نکات طلایی برای انتخاب کفش مناسب برای پیاده روی

پا قلب دوم انسان است. انتخاب کفش پیاده روی زنانه یا هر فعالیت دیگری بسیار مهم است. اگر قصد پیاده روی دارید؛ حتما باید به فکر تهیه یک کفش خوب برای پیاده روی باشید.

کفش ها در انواع مختلفی تولید می شوند. برای هر منظوری باید از کفش مناسب پیاده روی استفاده کرد. کفشی که برای پیاده روی انتخاب می کنید باید راحت و سبک باشد و به هیچ قسمتی از پاهای شما آسیب نرساند و به آن فشار وارد نکند.

کفش مناسب پیاده روی ویژگی های متفاوتی دارد که دانستن آن ها به انتخاب بهتر شما کمک می کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا بدانید چه کفشی برای پیاده روی مناسب است و ویژگی های کفش پیاده روی خوب را به شما می گوییم.

 

آشنایی با قسمت های مختلف کفش

برای خرید کفش مناسب برای پیاده روی، شناخت اجزای مختلف کفش و با توجه به ویژگی هایی که هر قسمت باید داشته باشد، ضروری است؛ بیایید انتخاب کنیم. در این صورت خریدی صحیح و دلچسب خواهیم داشت. اکنون قسمت های مختلف یک کفش را معرفی می کنیم.

 

محافظ تاندون آشیل

این قسمت از کفش از پاشنه پا محافظت می کند و فشار و ضربات وارده به آشیل را دفع می کند.

سطح بالایی یا رویه کفش

این قسمتی است که کفش را روی پا محکم نگه می دارد و در عین حال از پا محافظت می کند. معمولا این قسمت از چرم، مشبک یا مواد مصنوعی ساخته می شود. کفش‌های پیاده‌روی و کفش‌های دارای رویه مشبک اجازه می‌دهند هوا در کفش به گردش درآید.

کفی

بالشتک زیره کفش از پاشنه و قوس پا پشتیبانی می کند. کفی های قابل جابجایی را می توان برای شستشو جدا کرد.

زیره کفش

زیره کفش با زمین در تماس است. شیارها و عاج های زیره کفش نیز برای راحتی در راه رفتن و حفظ تعادل موثر است.

 

پنجه کفش

پنجه کفش جایی است که انگشتان پا قرار می گیرند. این قسمت بسیار مهم است و باید از کفشی استفاده کنید که مناسب پای شما باشد.

اگر پنجه کفش تنگ باشد، پا آسیب می بیند و ممکن است باعث انحراف انگشتان و تغییر ظاهر شود. بنابراین کفش پیاده روی باید راحت باشد و برای پاهای شما تنگ و پهن نباشد.

اکنون که اجزای مختلف کفش را معرفی و شناختیم، وقت آن است که نکات مهم و کلیدی در انتخاب کفش مناسب را با شما در میان بگذاریم. پیشنهاد می کنم نکات زیر را با دقت بخوانید و در انتخاب کفش پیاده روی مناسب به آن ها توجه کنید.

پنجه کفش محل قرار گرفتن انگشتان پا است. این قسمت از اهمیت ویژه ای استفاده می کند و باید از کفشی استفاده کنید که برای پای شما مناسب باشد.

اگر پنجه کفش تنگ باشد، آسیب می‌بیند و ممکن است که باعث انحراف انگشتان و تغییر ظاهر آن‌ها شود. بنابراین کفش پیاده‌روی باید راحت باشد و برای پای شما تنگ یا گشاد نباشد.

نکاتی که باید موقع خرید کفش مناسب پیاده روی بدانیم

حالا که ترکیبی از کفش های مختلف را معرفی کرده و می شناسید، وقتش رسیده است که چند نکته مهم و کلیدی را در انتخاب کفش مناسب با شما در میان بگذاریم. پیشنهاد می‌کنم نکات زیر را با دقت بخوانید و در انتخاب کفش مناسب در نظر بگیرید.

 

1. خصوصیات پای خود را بشناسید!

گام در خرید کفش مناسب برای پیاده روی این است که به پای خود توجه کنید و ویژگی های آن را بشناسید. پای افراد، شکل و فرم‌های متفاوتی دارد. همینطور، پاها در اندازه‌های پنجه و طول و شکل کف و… تفاوت‌هایی دارد.

علاوه بر این برخی پاها، ناهنجاری به‌خصوصی از جمله صافی کف پا، گودیِ بیش‌ازحد و… هستند. بنابراین باید کفش مناسب با ویژگی های پای خود را تهیه و استفاده کنید. اگر برایتان مقدور است کفش خود را سفارش دهید. در این صورت کفش مناسب شما، پس از قالب گیری از پا، ساخته می شود.

2. به تغییرات پایتان توجه کنید!

در فکر گذشته می‌کردند پای بزرگان تغییر نمی‌کند، اما اینطور نیست. سایز انواع کفش‌ها در برندها متفاوت است. پاها باید هر دو سال یکبار اندازه گیری شوند. گاهی سایز پا تغییر نمی‌کند؛ اما فرم آن تغییر می‌شود. پس حتما باید در حین خرید کفش مناسب پیاده روی این نکته را در نظر گرفت.

3. کفش مناسب پیاده روی بخرید، نه کفش دو!

کفش‌های مخصوص دویدن پذیرش‌پذیرتر و یک بالشتک اضافی در زیره کفش برای کنترل فشار حاصل از دویدن دارند. کفشی که پیاده‌روی این‌طور نیست و جنس‌سفت‌تری دارد. اگر اهل دویدن و پیاده‌روی هستید، توصیه می‌کنید برای هر کدام یک جفت کتانی متخصص تهیه کنید.

4. خرید کفش را به پایان روز بیندازید!

بهتر است در پایان روز یا عصر به بعد برای خرید کفش مناسب روی آن بروید. در طول روز پا متورم است. همچنین پاها، هنگام دویدن یا راه رفتن منبسط می‌شوند، بنابراین ممکن است سایز اشتباه را خریداری کنید.

5. جوراب‌های مخصوص پیاده‌روی خود را همراه داشته باشید!

اگر برای پیاده‌روی از جوراب مخصوصی استفاده کنید؛ حتما آن را همراه خود کنید. هنگام امتحان کفش پیاده روی باید جورابی را به پا داشته باشید که قرار است با آن بپوشید.

6. کفش جا باز می‌کند یا نه؟

هیچ کفشی را به امید جا باز کردن یا برعکس کیپ پا شدن نخرید. پای شما در کفش پیاده روی و دویدن باید از همان ابتدا و هنگام خرید احساس راحتی کند. کمی در فروشگاه راه رفتن و از راحتی و مطمئن بودن آن مطمئن شوید.

 

7. کفش نباید خیلی تنگ یا خیلی گشاد باشد!

در این ویژگی یک استانداردی وجود دارد. فاصله بین انگشت شست تا جلوی کفش نباید از 2 سانتی متر باشد. هنگام قرار گرفتن در كفش ورزشي بايد قادر به تكان‌دادن آزادانه همه انگشتان باشد. همچنین اندازه پاشنه کفش هم باید کاملا مناسب باشد و در

پیاده روی نباید پاشنه شما در کفش لغزشی داشته باشید.

تنگ نبودنئ کفش پیاده‌روی

عمر کفش مناسب پیاده روی چقدر است؟

هرکفشی، عمر مفید مشخصی دارد و به اندازه معینی می‌توان از آن استفاده کرد. در این چند عامل، تاثیرگذار هستند و باتوجه به این عوامل باید برای تغییر تصمیم تصمیم گیری کفش.

حداکثر 800 کیلومتر با هرکفشی پیاده روی کنید!

کفش پیاده روی برای حدود 550 الی 800 کیلومتری (350 الی 500 مایل) ساخته می‌شود. این مسافت البته برای شرایطی است که با کفش‌تان، فقط پیاده روی کنید و با آن ندوید. کفش پیاده‌روی کمتر از کفش دویدن به زمین کوبیده می‌شود، اما با این وجود، بعید است که بیش از 800 کیلومتر عملکرد مفیدی داشته باشد یا حتی دوام بیاورد.

باید وزن خود را در نظر بگیرید!

وزن افراد در طول عمر کفش ورزشی است. هرچه وزن شما بیشتر باشد، سرعت فرسودگی کفش‌تان نیز بیشتر می‌شود. اگر شما هم به کاهش وزن و سایز و لاغر شدن نیاز دارید، حتما همین حالا اقدام کنید.

 

چند راهکار طلایی برای افزایش طول عمر کفش پیاده روی

اگر نکاتی را که در زیر آمده را رعایت کنید، کفش‌های خود را بیشتر نشان دهید و به مدت زمان طولانی‌تری می‌توانید از آن استفاده کنید.

1. انواع کفش های مناسب پیاده روی خود را فقط برای پیاده روی های ورزشی استفاده کنید. آن‌ها را برای تمرینات ورزش بدنسازی و کار با وزنه استفاده کنید. حتی بهتر است کفش پیاده روی را هر روز نپوشید.

پوشیدن هر روز کفش پیاده روی باعث ساییدگی کفش می شود. همچنین بیشتر در معرض کفش‌ها و گیاهان قرار می‌گیرد که همین امر کفش را زودتر پوسیده می‌کند.

2. کفش های خود را پس از استفاده در محیط باز قرار دهید تا خشک شود. پس از هر پیاده روی، همان طور که شما عرق می‌کنید، پاها نیز در کفش عرق می‌کنند. پس باید حتما خشک شوند.

فروشگاه کتونی برند