روشهای تولید و ساخت تیرچه پیش تنیده

 

Image for post
Image for post

 

امروزه با گسترش سرعت کارها افراد زیادی از محصولات پیش ساخته برای ساخت‌وساز استفاده می‌کنند. یکی از این محصولات پیش ساخته تیرچه پیش تنیده است که در صنعت ساخت‌وساز کاربرد بالایی دارد. 

تیرچه پیش تنیده از محصولات پیش ساخته بتنی است که با استفاده از تکنولوژی پیش تنیدگی تولید می‌شود و به علت کاهش مصرف مصالح مهم چون فولاد کاربرد بالایی در صنایع دارد. همچنین کاربرد تیرچه پیش تنیده به کاهش آلودگیهای محیطی کمک شایان توجهی می‌کند. در ضمن میتوان گفت یکی از مهمترین دلایل انتخاب این محصولات قیمت اقتصادی آنها نسبت به محصولات مشابه است. 

در صورت کاربرد تیرچه پیش تنیده حجم بتن ریزی نسبت به سایر انواع تیرچه‌ها کاهش پیدا می‌کند. علت این امر به این موضوع برمیگردد که تیرچه پیش تنیده با وجود یک توده بزرگ بتن بخش قابل توجهی از فضای خالی بلوکهای سقفی را پر می‌کند. همین کاهش بتن ریزی منجر این موضوع می‌شود که قیمت تیرچه پیش تنیده نسبت به محصولات مشابه کاهش پیدا کند. 

یکی از موضوعات مهم در تیرچه‌های پیش تنیده این است که کیفیت بالای تیرچه‌های پیش تنیده ایران باعث شده است تا در چند سال اخیر کاربرد آنها افزایش پیدا کند. یکی از مزایای کاربرد تیرچه پیش تنیده این است که باعث کاهش وزن سقف ساختمان شده و همین کاهش وزن منجر به کاهش نیروی زلزله می‌شود. 

قیمت تیرچه پیش تنیده

اگرچه به علت تازگی و جدید بودن تیرچه پیش تنیده، قیمت آن نسبت به محصولات مشابه بالاتر است اما به دلیل مزایای دیگر چون کاهش بتن ریزی و فولاد کاربردی در تیرچه‌های پیش تنیده نسبت به سایر تیرچه‌ها قیمت آن مناسب‌تر تمام می‌شود. 

شرکت سازه بپتا یکی از تولید کنندگان محصولات بتنی و قطعات بتنی با کیفیت‌ترین تیرچه پیش تنیده را با مناسب‌ترین قیمت عرضه می‌کند.

روشهای تولید تیرچه پیش تنیده

با استفاده از دستگاه اکسترودر 

با استفاده از دستگاه اکسترودر که یک دستگاه اروپایی می‌باشد، به صورت استاندارد قابل پیاده‌سازی است و برای این کار از بتن نان اسلامپ استفاده می‌کنند. خروجی این دستگاه با بخار و حرارت فرآوری می‌شود. 

با استفاده از قالب

در سالهای گذشته برای ساخت تیرچه پیش تنیده از قالب استفاده می‌شد، روشی که در حال حاضر تقریبا از بین رفته است. این روش معایبی دارد که شامل ترک خوردن و سوراخ شدن بتن در فرایند تولید است که متاسفانه قابل حل نیز نمی‌باشد. همین امر علت اصلی از بین رفتن این روش است. 

مزایای کاربرد تیرچه پیش تنیده

کاهش قیمت تیرچه پیش تنیده به نسبت سایر تیرچه‌ها

وجود گواهی استاندارد از مرکز تحقیقات ساختمان در تیرچه پیش تنیده

کاهش هزینه بتن ریزی 

دوام، ماندگاری و کیفیت بالاتر این محصولات در مقایسه با سایر تیرچه‌ها

امکان اجرای سقف با دهانه‌های بالاتر در این نوع تیرچه‌ها

کاهش وزن و نیروی زلزله به علت میزان مصرف کمتر فولاد

عدم نیاز به اجرای شمع بندی موقت در اماکن مسکونی که زیر چهار و نیم متر اجرا می‌شوند. 

عدم کاربرد میلگرد ممان منفی و کاهش هزینه‌های تولید

افزایش دوام و طول عمر سقف تولیدی به این روش

تیرچه پیش تنیده تا دهانه ۱۲ متری قابل اجرا است. 

کاهش مصرف بتن در حدود ۲۰ درصد

زیبایی در معماری داخلی ساختمان و سهولت در اجرا 

امکان ایجاد مقاومت بسیار بالا در ساخت تیرچه‌ها به دهانه بزرگتر

کاهش وزن سقف 

کاهش استهلاک ساختمان و تعمیرات بنا

 

Image for post
Image for post

ساخت تیرچه پیش تنیده

روش تولید تیرچه‌های پیش تنیده به صورت اتوماتیک و توسط دستگاههای مخصوص است. علت اصلی این موضوع به بالا بردن مقاومت تیرچه و رساندن آن به مقاومت مدنظرمان برمی‌گردد. 

در ساخت تیرچه پیش تنیده از دستگاه اکسترودر استفاده می‌شود که یک دستگاه آلمانی است که با استفاده از بخار و حرارت برای تحت فشار قرار دادن بتن به کار می‌رود که تحت فشار نیروهای کشسانی وایرهای فولادی حداقل مقاومت به ۳۵۰ و حداکثر مقاومت به ۵۵۰ کیلوگرم نیرو بر سانتیمتر مربع می‌رسد.

فرایند ساخت تیرچه پیش تنیده

تولید تیرچه پیش تنیده از دو مرحله پیش تنیدگی و پس تنیدگی تشکیل شده است. در این دو مرحله وایرهای فولادی توسط جکهای مخصوص کشیده می‌شوند تا به مقاومت نهایی برسند. این وایرهای فولادی حداقل مقاومت ۱۷۵۰۰ کیلوگرم نیرو بر سانتیمتر مربع دارند. 

ابتدا در مرحله پیش تنیدگی وایرهای فولادی در داخل قالبهای مخصوص تولید تیرچه قرار می‌گیرند و بعد با استفاده از جکها کشیده می‌شوند و پس از رسیدن وایرها به مقاومت نهایی فرایند بتن ریزی داخل قالبها با حداکثر ۲۰ میلی لیتر بتن روی سطح وایرها اتفاق می‌افتد. پس از بتن ریزی دوباره بر بتن و وایرها فرایند پیش تنیدگی دوباره اتفاق می‌افتد تا پیوستگی مطلوبی بین وایرها و بتن‌ها اعمال گردد. 

مرحله بعدی یعنی پس تنیدگی که پس از بتن ریزی شروع می‌شود، به این صورت است که وایرهای فولادی توسط لنگرهای خمشی و جکها کشیده میشوند و بعد رها می‌گردند تا با رها شدن نیروی وایرها در بتن مقاومت کششی بتن افزایش پیدا کند. در واقع همین رها کردن باعث ایجاد یک نیروی فشاری بزرگ در بتن میشود که به نیروی پیش تنیدگی معروف است. 

سخن پایانی

در سالهای اخیر با افزایش سرعت کارها و همینطور پیشرفت علم و تکنولوژی استفاده از محصولاتی که سرعت بالاتری در استفاده داشته باشند و با وجود تکنولوژی برتر از مقاومت بالاتری برخوردار باشند، به شدت افزایش یافته است. تیرچه پیش تنیده نیز یکی از این محصولات پرکاربرد در صنعت ساخت‌وساز است که به علت مزایای گسترده آن مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. 

پس اگر شما نیز خواهان استفاده از این محصول با کیفیت هستید، میتوانید با مطالعه و آگاهی کامل از ویژگی‎‌های آن اقدام به خرید آن نمایید.