داستان برند: آدیداس; کفش های طراحی شده برای سفر در سراسر جهان

آدیداس یک شرکت بین المللی است که در شهر Herzogenaurach آلمان تاسیس شد و مرکز اداری آن در این شهر واقع شده است. این شرکت بر روی طراحی و تولید کفش، پوشاک و تجهیزات ورزشی تمرکز دارد. آدیداس بزرگترین تولید کننده پوشاک ورزشی در اروپا و دومین شرکت بزرگ پس از نایک در جهان است. این شرکت در حال حاضر یک شرکت هلدینگ متشکل از چندین شرکت ورزشی از جمله ریباک، تیلرمید و رونتاستیک و 8.33 درصد از سهام باشگاه فوتبال بایرن مونیخ است.

 

برند آدیداس توسط دو برادر در آشپزخانه مادرشان تاسیس شد. آنها با ایجاد تغییراتی در کفش های اصلی دویدن با قیمت کتونی آدیداس مناسب، وزن و عملکرد را بهبود بخشیدند. کفش های این دو برادر برای اولین بار توسط ورزشکاران آلمانی در المپیک 1928 پوشیده شد، در سال 1949 این دو برادر دچار مشکل شدند و روابط آنها تیره شد. در نهایت یکی از برادران صاحب این برند شد و دیگری پوما را که رقیب برند برادرش بود، تأسیس کرد.

لوگوی آدیداس یکی از نشانه های ماندگار تاریخ طراحی است. خطوط معروف این لوگو قبل از جدا شدن برادران دو عدد بود که پس از آن به دلیل مشکلات کپی رایت، صاحب آدیداس مجبور شد از خط سوم روی آن استفاده کند. شهرت این سه خط به حدی رسید که بنیانگذار آدیداس در برخی گفتگوها شرکت خود را «سه خط» نامید.

تاریخچه تاسیس

رودولف داسلر و آدی داسلر دو برادر آلمانی بودند که شرکت خود را در سال‌های اولیه قرن بیستم تأسیس کردند. آنها در همان قرن به دنیا آمدند و شهر آنها، Herzogenaurach، منطقه‌ای در بایرن بود که به دلیل کارخانه‌های نساجی‌اش معروف بود. البته بیشتر این کارخانه ها در اوایل قرن بیستم به تولیدکنندگان کفش تبدیل شدند. داسلر در نانوایی ماهر بود. اما این مهارت در سال های آخر جنگ جهانی دوم نتوانست شغل مناسبی برای او به ارمغان بیاورد.

خانواده داسلر با یافتن فرصتی برای زندگی بهتر، یک کارگاه کفش در پشت آشپزخانه خود راه اندازی کردند. آدی در آنجا با استفاده از مواد کلاه قدیمی، لاستیک، کوله پشتی و هر ماده مفید دیگری کفش می دوخت. خواهرش شکل ها و نقش های کفش را از پارچه بوم برش می دهد. آدی که همیشه خلاق بود، از دوچرخه ماشینی ساخت که کار بریدن کفش را انجام می داد.

دمپایی فرش اولین محصول تولیدی کارگاه داسلر بود. برای ساخت این دمپایی ها از لاستیک های مستعمل استفاده می کردند. بعد از مدتی، آدی با خلاقیت خود و با استفاده از استوک این دمپایی ها پاپوش های فوتبال و ژیمناستیک دوخت. تقاضای زیاد برای این کفش های جدید این فرصت را به خانواده داسلر داد تا کارخانه ای افتتاح کنند و پس از تاسیس کارخانه در سال 1926، پدر و برادر آدی به آن پیوستند.

المپیک 1928 آمستردام اولین نقطه عطف در تاریخ این شرکت آلمانی بود. ورزشکاران آلمانی در این مسابقات از کفش های این کارخانه استفاده کردند که باعث افزایش اعتبار این برند شد. در المپیک بعدی در لس آنجلس ورزشکاران بیشتری از محصولات این کارخانه آلمانی استفاده کردند تا اینکه در سال 1936 جسی اونز با پوشیدن کفش های این شرکت و قهرمانی در مسابقات دو و میدانی شهرت آلمانی ها را چند برابر کرد. روی کفش های اونز در این مسابقات دو خط به عنوان نماد شرکت سازنده چاپ شد که پس از مدتی نماد پوشاک اکثر ورزشکاران جهان شد.

 

تقاضا برای کفش های داسلر در اوایل دهه 1930 به سرعت رشد کرد و آلمانی ها تا آغاز جنگ جهانی دوم به این کار ادامه دادند. برادران داسلر هر دو از اعضای حزب نازی بودند. اما فقط رودولف به جنگ فراخوانده شد. در این جنگ، کارخانه او به محل تولید چکمه برای سربازان نیز تبدیل شد. در پایان جنگ، نیروهای متفقین منطقه فعالیت و حتی خانه داسلر را اشغال کردند. پدرشان در همان زمان فوت کرد. آدی همچنین با سربازان آمریکایی دوست خوبی شد و حتی برای یکی از آنها یک جفت کفش ورزشی دوخت که در نهایت توسط سرباز در المپیک 1946 استفاده شد.

پس از جنگ، رودولف به خانه بازگشت و بار دیگر به برادرش کمک کرد. او سال ها جنگید و یک سال در اردوگاه اسرا به آمریکایی ها خدمت کرد. دوباره شروع به تولید کفش کردند. این بار در بقایای آلمان پس از جنگ جهانی دوم، این دو برادر به دنبال مواد خام بودند. چادر ارتش برای پارچه کفش و قطعات تانک های آمریکایی برای کفی و سایر قطعات استفاده می شد. در آن زمان کارخانه داسلر 47 کارگر داشت که به دلیل وضعیت بد اقتصادی به جای پول هیزم و نخ دریافت می کردند.

 

جدایی برادران و تولد آدیداس

چند سال پس از بازگشت رودلف از جنگ، دو برادر با هم مشاجره جدی کردند. آنها دلیل این درگیری را تا حد مرگ فاش نکردند. شایعات درباره این خانواده می گوید که دلیل اصلی اختلاف دو برادر جنگ بوده است. رودولف امیدوار بود آدی با استفاده از ارتباطش با آمریکایی ها او را از اردوگاه اسرا خارج کند.

 

صرف نظر از دلیل این اختلاف، رودولف خانه و تجارت خانوادگی را در سال 1948 ترک کرد تا تجارت خود را در صنعت کفش راه اندازی کند. نیروی فروش کارخانه را با خود برد. آدولف همچنین ساختمانی را که قرار بود کارخانه جدید باشد تصاحب کرد. آدی اکثر کارگران مرکز تولید و مدیریت و همچنین بخش اصلی کارخانه را حفظ کرد. از آن زمان، این دو برادر تنها در دادگاه صحبت کرده اند. جنگ بین آنها یکی از شدیدترین رقابت ها را در تمام اروپا ایجاد کرد.

پس از جدایی، برادران داسلر توافق کردند که هیچ یک از آنها از برند داسلر برای کفش های خود استفاده نکنند. رودولف نام رودا را برای کفش و کارخانه جدید انتخاب کرد و آدی نام آداس را برگزید. پس از مدت کوتاهی، آدی نام تجاری خود را به آدیداس تغییر داد و رادولف به پیشنهاد یک آژانس تبلیغاتی، نام شرکت و برند خود را به پوما تغییر داد. برای تغییر نام خانوادگی، آدی یک خط به لوگو اضافه کرد و متن Best for the Athlete را اضافه کرد.

زمانی که آدی تصمیم گرفت این سه خط را برای برند خود ثبت کند، متوجه شد که برند دیگری نیز از این نماد استفاده می کند. برند فنلاندی کارهو نیز همین نماد را داشت که پیش از این سه خط را به نام خود ثبت کرده بود. در نهایت آدی این برند را با قیمت فعلی حدود 1600 دلار خریداری کرد.

فروشگاه کتونی برند