اهمیت مشاوره با وکیل برای تنظیم انواع قرارداد

 

Image for post
Image for post

  

اگرچه ممکن‌است تاکنون به این موضوع توجه ‌نکرده‌باشید، اما با کمی دقت متوجه می‌شوید که بخش بزرگی از روابط ما با جامعه و افراد آن، درواقع نوعی قرارداد است. از خرید یک نان سنگک تا پرداخت فیش هزینه تلفن همراه، همگی در قالب نوعی قرارداد انجام می‌شوند. البته گاهی قراردادها بزرگتر و دارای اهمیت بیشتری هستند، بطوری‌که شما نیاز دارید تا از یک فرد متخصص درباره آن، راهنمایی بگیرید.  وکیل قرارداد  همان کسی است که شما درهنگام مواجه شدن با قراردادهای مهم به کمک او نیاز دارید. در ادامه این متن، درباره نکات مربوط به یک قرارداد و چگونگی اهمیت استفاده از دانش و تجربه یک وکیل قرارداد خوب بیشتر صحبت می‌کنیم.

 

ضرورت تنظیم قرارداد در روابط مالی افراد

البته همیشه معاملات شما به خرید یک نان سنگک محدود نمی‌شود. شما ممکن است روابط مالی پیچیده‌تری را تجربه کنید. برای مثال ممکن‌است قصد پیش‌خرید یک آپارتمان را داشته‌باشید یا صاحب یک شرکت بازرگانی باشید و برای جابجایی کالاهای خود، نیاز به استفاده از خدمات یک شرکت حمل و نقل داشته‌باشید. 

در همه موارد بالا و موارد مشابه، تنها به‌وسیله یک قرارداد کتبی که توسط شما و طرف مقابل امضا شده‌باشد، می‌توانید از انجام تعهدات طرف مقابل و رسیدن به هدف اولیه خود مطمئن شوید. هرچند می‌توانید به یک توافق کلامی نیز اکتفا کنید، اما باید بدانید که دراین‌صورت، همواره خطر اجرا نشدن یا درست اجرا نشدن هدف شما وجود دارد.

با تنظیم یک قرارداد کتبی، شما اطمینان حاصل می‌کنید که توافق شما و طرف مقابل از سوی قانون حمایت می‌شود. همچنین با مشخص کردن همه موارد لازم، از سوء‌تفاهم‌های بعدی و اختلافات احتمالی جلوگیری می‌شود.

نکته مهم دیگر در لزوم تنظیم قرارداد، تعیین ضمانت اجرای لازم برای تعهد طرفین است. بطوری‌که اگر یکی از طرفین تعهد خود را در موعد مقرر به انجام نرساند، باید به نحوی جریمه بدعهدی خود را بپردازد و خسارت واردشده به طرف دیگر را جبران نماید.

همه موارد بالا نشان می‌دهد که تنظیم یک قرارداد، چقدر در معاملات و روابط مالی شما تأثیر دارد. البته دقت در شیوه تنظیم قرارداد و بندهایی که باید درآن ذکرشود، نیاز به تخصص و تجربه دارد، تا بتواند همه منافع شما را حفظ کند و اصطلاحاً چیزی از قلم نیفتد.

با استفاده از تخصص و تجربه یک وکیل حرفه‌ای، حفظ همه حقوق شما در تنظیم قرارداد تضمین می‌شود. همچنین درصورت بروز مشکل و اختلاف، در طول اجرای قرارداد، با استفاده از راهنمایی وکیل، می‌توانید بهترین راه حل را برای آن پیداکنید‌.

 

مهم ترین ویژگی های وکیل برای بستن قرارداد:

Image for post
Image for post

همان‌طور که گفتیم، بهترین شیوه اطمینان از انجام بی‌ کم و کاست قرارداد، تنظیم کتبی آن با راهنمایی یک وکیل حقوقی است که در این زمینه متخصص و باتجربه باشد. اما انتخاب یک وکیل حرفه‌ای و مطمئن نیز می‌تواند چالش‌برانگیز باشد و باعث سردرگمی شما شود. اما با بررسی برخی ویژگی‌های وکیل و خصوصیات حرفه‌ای او، می‌توان به کیفیت کارش پی‌برد.

یک وکیل خوب در مرحله اول شنونده خوبی است. وقتی وکیل شما بادقت به گفته‌های شما گوش می‌کند و اطلاعاتی را که لازم است از شما دریافت می‌کند، قطعاً می‌تواند با دست پر و علم دقیق به آن‌چه شما می‌خواهید، مسیر تنظیم قرارداد و پیگیری انجام آن‌را پیش ببرد. 

علاوه بر مهارت شنیدن، مهارت سخنوری و قدرت چانه‌زنی و متقاعد کردن طرف مقابل از ویژگی‌های مهم یک وکیل خوب است. وکیل شما با مهارت در صحبت‌کردن می‌تواند طرف مقابل قراداد را متقاعد کند و امتیازات بیشتری به‌نفع شما از او بگیرد.

مهارت در نوشتن نیز یکی از ضروریات یک وکیل ماهر و خوب است. با مهارت در نوشتن، وکیل شما می‌تواند به بهترین نحو ممکن قرارداد را بنویسد و طوری مواد آن‌را تنظیم کند که همه‌چیز بدون ابهام و کامل ذکرشود، تا در آینده موجب بروز مشکل و اختلافات نباشد.

از دیگر ویژگی‌های یک وکیل خوب، به‌روز بودن اطلاعات و بالا بودن دانش، با استفاده از انواع شیوه‌های جستجو و تحقیق و مطالعه است. بسیاری از قوانین پیوسته درحال تغییر هستند و وکیل شما با اطلاع از آخرین قوانین، می‌تواند به تنظیم یک قرارداد خوب کمک کند. 

یکی دیگر از مشخصه‌های یک وکیل خوب، دردسترس بودن او است. وکیل شما باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن در دسترس باشد تا شما بتوانید موارد جدید پیش‌آمده و مشکلات احتمالی را به سرعت به او اطلاع‌دهید و او شما را راهنمایی کند. 

همچنین قدرت تحلیل و ابتکار بالا نیز از ویژگی‌های یک وکیل ماهر است. به این دلیل که هیچ دو موقعیت حقوقی شبیه به‌هم نیستند و شرایط برای هر موقعیت و هر قرارداد متفاوت است، وکیل باید قدرت انطباق با شرایط جدید را داشته‌باشد. درواقع یک وکیل خوب باید با تحلیل شرایط خاص هر قرارداد و استفاده از قدرت ابتکار و خلاقیت خود، توافق را به‌گونه‌ای تنظیم کند که منافع موکلش حفظ شود. 

 

 مواردی که باید در یک قرارداد ذکر شود

Image for post
Image for post

 

هر قراردادی باید با توجه به شرایط خاص طرفین و موضوع مورد قرارداد تنظیم شود و همه نکات مربوط به آن، درنظر گرفته‌شود. پیش‌تر گفتیم که با راهنمایی یک وکیل ماهر در زمینه تنظیم قرارداد، می‌توانید از ذکر همه نکات لازم در قرارداد اطمینان حاصل کنید و نگرانی شما از بایت عدم انجام صحیح قرارداد برطرف خواهد‌شد.

اما بطورکلی ذکر بعضی از نکات در همه قرارداد‌ها ضروری است و باید به‌طور متناسب با آن قرارداد، در مواد آن گنجانده‌شود. در مرحله اول باید متعهد و ذینفع تعهد در قرارداد مشخص شوند. درواقع باید مشخص شود چه‌کسی متعهد به انجام تعهد، در برابر چه‌کسی است. مشخصات دوطرف قرارداد باید به‌طور واضح و کامل در قرارداد مشخص شود. در معرفی طرفین معامله که می‌توانند شخص حقیقی یا حقوقی باشند، باید اقامتگاه آن‌ها و همچنین نحوه انجام مکاتبه با آن‌ها نیز مشخص شود. 

در ادامه قرارداد،  موضوع آن باید به‌طور شفاف مشخص شود. موضوع قرارداد، همان تعهدی است که باید توسط طرفین، در مقابل یکدیگر، انجام‌شود. در‌ادامه‌ مشخص کردن موضوع قرارداد، باید به زمان اجرای آن و شرایط دیگر مربوط به ایفای تعهد نیز اشاره شود. 

برای مثال، درصورتی‌که که قرار‌است مقداری کالا توسط فروشنده به خریدار تحویل شود، باید مشخص شود که کالاها در چند مرحله و در چه زمان و به چه محلی، برای خریدار ارسال شوند. از طرف دیگر، باید مشخص شود که خریدار مبلغ کالا را در چندمرحله، و در چه زمانی و به چه حسابی برای فروشنده، ارسال خواهدکرد. 

نکته بسیار مهم دیگر که باید در قرارداد ذکر شود، مشخص‌کردن ضمانت اجرای عدم انجام تعهد و شیوه جبران خسارات طرف مقابل قرارداد است. با درج یک ضمانت اجرای قوی در قرارداد، طرفین می‌توانند از انجام صحیح روند قرارداد، مطمئن‌شوند. البته معمولاً در قراردادها برای مواقعی که به‌دلیل موارد خارج از اختیار و شرایط فورس‌ماژور، یکی از طرفین موفق به انجام تعهد خود نمی‌شود، راه‌کارهایی پیش‌بینی می‌شود.

علاوه بر موارد بالا، طرفین قرارداد می‌توانند توافق کنند که درصورت برزو اختلاف، شخص خاصی را به‌عنوان داور انتخاب کنند تا درباره اختلاف آن‌ها تصمیم‌گیری کند. فایده سپردن حل اختلاف به داور نسبت به مراجعه به محاکم، تسریع در رسیدگی به مشکل است. 

موارد گفته‌شده در بالا تنها نکات کلی برای ذکر دریک قرارداد هستند و باید به این موضوع توجه کنید که در هر قرارداد جدید، باتوجه به شرایط خاص آن، باید نکات ویژه‌ای ذکر شود. تشخیص این نکات ویژه و مواردی که باید در قرارداد ذکر شود و همچنین نحوه تنظیم این نکات، تنها با استفاده از دانش و تجربه یک وکیل حرفه‌ای امکان‌پذیر است. یک وکیل ماهر و باتجربه، با سنجش شرایط مربوط به هر قرارداد، امکان تشخیص موارد لازم برای درج در قرارداد را دارد و همه نکات لازم برای جلوگیری از تضییع حقوق شما را یادآوری می‌کند. 

 

خلاصه‌ای بر آن‌چه درباره تنظیم قراردادها و نحوه استفاده از راهنمایی وکیل در تنظیم قرارداد گفتیم

در این مطلب درباره عجین‌شدن قراردادها با زندگی روزمره افراد صحبت کردیم و به بررسی اهمیت تنظیم یک قرارداد کتبی برای معاملات مهم پرداختیم. درادامه با معرفی عقود معین و نامعین، به لزوم استفاده از یک وکیل قرارداد ماهر در تنظیم انواع قراردادها، اشاره کردیم. با بررسی هریک از عقود معین و امکان توافقات خاص به‌عنوان عقود نامعین، ضرورت استفاده از نظرات یک وکیل در تنظیم انواع قراردادها کاملاً مشخص می‌شود.