با اینترنت اکسپلورر خود خداحافظی کنید

مایکروسافت در سال آینده و هنگامی که این شرکت پشتیبانی اصلی از مرورگر قدیمی را خاتمه خواهد داد، اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer) را از بدبختی هایی که گرفتار آن است،  خلاص می کند. روز چهارشنبه گذشته، این شرکت تاریخ رسمی بازنشستگی این مرورگر را اینگونه اعلام کرد :

«با توجه به این که مایکروسافت ادج می تواند مسئولیت مرورگری  وب و موارد دیگر را به عهده بگیرد، برنامه دسکتاپ اینترنت اکسپلورر 11 بازنشسته می شود و در نسخه های خاصی از ویندوز 10 در تاریخ 15 ژوئن 2022 از پشتیبانی خارج خواهد شد.»

در آن زمان، برنامه دسکتاپ IE11 غیرفعال شده و کاربران  شرکت به مایکروسافت ادج هدایت می شوند.

بعد از ژوئن 2022 ، مایکروسافت برنامه دسکتاپ IE11 را غیرفعال کرده و کاربران را به سمت مایکروسافت ادج (Microsoft Edge) هدایت می کند.
بعد از ژوئن 2022 ، مایکروسافت برنامه دسکتاپ IE11 را غیرفعال کرده و کاربران را به سمت مایکروسافت ادج (Microsoft Edge) هدایت می کند.
بعد از ژوئن 2022 ، مایکروسافت برنامه دسکتاپ IE11 را غیرفعال کرده و کاربران را به سمت مایکروسافت ادج (Microsoft Edge) هدایت می کند.

این مرورگر که در ابتدا، در سال 1995 راه اندازی شد، مدت هاست که در بازار مصرف کنندگان امروز وب،  محصولی زمخت و بی ربط است. این مرورگر در حال حاضردر حال حاضر، سهم اندک 3.8٪ از بازار مرورگرهای دسکتاپ را در اختیار خود  دارد و این در حالی است که گوگل کروم با سهمی نزدیک به 70٪ برتری قابل توجهی را در این بازار به خود اختصاص داده است.

در کمال تعجب مدتهاست که مایکروسافت همچنان  ارائه اینترنت اکسپلورر 11 را در ویندوز 10 ادامه داده است، حتی در حالی که این شرکت ادج را به شدت برای مصرف کنندگان محصولات خود تبلیغ می کند. این بدان دلیل است که بسیاری از نرم افزارهای قدیمی سازمانی و وب سایت ها فقط با اینترنت اکسپلورر کار می کنند. طبق یک نظرسنجی که به سفارش مایکروسافت انجام شده است، بسیاری از شرکت ها به طور متوسط ​​از 1،678 مورد نسخه های قدیمی برنامه های این شرکت استفاده می کنند!

سال گذشته، مایکروسافت اعلام کرد که با پایان اینترنت اکسپلورر دیگر برنامه های مایکروسافت آفیس 365 دیگر روی این مرورگر قدیمی اجرا نمی شوند. برای جبران خسارت، این شرکت کاربرانی را که هنوز به اینترنت اکسپلورر متکی هستند، به استفاده از ادج در حالت نمایشی اینترنت اکسپلورر، تشویق می کند.

این شرکت در اطلاعیه روز چهارشنبه خود نوشته  است:

«با مایکروسافت اج، ما همچنان به گذشته وب احترام می گذاریم و راهی به وب آینده به کاربران ارائه می دهیم.»

و این که

«تغییر لازم بود، چون ما نمی خواستیم استفاده از وب سایت ها و برنامه های قابل اطمینان و با عملکرد بالا را کنار بگذاریم.»

هم چنین، مایکروسافت در یک کنفرانس ویدیویی گفت که 99.7٪ برنامه های این شرکت با جدیدترین نسخه این مرورگر جدید سازگار هستند و برای برنامه هایی که کار نمی کنند، شعبه ردموند مایکروسافت شرکت ها را تشویق می کند تا با  پشتیبانی تماس بگیرند و ایرادات را اعلام کنند. مایکروسافت قول داده است که مهندسان این شرکت «بدون هیچ هزینه اضافی» این مشکلات را برطرف خواهند کرد.

اگر  اصرار دارید  که حتماً IE را در بین برنامه‌های خود داشته باشید؛ خبر خوب این است که پشتیبانی اینترنت اکسپلورر 11 برای کاربران سروری در دسترس خواهد بود و کانال سرویس بلند مدت نسخه تحت سرور فعال خواهد ماند. علاوه بر این، این شرکت قصد دارد به پشتیبانی از موتور MSHTML Trident که در مرورگر IE11 به کار رفته است، ادامه دهد.

با این وجود ، در اعلامیه مایکروسافت دلایل مختلفی وجود دارد که چرا سازمان ها باید ادج را برای دسترسی به برنامه های قدیمی و وب سایت های خود استفاده کنند؛ بزرگترین دلیل، حفظ امنیت است. این شرکت گفته است که، با این که اینترنت اکسپلورر 11 به صورت ماهانه به روز رسانی امنیتی می شود، مایکروسافت اج می تواند در عرض چند روز، اگر نه ساعتها، وصله های امنیتی لازم را برای آسیب پذیری های فوری منتشر کند.

در حال حاضر، مایکروسافت در تلاش است تا شرکت هایی را که کاملاً با محیط اینترنت اکسپلورر بیگانه هستند، جلب محصول ادج خود کند و خاطرنشان می کند که حالت اینترنت اکسپلورر در ادج، تنها تا سال 2029 ادامه خواهد داشتالبته، مایکروسافت قبل از بازنشستگی حالت اینترنت اکسپلورر در ادج،  به کاربران اخطار  خواهد داد.