کفش های مخصوص پیاده روی چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

پوشیدن کفش های راحت و مناسب برای پاهای شما می تواند از آسیب هایی مانند تاول و پینه جلوگیری کند. یک کفش کوهنوردی نیز باید وزن نسبتاً کمی داشته باشد و برای ضربه زدن مناسب باشد. اما همه کفش های پیاده روی یکسان ایجاد نمی شوند. در این مقاله ویژگی هایی را که یک کفش کوهنوردی باید داشته باشد بررسی می کنیم.

Image for post
Image for post

 

حقایق پا که باید هنگام خرید کفش در نظر بگیرید

 

پاهای شما با افزایش سن تغییر می کند. تاندون‌ها، ماهیچه‌ها و رباط‌های پاهای شما کشیده می‌شوند و باعث می‌شوند پاهای شما پهن‌تر شوند. همچنین می‌توانند بزرگ‌تر شوند و پس از سال‌ها راه رفتن روی آن‌ها، لایه‌های چربی پوشاننده کف پا نازک می‌شوند. به همین دلیل، هر زمان که کفش می‌خرید، باید بایستید و پاهای خود را اندازه بگیرید و به دنبال کفش‌هایی باشید که کفی آن‌ها دارای پد فوم یا کپسول هوا باشد که ضربه‌های وارده به پا را بهتر جذب کند.

نوع پای شما مهم است. انواع مختلف پا در کفش های مختلف احساس بهتری دارند. تعیین کنید پای شما در کدام گروه قرار می گیرد. در هنگام خرید کفش پیاده روی مردانه یکی از راه های تشخیص این است که پای خود را خیس کنید و سپس روی یک تکه مقوا یا کاغذ رنگی قدم بگذارید. به رد پاهایت نگاه کن دیدن رد پا به شما کمک می کند تا نوع پای خود را پیدا کنید. پاهای شما ممکن است قوس داشته باشد یا ممکن است کف پای شما صاف باشد. اگر فقط می توانید پهلو یا پایین پای خود را ببینید، احتمالا قوس های بلندی دارید. اگر قوس خنثی دارید، ممکن است پای خود را خمیده ببینید.

به درد کمر و زانو توجه کنید. اگر کمر، زانو یا پاشنه درد دارید، بهتر است کفش طبی انتخاب کنید. اگر تورم و بزرگ شدن مفاصل انگشتان پا یا سایر دردهای مفصل انگشتان پا مانند آرتریت یا نقرس دارید، باید کفش های نرم تر و پهن تر بپوشید.

همچنین قبل از انتخاب کفش به فصلی که برای آن کفش می خرید توجه کنید. به عنوان مثال، اگر در آب و هوای بسیار بارانی زندگی می کنید، باید کفش های ضد آب بخرید. اگر در آب و هوای سرد با برف زیاد زندگی می کنید، داشتن کفش هایی با کفی خوب نیز مهم است. اگر یک کوهنورد معمولی هستید و یک یا دو ساعت را به مدت پنج یا هفت روز در طبیعت پیاده روی می کنید، نسبت به افرادی که زیاد راه نمی روند به کفش هایی با محافظت بیشتری نیاز دارید.

ویژگی های مهم کفش پیاده روی

 

نحوه ساخت کفش در تناسب و عملکرد آن تفاوت ایجاد می کند. دانستن اصول اولیه کفش های پیاده روی به شما کمک می کند تا از بین سبک ها و برندهای موجود بر اساس نیاز خود انتخاب کنید.

کفش های پیاده روی باید از تاندون آشیل محافظت کنند. با فشار دادن کفش به دور پاشنه، فشار وارده بر تاندون آشیل کاهش می یابد.

در اطراف پاشنه بالش در اطراف مچ پا، تناسب راحت را تضمین می کند.

رویه کفش. رویه کفش، کفش را روی پا نگه می دارد. جنس رویه کفش معمولاً از چرم، مشبک یا مواد مصنوعی است. مش به تهویه بهتر اجازه می دهد و وزن کمتری دارد.

کفی زیره بالشتکی کفش به ثابت نگه داشتن پاها و مچ پاهای فرد کمک می کند. کفی های قابل جابجایی را می توان در فواصل زمانی جلسات مختلف پیاده روی از کفش جدا کرد تا خشک شود.

میانی یا کفی ژل با کپسول هوا. وجود این کپسول ها و کفی های ژل باعث کاهش ضربه به پا در هنگام برخورد پا با زمین می شود.

زیره کفش. زیره کفش با زمین تماس پیدا می کند. شیارها و آج ها می توانند به نگه داشتن کفش روی زمین کمک کنند.

محل انگشتان پا این فضا شامل انگشتان پا است. فضای گرد انگشت پا به جلوگیری از میخچه کمک می کند.

پاها در شکل ها و اندازه های مختلف هستند. برای جلوگیری از مشکلات دردناک، هنگام خرید یک جفت کفش کوهنوردی، شکل و اندازه پاهای خود را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که کفش شما باید متناسب با شکل پا باشد. هرگز نباید پاهای شما را مجبور کرد تا با شکل یک کفش مطابقت داشته باشد.

عرض و طول کفش

کفش های خیلی باریک یا خیلی گشاد می توانند تاول ها و میخچه های دردناکی ایجاد کنند. و یک جعبه انگشتی که به اندازه کافی بلند نیست - و فضای کافی برای انگشتان شما فراهم نمی کند - می تواند باعث درد و ضربه در پای شما شود.

نوع قوس پا

 

هم ترازی پیچیده استخوان ها، ماهیچه ها، رباط ها و تاندون های پا، قوس های جانبی (متاتارسال) و طولی (طولی) را تشکیل می دهد. هنگام راه رفتن، این قوس های انعطاف پذیر به توزیع وزن بدن شما در سطح پاها کمک می کنند. قوس پاهای شما نقش مهمی در سازگاری شما با سطوح مختلف هنگام راه رفتن دارند.

پاهای قوس دار خنثی. پاهای دارای قوس خنثی نه خیلی قوس دار هستند و نه خیلی صاف. اگر قوس خنثی دارید، به دنبال کفشی با زیره وسط سفت باشید.

کف پاهای پایین یا صاف. پایین بودن قوس کف پا یا صافی کف پا می تواند منجر به استرس عضلانی و مشکلات مفصلی در برخی افراد شود. اگر کف پای شما بسیار صاف است، می توانید کفش هایی با کفی صاف و کنترل حرکت بپوشید تا قدم هایتان پایدارتر شود.

پاهای قوس دار. قوس‌های بلند می‌توانند فشار زیادی به مفاصل و ماهیچه‌های شما وارد کنند، زیرا پاهای شما ممکن است شوک را جذب نکنند، به خصوص اگر زیاد بپرید. برای کمک به جذب شوک به دنبال کفش های بالشتکی باشید. کفش های خمیده نیز می توانند در برخی موارد کمک کنند. مهم ترین عامل در انتخاب کفش راحتی است.

Image for post
Image for post

 

با دانستن این نکات مناسب ترین کفش های پیاده روی را تهیه کنید

 

بهترین کفش های طراحی شده در جهان اگر این کار را انجام ندهند، کار خود را به درستی انجام نمی دهند و به پای شما نمی آیند. در اینجا چند نکته برای پیدا کردن بهترین کفش های پیاده روی آورده شده است:

هنگام خرید کفش، همان جورابی را بپوشید که هنگام پیاده روی می پوشید یا به فروشگاه کفش ببرید.

بعد از اینکه کمی پیاده روی کردید و در روزی که پاهایتان کامل شد کفش بخرید.

کفش را از یک فروشگاه کفش ورزشی مجهز یا فروشگاهی که تنوع زیادی دارد، بخرید.

از فروشنده بخواهید هر دو پا را اندازه گیری کند، خودتان را اندازه بگیرید یا از یکی از دوستان یا اعضای خانواده بخواهید که به شما کمک کند. هر بار که کفش می‌خرید، پای خود را اندازه بگیرید، زیرا اندازه پا می‌تواند در طول سال‌ها به تدریج تغییر کند. برای اندازه گیری پای خود بایستید تا دقیق ترین اندازه گیری را به دست آورید.

اگر یک پا بزرگتر از دیگری است، جفتی را امتحان کنید که مناسب پای بزرگتر شما باشد.

هر دو کفش را امتحان کنید و تناسب آن را بررسی کنید. انگشتان پا را تکان دهید اگر بین انگشت شست پا (شست پا) و پنجه کفش خود حدود 1.3 سانتی متر فاصله ندارید، سایز بزرگتر را امتحان کنید.

مطمئن شوید که کفش شما به اندازه کافی پهن باشد. پای داخل کفش باید متناسب باشد و به پاهای فرد فشار وارد نکند. خانم هایی که پاهای پنجه ای دارند باید کفش های مردانه یا مردانه را در نظر بگیرند.

قبل از خرید کفش بپوشید. پاها باید بلافاصله احساس راحتی کنند. مطمئن شوید که پاشنه شما به راحتی در هر کفشی قرار می گیرد و هنگام راه رفتن سر نمی خورد.

تمام کفش‌های پیاده‌روی در نهایت نشانه‌هایی از سایش را نشان خواهند داد. و حتی اگر هنوز احساس راحتی می کنند و سایش خارجی زیادی نشان نمی دهند، ممکن است پشتیبانی کافی یا جذب ضربه نداشته باشند.

کفش های خود را در زمانی که:

کفی شما فرسوده شده است.

با پوشیدن آنها حدود 500 تا 600 کیلومتر دویدید یا راه رفتید.

حتی اگر یک کفش خوب به نظر برسد، اکثر آنها پس از 500-600 کیلومتر استفاده، محافظت در برابر ضربه را از دست می دهند. هنگامی که به حداکثر مسافت پیموده شده روی کفش خود رسیدید، علامتی را به یاد داشته باشید که آنها را تعویض کنید.

تاثیر جوراب در انتخاب کفش پیاده روی

 

نوع جورابی که استفاده می کنید به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. به عنوان مثال، در حالی که برخی افراد جوراب ضخیم را دوست دارند، برخی دیگر دوست دارند جوراب نازک بپوشند. برخی می گویند جوراب ها و کفش ها باید با هم ست شوند تا مناسب باشند.

هنگام انتخاب مواد برای جوراب های خود، به دنبال جوراب های ساخته شده از ترکیب اکریلیک، نایلون و الاستین باشید که به خشک نگه داشتن پاها و ایجاد بالشتک برای راحتی بیشتر کمک می کند.

همیشه در انتخاب و خرید کفش و جوراب دقت کنید. اگر برای راحتی خود کمی بیشتر هزینه کنید، مطمئن باشید ارزشش را خواهد داشت.

برای خرید کفش آگاهانه تصمیم بگیرید

 

کفش نامناسب منشا بسیاری از مشکلات است. اکنون که می دانید به دنبال چه ویژگی هایی باشید، می توانید با اطمینان خرید کنید. برای پیاده روی بدون نگرانی کفش راحت و مناسب بپوشید.

کارشناسان شهر کفش به شما در انتخاب بهترین کفش برای پیاده روی کمک می کنند. دستگاه اسکن پا در فروشگاه شهر کفش به صورت رایگان کف پای شما را اسکن می کند و می توانید نرمال بودن قوس خود را بسنجید و با توجه به نتایج بهترین کفش ها به شما پیشنهاد می شود.

فروشگاه کتونی برند