مشخصات ورق استیل 304

Image for post
Image for post

ورق استیل ۳۰۴ رایج ترین فولاد ضد زنگ است. مشخصات ورق استیل 304 نگیر بصورت کامل در انتهای همین مطلب توضیح داده شده است.  این فولاد از دو فلز کروم (بین 18 تا 20 درصد) و نیکل ( بین 8 تا 10.5 درصد) به عنوان اجزای غیر اصلی آهن تشکیل شده است. این فلز دارای خاصیت الکتریکی و گرمایشی کمتری نسبت به فلز کربن است و اساسا غیر مغناطیسی ( ورق استیل نگیر ) است.

از مهم ترین مشخصه های این محصول می تواند به مقاومت در برابر اکسید شدن اشاره داشت و در واقع یکی از بهترین محصولات عرضه شده در بازار شناخته می شود.مقاومت آن در برابر خوردگی بالاتر از فولاد معمولی است و به دلیل سهولت در شکل گیری به اشکال مختلف، به وفور استفاده می شود که بیش از 50 درصد از فولاد ضد زنگ تولید شده را تشکیل می دهد.

Image for post
Image for post

استیل 304 تنها یک فولاد ضد زنگ نیست و برای هرجایی مناسب نیست. با این حال، درک مشخصات ورق استیل 304 یک پایگاه عالی برای مقایسه اعضای خانواده فولاد ضد زنگ آستنیتی و یک پایه عملی برای تعیین مناسب از فولاد ضد زنگ در یک برنامه داده شده را فراهم می کند.

مشخصات و موارد استفاده از ورق 304

نقطه ذوب فولاد زنگ نزن 304 در دمای بین 1450 درجه سانتیگراد می باشد. با این حال هرچه فولاد ضدزنگ گرید304 به نقطه ذوب خود نزدیک گردد، مقاومت کششی بیشتری از دست می دهد. ورق استیل گرید 304 به دلیل زنگ نزن بودن و مقاومت عالی در برابر خوردگی و همچنین قیمت مناسب، کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد و به صورت رول و شیت به بازار عرضه می گردد.

Image for post
Image for post

کاربردهای ورق استیل 304 در صنایع مختلف

ورق استیل 304 در صنایع مختل کاربردهای متنوع و متفاوتی دارد که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم:

فنر، پیچ و مهره

پنل های معماری

ساخت انواع لوله

تجهیزات تولید دارویی

مبدل های حرارتی

تولید انواع اتصال دهنده ها

تجهیزات فراوری مواد غذایی و لبنیات

صندلی های آشپزخانه، سینک ظرفشویی ، فریزر

ساخت ظروف آشپزخانه مانند ماهی تابه

Image for post
Image for post

مزایای انتخاب استیل 304

استیل ۳۰۴ نقش اساسی در ظاهر و فرم دهی معماری نوین دارد. این استیل ها که به فولاد ضد زنگ نیز شهرت دارند به فولادی گفته می شوند با مقادیری عنصر آلیاژی بسیار که قابلیت استقامت بسیار به زنگ زدگی در اتمسفرهای خورنده و درجه حرارت بالایی دارد. این استیل شامل مقادیر زیادی کروم بوده که این عمده ترین دلیل استقامت بالای این محصول است. مزیت به کار گیری از فراورده های استیل در معماری به تعبیر زیر است:

·       دوام و ماندگاری بسیار به علت فقدان خوردگی

·       ظاهری جذاب و زیبا

·       توانایی شستشوی راحت و فوری

·       فرم دهی به ظاهر و نما

·       منعطف پذیری و متناسب با هر نمای ساخت و ساز

·       استقامت بسیار در مقابل تغییرات وضعیت آب و هوایی

·       قدرت به کارگیری در مناطق هایی با رطوبت بسیار

در بازار استیل، ممکن است با انواع ورق استیل 304 مواجه شوید که با توجه به درصد کربن موجود در ترکیب شیمیایی آن‌ها، دسته‌بندی شده‌اند.

Image for post
Image for post

گرید 304L، نوع کم کربن استیل ۳۰۴ است و گرید پرکربن آن، 304H نامیده می‌شود. استیل 304 پرکربن، به دلیل بالا بودن درصد کربن، برای کاربردهای دما بالا مناسب است. خواص، نوع کاربرد و قیمت ورق استیل 304 در انواع مختلف کم، متوسط و پرکربن، متفاوت است.

ساختار آستنیتی آلیاژهای گرید ۳۰۴ موجب شده تا مقاومت خوبی را حتی در دماهای پایین نشان دهند. همین خواص خوب، کاربردهای گسترده‌ای را برای ورق استيل ۳۰۴ در صنایع مختلف، رقم زده است.

مقالات مرتبط دیگر:

چگونه استیل اصل را تشخیص دهیم؟

کاربرد ورق استیل دکوراتیو