهم می‌کند "با سایر آژانس‌ها و سازمان‍‌های DOD فدرال ، ایالتی، محلی، خصوصی و بین المللی". (Google از اظهارنظر در مورد ماهیت کار خود امتناع ورزید زیرا مجاز به بحث در مورد قراردادها بدون تأیید مشتری نیست.)

هیچ نشانه‌ای وجود نداشت که از فناوری Google برای موارد دیگری به غیر از پاسخ کرونا آژانس دفاعی استفاده شود. جک پولسون دانشمند سابق داده‌های گوگل که به دلیل نگرانی‌های اخلاقی دست از کار کشید هنوز نگرانی‌هایی داشت که بدون هیچ گونه خط قرمز در قرارداد، می‌توان آن را برای روش‌های دیگر اعمال کرد. وی به موارد استفاده احتمالی برای گروه ویژه مشترک شمال (JTF-North) ، یک بخش تحت USNORTHCOM اشاره کرد که قبلاً به حمایت از مرزهای آمریکا، جنگ با مواد مخدر و ضد تروریسم کمک کرده است.

او عنوان کرده است که:

"مگر اینکه یک خط قرمز مشخص قراردادی وجود داشته باشد - که من در این مورد یا برای کار Google Cloud با گمرک و حفاظت از مرز مشاهده نکرده ام - بهره وری از هزینه به حداکثر رساندن دامنه فناوری خریداری شده حکم می کند. در این مورد استفاده از نظارت بر مرزهای JTF شمال و جنگ با خوراک های نظارت بر مواد مخدر موارد واضح و نگران کننده  است. "

سخنگوی USNORTHCOM گفت که آژانس "بدون شک" از فناوری برای نظارت در جنگ با مواد مخدر یا تروریسم استفاده نکرده است.

نه اینکه همه نظارتها بر خلاف اصول هوش مصنوعی Google باشد که در سال 2018 منتشر شد و متعهد شد که این غول فناوری "فناوری هایی را جمع آوری یا از اطلاعات برای نظارت بر خلاف هنجارهای پذیرفته شده بین المللی استفاده نمی کند" ایجاد نمی کند.

این اصول پس از شورش هزاران کارمند Google درمورد قرارداد جنجالی DOD به نام Project Maven ایجاد شد که قرار بود هوش مصنوعی Google را برای فیلم‌های بدون سرنشین برای شناسایی اشیا مانند ماشین‌ها و ساختمان‌ها اعمال کند. پس از آنکه کارمندان نامه ای سرگشاده نوشتند که از گوگل می‌خواست هرگز "فناوری جنگ" را نفروشد، دیگر کار بر روی Maven متوقف شد.

گوگل همچنان به کارهایی که برای دولت انجام می دهد  خصوصاً در مورد تجارت خود افتخار می کند. همانطور که سال گذشته فوربس گزارش داد  این شرکت از پیمانکاران مختلفی در اطراف منطقه واشنگتن دی سی برای فروش دولت خود استفاده می‌کند، مانند قرارداد 2 میلیون دلاری گمرک و مرز برای سیستم نظارت بر انسان و محموله معروف به سیستم خودکار هدف گذاری.