بهترین  درایو DVD اکسترنال کدام است؟ 

اگرچه SSD و فلش مموری روز به روز محبوب تر می شوند، CD و DVD همچنان به عنوان رسانه ذخیره سازی استفاده می شوند. وقتی سی دی یا دی وی دی است، باید چراغی روی درایو باشد تا اطلاعات آنها را بخواند. در گذشته، 5، 6 سال پیش، سی دی رام، سی دی رایتر و دی وی دی رام وجود داشت.

سی دی رام و دی وی دی رام کارشان فقط خواندن اطلاعات از سی دی و دی وی دی بود و نمی توانستند رایت کنند. شاید خیلی ها فکر کنند که DVD-ROM می تواند سی دی را رایت کند، اما این نظر اشتباه است. DVD-ROM قابل خواندن است. اما اکنون درایوهای نوری موجود در بازار همه کارها را انجام می دهند، خواندن و نوشتن سی دی و دی وی دی.

نویسنده این راهنمای خرید بیشتر برای خوانندگان عزیز علم فردا است که بدانند چه نوع خوب است و برخی از کلمات نویسنده DVD را بدانند تا بدانند چه چیزی را از فروشنده بپرسند. متأسفانه، مشتری فقط به فروشگاه یا بازار می رود و یک دی وی دی رایتر خوب می خواهد و واقعاً نمی داند که یک دی وی دی رایتر باید چه چیزی داشته باشد تا او را «دی وی دی نویس خوب» خطاب کند. پس تا پایان این پست همراه من باشید.

حرف X در دی وی دی رایتر چیست

در گذشته یعنی خیلی وقت پیش، اولین سی دی رام ها توانایی خواندن اطلاعات از سی دی ها را با سرعت 150 کیلوبایت در دقیقه (که به صورت 1X بیان می شد) داشتند. بعدها، سرعت خواندن و نوشتن افزایش یافت، شرکت ها از استاندارد خاصی برای تعیین سرعت نوشتن و درایو نوری استفاده کردند. ترکیب عدد و حرف X مثل 16x. حرف X نشان می دهد که سرعت اول 150 کیلوبایت در ثانیه ضرب در 16 است. به عبارت دیگر می تواند 16 برابر سرعت اول (2400 کیلوبایت در ثانیه) بخواند.

نکته ای که باید به آن اشاره کنم این است که هنگام خواندن DVD با درایو DVD یا رایتر سرعت ویژه در نظر گرفته می شود و همچنین برای رایت DVD با دی وی دی رایتر به سرعت ویژه نیاز است. برای مثال، حداکثر سرعت خواندن یک DVD با رایتر ممکن است 52X باشد، اما حداکثر سرعت نوشتن همان DVD با رایتر ممکن است 18X باشد.

حالا اگر دی وی دی خام را بردارید و کانال را نگاه کنید حتما حرف X و عدد را می بینید. شما باید چیزی شبیه به این را در بسته رایتر DVD مشاهده کنید.

ما 2 سرعت داریم، سرعت خواندن و سرعت نوشتن. همچنین سرعت 1X برای CD با سرعت 1X برای DVD متفاوت است. به جدول زیر نگاه کنید.

بافر چیست؟

Image for post
Image for post

بافر نوعی حافظه در دستگاه یا دستگاه جانبی است که به طور موقت اطلاعات دریافتی از پردازنده اصلی را به منظور تبادل اطلاعات بین پردازنده اصلی و دستگاه های جانبی (مانند هارد دیسک، رایتر و ...) به صورت موازی ذخیره می کند. و به طور منظم این کار را انجام دهید. اگر بافری وجود نداشته باشد، دستوراتی که CPU به هارد دیسک، چاپگر یا رایتر ارسال می کند خراب می شود و رفتار غیرعادی در سراسر سیستم رخ می دهد. می خواهم به زبان ساده بگویم: سرعت CPU از سایر قسمت های سخت افزار کامپیوتر بیشتر است، هارد یا رایتر سرعت CPU را ندارد، اگر CPU سرعت خود را با هارد دیسک یا رایتر، پس باید. سرعت نجومی CPU را مشخص کنید.


برای جلوگیری از این مشکل، یک رابط یا حافظه میانی به نام بافر بین CPU و هارد یا رایتر قرار داده می شود تا اطلاعات ارسال شده از CPU در آنجا ذخیره شود و نویسنده یا هارد دیسک به حساب خود در زمان مناسب. اگر چاپگر دارید، این مسئله برای شما پیش آمده است که ترتیب چاپ های متوالی در بافر چاپگر ذخیره می شود و حتی در زمان خاموش و روشن بودن چاپگر، اطلاعات به ترتیب چاپ می شوند. دلیل آن این است که دستورات چاپ در یک بافر ذخیره می شوند. CPU فرمان می فرستد و وظیفه خود را اجرا می کند، یعنی حوصله انتظار دستگاه های تنبل را ندارد! فلسفه بافر هم همین است.

فضای ذخیره سازی در دی وی دی رایتر هم همین کار را دارد، تراشه ای که روی برد رایتر نصب می شود سرعت کمتری نسبت به سی پی یو دارد، مثلا هنگام رایت سی دی یا دی وی دی اطلاعات از هارد به رایتر ارسال می شود. باید در جایی ذخیره شود

بافر DVD writer باید همیشه پر از اطلاعات مربوط به کار باشد تا چراغ روی درایو یا DVD writer بتواند بدون وقفه به کار خود ادامه دهد. در برخی موارد، چون نویسنده اغلب اطلاعات خود را از منابع بی کیفیت مانند هارد درایوها یا سایر سی دی ها و دی وی دی ها دریافت می کند، به عنوان مثال، کار با Media Player، Google Chrome یا Photoshop می تواند هنگام ارسال اطلاعات به بافر نویسنده باعث ایجاد تداخل شود. . که منجر به یک بافر خالی می شود. اگر این بافر خالی باشد، یک خطای بافر زیر بار یا زیر جریان بافر در مقابل شما ظاهر می شود. اما شرکت های سازنده DVD writer و همچنین شرکت هایی که نرم افزارهای رایت DVD مانند NERO تولید می کنند، به زودی این مشکل را حل خواهند کرد. با وجود این راه حل، ضبط کننده لیزری می تواند در هر زمان به طور موقت کار خود را متوقف کند و پس از پر شدن بافر دوباره به کار خود ادامه دهد.

باید بگویم که هر چه حافظه بافر بیشتر باشد بهتر است. بنابراین، در شرایط یکسان بین دو DVD رایتر، بافر بزرگتر اولویت دارد. اکثر دی وی دی ها در حال حاضر دارای یک بافر مگابایتی هستند. مثلا 2 مگابایت.

تفاوت دی وی دی رایتر اکسترنال و رایتر اینترنال

خارجی خارجی یعنی خارجی و باطن باطن یعنی باطن (می دانم می دانی شاید ندانی بنده خدا). تفاوت اصلی این است که ضبط داخلی در داخل کیس ثابت است، اما ضبط خارجی را می توان از طریق پورت USB خارج از کیس به لپ تاپ یا کامپیوتر متصل کرد.

عملکرد آنها یکسان است، آنها هم DVD را می خوانند و هم رایت می کنند. یک ضبط کننده خارجی گران تر است زیرا دستان شما را باز می گذارد و برخی از فناوری های منحصر به فرد مانند فناوری Link2TV Layton را می توان در ضبط کننده های DVD خارجی مشاهده کرد. در پایان پست لینک2 تی وی را توضیح دادم.

دی وی دی رایتر اکسترنال اغلب توسط تعمیرکاران استفاده می شود، در غیر این صورت برای خواننده های معمولی نیازی به آن نخواهد بود. مزیت رایتر خارجی این است که با کابل USB به پورت USB متصل می شود. سرعت نصب و استفاده خوب است. از نظر فنی، رایتر خارجی با یک کابل USB با دو سر به کامپیوتر متصل می شود، اما رایتر داخلی دارای ورودی SATA و ورودی برق است.

 انتخاب مارک دی وی دی رایتر

Image for post
Image for post

دی وی دی رایتر اکسترنال چیست؟

مدل های داخلی داخل یک کامپیوتر رومیزی یا داخل بدنه لپ تاپ قرار می گیرند. اما مدل خارجی آن خارج از کامپیوتر یا لپ تاپ است و از طریق کابل مخصوص (USB) به کامپیوتر متصل می شود. مدل بیرونی نصب آسان و سریع است و هزینه بالایی دارد. اما مدل داخلی نیاز به دو کابل SATA و منبع تغذیه دارد و هزینه کمتری دارد.

بهترین درایو نوری کدام است؟ 10 برند برتر دنیا

1-ایسوس (ASUS) بهترین مارک درایو نوری اکسترنال

ایسوس بزرگترین و موفق ترین شرکت در بین شرکت های تایوانی است که بدون شک بهترین سیستم های کامپیوتری موجود در بازار را تولید کرده و سهم زیادی از بازار جهانی دی وی دی خوان ها و دی وی دی رایترهای داخلی را به خود اختصاص داده است. این شرکت تایوانی یک سر از رقبای خود بالاتر است و همیشه چندین پله از آنها جلوتر است.

این شرکت یکی از بهترین تولیدکنندگان کارت گرافیک در جهان است. قیمت و کیفیت دی وی دی رایتر ایسوس نیز بسیار بالاست. از محبوب ترین مدل های درایو نوری ایسوس می توان به (درایو دی وی دی اکسترنال ایسوس مدل zendrive u9m sdrw-08u9m-u) و (درایو دی وی دی خارجی ایسوس مدل sdrw-08d2s-u lite) اشاره کرد.

2-لایت آن (LIGHT-ON)

Light On یک برند تایوانی 40 ساله است که بهترین کیفیت ضبط DVD داخلی را تولید می کند. هر سرویس کامپیوتری که بخواهید، آنها به خوبی با دی وی دی نویس های برند Lite-A آشنا هستند. این شرکت در زمینه تولید چراغ های LED، سیستم های کامپیوتری، مانیتور، مادربرد، درایو دیسک نوری و سایر لوازم الکترونیکی فعالیت دارد.

دی‌وی‌دی‌نویس‌های Lite-On قیمت بالاتری نسبت به رقبای خود دارند. اما در زمینه درایو نوری، هیچ یک از رقبای آن نمی توانند با آن برابری کنند.

3-ام اس آی (MSI

MSA متخصص در ساخت مانیتور کامپیوتر است و یک شرکت تایوانی است. البته این شرکت در زمینه تولید انواع موس، لپ تاپ و کارت گرافیک نیز تخصص دارد. پس از ایسوس و گیگابایت، MSI سومین سازنده بزرگ مادربرد در جهان است.

یکی از محصولات این شرکت دی وی دی رایترهای داخلی و خارجی می باشد که با توجه به سابقه MSA از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

4-ال جی (LG)

ال جی یک برند کره ای شناخته شده در بازار ایران است. دی وی دی رایترهای ال جی نسبت به رقبای خود مانند Lite-pa یا Asus دارای کیفیت خوب و قیمت پایین تری هستند. برای افراد عادی دی وی دی رایتر ال جی کاملا کاربردی است و عمر خوبی دارد. ال جی در بین 3 برند برتر تولید کننده بهترین درایوهای نوری در بازار ایران قرار دارد.

 

5-لنوو (LENOVO)

لنوو یک شرکت چندملیتی چینی است که لپ تاپ، کامپیوترهای رومیزی و تجهیزات جانبی تولید می کند. محصولات این شرکت دارای کیفیت قابل قبول و قیمت مناسب می باشد. اگر به دنبال بهترین درایو نوری یا دی وی دی رایتر برای لپ تاپ ارزان خود هستید، لنوو بهترین گزینه در نظر گرفته می شود.

 

6-ترنسند (TRANSCEND)

ترسند یک شرکت تایوانی با 35 سال سابقه است، این شرکت بیش از 2000 محصول از جمله ماژول های حافظه، کارت های حافظه فلش، درایوهای فلش USB، هارد دیسک های قابل حمل، محصولات چند رسانه ای، درایوهای حالت جامد و ... را طراحی و تولید می کند. این شرکت برای اولین بار در منطقه خود گواهینامه ISO 9001 را دریافت کرد و محصولات آن در سراسر جهان به فروش می رسد.

7-اچ‌پی (HP)

HP یک برند معروف آمریکایی است. عمر اچ پی به بیش از نیم قرن می رسد و یکی از قدیمی ترین شرکت ها در زمینه ساخت لپ تاپ است و تا سال 2007 اولین شرکت تولید لپ تاپ در جهان بود. اچ پی به دلیل چاپگرهایش به طور گسترده ای شناخته شده است. اما او همچنین در زمره بهترین تولیدکنندگان دی وی دی نویس در جهان به حساب می آید.

8-سامسونگ (SAMSUNG)

برند سامسونگ ناگفته نماند و بزرگترین تولید کننده تلفن های هوشمند و دوربین های فیلمبرداری در جهان است. بهترین عملکرد این شرکت از نظر کیفیت در سطح سایر محصولات سامسونگ است. بنابراین در هنگام خرید دی وی دی رایتر سامسونگ می توانید از کیفیت و خدمات پس از فروش آن مطمئن باشید.

9-بهترین دی‌وی‌دی رایتر پایونیر (PIONEER)

این شرکت ژاپنی قدیمی ترین شرکت در لیست ما محسوب می شود و 80 سال است که وجود دارد.این شرکت در زمینه سرگرمی های دیجیتال تخصص دارد. شرکت پایونیر متخصص در تولید انواع لوح فشرده یا دی وی دی است و در سال 2020 به یکی از بهترین تولیدکنندگان ضبط کننده دی وی دی خارجی تبدیل شده است.

10-بوفالو (BUFFALO)

این شرکت در زمینه تولید درایوهای نوری اکسترنال تخصص دارد و یک برند ناشناخته است. این شرکت همچنین در تولید هارد اکسترنال تخصص دارد.

برای کسب اطلاع از قیمت درایو نوری اکسترنال dvd  به دسته‌بندی انواع تولیدکنندگان دی‌وی‌دی رایتر و بهترین درایو نوری اینترنال و اکسترنال در زیر همین مطلب مراجعه کنید.