نكات مهم هنگام خريد صندل و كفش تابستاني

براي داشتن پاهاي سالم كافيست در خريد صندل و كفش تابستاني به نكات زير توجه كنيد.

يك متخصص فلوشيپ تخصصي طب فيزيكي و درد در يادداشتي نوشت: با فرا رسيدن گرماي تابستان علاقه به خريد كفش تابستاني خنك و سبك دوباره افزايش مي يابد، اما بهتر است بدانيد تابستان فصلي است كه پاي شما بيشتر آسيب مي بيند. نسبت به ديگر زمان هاي سال و مريض مي شوند. با پوشيدن صندل، پاها در معرض محيط آزاد و خشن بيرون قرار مي گيرند و دائماً توسط نور شديد خورشيد، برآمدگي ها و بريدگي ها و بسياري موارد ديگر تهديد مي شوند.

Image for post
Image for post

 

آمارها نشان مي دهد در اين فصل مراجعه جوانان 15 تا 25 ساله به دليل آسيب ديدگي و درد در ناحيه ساق پا به ميزان قابل توجهي افزايش مي يابد در حالي كه طبيعتاً جوانان اصلاً نبايد پا درد داشته باشند. در تابستان سال گذشته بيش از 200 هزار نفر فقط در انگليس به دليل آسيب ديدگي پا به پزشك مراجعه كردند كه بيشتر آنها به دليل پوشيدن كفش هاي نامناسب بود. در ادامه سعي مي كنيم برخي از عوارض پوشيدن كفش هاي غير استاندارد در فصل تابستان را توضيح دهيم.

 

انگشتاني كه خم مي شوند

معمولاً بسياري از صندل ها و كفش هاي تابستاني از انگشتان پا محافظت كمي مي كنند و قسمت كوچكي از پا را مي پوشانند. قرار دادن انگشتان پا در كفش در دراز مدت باعث كشيدگي بيش از حد عضلات پا و انگشتان پا مي شود. در اين حالت تاندون هايي كه ماهيچه ها را به هم متصل مي كنند دردناك مي شوند و در بافت هاي حساس پا تورم ايجاد مي شود.

 

در برخي از كفش هاي تابستاني انگشتان پا به صورت غيرعادي به يك طرف خم مي شوند و بعد از يكي دو ماه اثرات آن به صورت پينه هاي ريز و درشت ديده مي شود.

 

18 هزار نوع باكتري روي صندل

حتما همه شما متوجه شده ايد كه ميزان كثيف شدن پاها در فصل تابستان به هيچ وجه قابل مقايسه با فصول ديگر نيست. دانشگاه ميامي در آمريكا با انجام تحقيقاتي دريافت كه صندل و دمپايي محل تجمع بيش از 18 هزار نوع مختلف باكتري است.

 

برخي از اين ميكروب ها در مدفوع انسان و فضولات حيوانات زندگي مي كنند و ورود آن ها به بدن مي تواند باعث بيماري هاي بسيار خطرناك در فصل تابستان شود. در تابستان ميزان عرق پا افزايش مي يابد و رطوبت ناشي از آن محيط ايده آلي را براي رشد ميكروب ها فراهم مي كند. افرادي كه صندل مي پوشند بايد بلافاصله پس از ورود به منزل پاهاي خود را با محلول هاي ضد عفوني كننده شستشو دهند.

Image for post
Image for post

 

تورم و درد شما را راحت نمي كند

همين الان به پايين پاهايتان نگاه كنيد. يك بافت ضخيم به نام كمربند كف پا وجود دارد كه از پاشنه تا انگشتان پا كشيده شده و قوس كوچكي را تشكيل مي دهد. از آنجايي كه كفش هاي تابستاني حمايت مناسبي از اين قسمت نمي كنند باعث ايجاد تورم در اين بافت مي شوند. پس از مدتي هنگام راه رفتن احساس درد مي كنيد و در برخي موارد درد آنقدر شديد است كه حتي نمي توانيد قدمي برداريد.

 

زخم هايي كه به آرامي بهبود مي يابند

در كفش هاي معمولي، پاهاي شما به خوبي در يك محفظه تنگ قرار مي گيرند، اما در صندل ها و انواع ديگر كفش هاي تابستاني، پاها در داخل كفش حركت مي كنند. مالش مداوم پوست پا با سطح پلاستيكي يا چرمي كفش زخم هاي دردناكي ايجاد مي كند كه ممكن است به راحتي توسط ميكروب هاي اطراف آن عفوني شده و باعث عفونت دائمي شود.

 

مچ پاي شما در خطر است

وقتي با يك كفش تابستاني وارد خيابان مي شويد، به روشي بسيار متفاوت از قبل راه مي رويد. اگر دقت كنيد متوجه مي شويد كه در بيشتر مواقع براي راه رفتن دچار مشكل مي شويد و ناخودآگاه سعي مي كنيد در هنگام راه رفتن از آسيب هاي احتمالي محافظت كنيد.

 

مطالعات دانشگاه يوورن نشان مي‌دهد افرادي كه با كفش‌هاي تابستاني راه مي‌روند قدم‌هاي كوتاه‌تري برمي‌دارند و اغلب پاشنه‌هاي خود را به زمين مي‌زنند. اين روش راه رفتن مي تواند در عرض چند ساعت به مچ پا، زانو، ران و حتي پشت آسيب برساند. آسيب مي بينيد.

 

انتظار شكستن استخوان ها را داشته باشيد

اكثر صندل ها هيچ قسمتي براي جذب ضربه هاي ناگهاني به پا ندارند به همين دليل استفاده طولاني مدت از آنها باعث ايجاد ترك هاي بسيار ريز در استخوان پا مي شود كه هرگز متوجه آن نخواهيد شد.

 

كف صندل معمولاً نازك و كاملاً صاف است و هنگام راه رفتن تمام انرژي حاصل از برخورد پا به زمين به كفش منتقل مي شود. كوچك را به يك شكست بزرگ تبديل مي كند.

 

به قوس توجه كنيد

كف صندل شما بايد طوري طراحي شود كه از قوس پا به خوبي حمايت كند. اين فرم از طراحي از بروز خستگي در عضلات جلوگيري مي كند و احتمال گرفتگي آنها و ايجاد تاول را كاهش مي دهد. معمولاً در كفش هاي خوب قسمت وسط زيره ضخيم تر از ساير قسمت ها است و به اين ترتيب قسمت هاي خالي زيره پر مي شود.

 

بند چرمي لازم است

هنگام خريد صندل دقت كنيد كه يك بند چرمي ضخيم در پشت كفش وجود داشته باشد تا پاي شما به جلو يا عقب نرود. 28 استخوان در پاي شما وجود دارد كه بزرگترين آنها در پشت است. اگر اين بند چرمي در اطراف اين استخوان قرار گيرد و پا را در كفش محكم كند، فشار اضافي از استخوان هاي ديگر برداشته مي شود.

فروشگاه كفش و كتوني استور