راهنمای خرید بهترین کفش کوهنوردی زنانه

صخره نوردی از آن دسته ورزش هایی است که می توان آن را یک فعالیت تفریحی سالم و هیجان انگیز دانست. صخره نوردی یک تجربه سرگرم کننده است که شما را پرانرژی و شاداب و سالم نگه می دارد. افراد زیادی هستند که اگر نتوانند سفر کنند، آخر هفته ها کوهنوردی می کنند و کوه های محل زندگی خود را کشف می کنند.

نکته مهم در اینجا داشتن تجهیزات مناسب است. یکی از تجهیزات مهم در صخره نوردی، کفش کوهنوردی مناسب است. برای اطلاعات جامع و مفید در مورد خرید و نگهداری کفش کوهنوردی با ما همراه باشید.

انواع کفش کوهنوردی

کفش های پیاده روی: مدل هایی با پاشنه کوتاه و کفی انعطاف پذیر برای پیاده روی روزمره مناسب هستند. برخی از کوهنوردان نیز ممکن است کفش های مخصوص پیاده روی را برای پیاده روی طولانی تر انتخاب کنند. فقط حواستان باشد که اگر کفش‌هایتان از مچ پا محافظت نکند، در مسیرهای ناهموار با مشکل مواجه خواهید شد.

کفش های کوهپیمایی: این کفش ها دارای پاشنه میانی هستند و برای پیاده روی های روزانه یا پیاده روی های کوتاه با بار سبک مناسب هستند. آنها معمولا انعطاف پذیر هستند و باید چند بار پوشیده شوند تا کمی راحتی داشته باشند. اما به عنوان کفش های پیاده روی محکم، فاقد پشتیبانی و دوام هستند.

Image for post
Image for post

کفش کوهنوردی: کفش کوهنوردی نیمه سنگین مناسب برای کوهنوردی چند روزه در 3 فصل و یا کوهنوردی یک روزه در زمستان اگر گورتکس دارید. اندازه پاها 14 تا 19 سانتی متر است و به دلیل بلندی ساق پاها به خوبی از مچ پا محافظت می کند.

چکمه های کوهنوردی سنگین (آلپاین): مناسب برای یخ نوردی حرفه ای و کوهنوردی زیر 5000 متر. یکی از کفش های پیاده روی سنگین و بسیار محکم به حساب می آید. زیره این کفش انعطاف ناپذیر است اما قابلیت نصب کرامپون را دارد.

کفش کوهنوردی سنگین دو لایه (اکسپدیشن): نوعی کفش محکم و غیر قابل انعطاف با قابلیت نصب کرامپون است که از نظر ساختار به دو نوع تقسیم می شود به همین دلیل به آن دو لایه می گویند. کفش های کوچک بند ندارند، با چسب ثابت می شوند و سپس می توان آن ها را در کفش های بزرگتر قرار داد. هنگام استراحت و ورود به چادر از کفش های کوچکتر استفاده کنید. برای صعود به ارتفاع 7000 متر در بهار و تابستان و زیر 7000 متر در پاییز و زمستان مناسب است.

کفش هیمالیا (اکسپدیشن): نوعی کفش سه لایه در نظر گرفته می شود، شبیه به کفش دو لایه، اما لایه سوم یک ساق بلند است که رویه آن را می پوشاند. این به طور ویژه برای ارتفاعات 8000 متری در هیمالیا و برای بالا رفتن از 7000 متر در زمستان طراحی شده است. زیره آن کشسان نیست و قابلیت نصب کرامپون بسیار قوی است.

کفش های کوهنوردی: به این کفش ها اسپادری می گویند و برای صخره نوردی داخل سالن و صخره نوردی نیز مناسب است.

کفش های اسکیت نوردی: مشابه کفش های یخ نوردی، اما با کرامپون های دائمی که به کفش متصل شده اند.

کفش های پیاده روی کوله پشتی: این نوع کفش ها برای حمل بارهای سنگین در سفرهای چند روزه به میدان طراحی شده اند. بیشتر آنها یک پاشنه دارند که برای حمایت بیشتر به دور مچ پا می‌پیچد. آنها بسیار بادوام هستند و کفی محکم تری نسبت به کفش های سبک برای پیاده روی سبک و سنگین دارند.

راهنمای خرید بهترین کفش کوهنوردی زنانه

اندازه کفش مناسب کوهنوردی

کفش یکی از اساسی ترین و مهم ترین وسایلی است که هر کوهنورد و کوهنوردی به آن نیاز دارد. کفش مناسب برای هر تور طبیعت گردی و یا برنامه کوهنوردی باید بر اساس نوع فعالیت، فصل، شرایط آب و هوایی و ویژگی های خاص مانند جنس زیره، نوع عایق حرارتی و نوع محافظت در برابر رطوبت انتخاب شود.

به طور کلی، کفش ها باید اندازه ای داشته باشند تا در پیاده روی های طولانی به پاهای شما فشار وارد نکنند. این اندازه مناسب فقط به پوشیدن و راه رفتن بستگی دارد. مشخصات کفش های کوهنوردی مناسب به شرح زیر است.

Image for post
Image for post

رویه کفش کوهنوردی

رویه و زیره مهم ترین اجزای ساختاری یک کفش هستند و نوع ماده ای که از آن ساخته شده است از نظر استحکام، ایمنی و راحتی پا بسیار مهم است.

بسته به جنس رویه و زیره کفش، وزن، تنفس، دوام و مقاومت در برابر آب متفاوت است. در گذشته عمدتاً از چرم برای تولید کفش استفاده می شد، اما پیشرفت های اخیر امکان تولید الیاف مصنوعی مناسب را فراهم کرده است که ایمنی و راحتی بیشتری را برای کوهنوردان فراهم می کند. به طور کلی، انواع مواد مورد استفاده در ساخت کفش کوهنوردی به شرح زیر است.

کفی کفش‌ کوهنوردی

کفی مانند لایه ای است که پا را از لرزش دور نگه می دارد و تا حد زیادی استحکام کفش را تعیین می کند. کفش های محکم ممکن است عالی به نظر نرسند، اما می توانند به معنای راحتی و ثبات بیشتر در پیاده روی های طولانی بر روی صخره ها یا حتی زمین های ناهموار باشند.

کف کفش های کوهنوردی معمولاً از چند لایه تشکیل شده است که لایه اصلی ویبرام است که جنس آن ترکیبی از کربن و لاستیک است. البته برندهای دیگر نیز برای کفش های خود ترکیب و مواد خاصی می سازند

تجربه تقریباً ثابت کرده است که ویبرام بادوام ترین است و اکثر برندهایی به نام ویبرام کفی خود را از ویبرام تهیه می کنند و در برخی از انواع کفش ها نیز زیره آنها از ویبرام سفارش داده می شود. کفی محکم به پاهای شما از رگ به رگ شدن روی سنگ یا ریشه ای که روی آن پا می گذارید آسیبی نمی بیند.

چگونه از کفش‌ کوهنوردی خود نگهداری کنیم؟

کفش‌های کوهنوردی مانند سایر تجهیزات سنگنوردی ورزشی باید از اصول نگهداری خود پیروی کنند تا بتوانند بدون لطمه‌ای به زیبایی و کیفیت خود دوام بیشتری داشته باشند. این نکات شامل نکات تمیز کردن، نکات نگهداری و نکات ضد آب کفش است:

نگهداری

پس از هر بار استفاده از کفش و پس از بازگشت از یک برنامه ورزشی به برنامه بعدی، حتماً داخل کفش را با پارچه یا کاغذ خشک کاملاً پر کرده و ببندید تا کفش در حالت و حالت خود بماند. کفش های خود را در مکانی خشک و با دمای متعادل نگه دارید و از قرار دادن آن در مکان های خیلی گرم یا خیلی سرد و زیر نور مستقیم خورشید خودداری کنید. هنگام بستن توری ها آن ها را سفت نکنید، زیرا باعث درد پا می شود.

تمیز کردن

بند کفش را باز کنید و کف آن را بردارید. سپس کفش ها را در آب سرد قرار دهید و با یک برس کثیفی را از روی کفش پاک کنید. سعی کنید آب در کفش هایتان نباشد. بگذارید در هوای معمولی خشک شوند. از گرما، آتش و نور مستقیم خورشید استفاده نکنید.

ضد آب نمودن کفش

نه تنها ورود رطوبت به کفش آزاردهنده است، بلکه تماس مداوم کفش با آب می تواند طول عمر آنها را کاهش دهد. یکی از بهترین محصولات برای جلوگیری از این اتفاق استفاده از مه مرطوب کننده طبیعی Woley است که حاوی روغن آووکادو و مواد کاملا گیاهی است. این اسپری بی رنگ و بی بو است در هنگام استفاده ابتدا کفش ها را تمیز کرده و اسپری را خوب تکان دهید و سپس از فاصله 20-15 سانتی متری به طور یکنواخت روی کفش اسپری کنید. 30 دقیقه صبر کنید تا کاملا خشک شود. به این ترتیب کفش های شما ضد آب می شوند.

خرید وسایل کوهنوردی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا ارتباط مستقیمی با سلامت و ایمنی شما دارد. لطفا توجه داشته باشید که ایمنی تجهیزات شما باید در اولویت خرید تجهیزات مورد نیاز شما باشد تا بتوانید با خیال راحت از صعود لذت ببرید. 

limootop.com