فرآوری قهوه 

فروش قهوه

پس از اینکه قهوه سبز پوسته و فرآوری شد، آماده درجه بندی و فروش برای برشته شدن است. روش درجه بندی و طبقه بندی قهوه به فروشندگان و خریداران تضمینی در مورد منشاء، ماهیت و کیفیت محصول می دهد تا به مذاکرات آنها کمک کند. هر کشور تولیدکننده قهوه دارای تعداد معینی از انواع و درجه های تعریف شده است – بر اساس ویژگی هایی مانند ارتفاع و منطقه در حال رشد، تنوع گیاهی، روش پردازش، ظاهر برشته، و اندازه، تراکم و نقص دانه ها – اما درجه بندی جهانی وجود ندارد. و سیستم طبقه بندی برخی از قهوه ها در سایه رشد می کنند و به احتمال زیاد دارای گواهی ارگانیک هستند. قهوه تجارت منصفانه، بخشی از جنبش بزرگتر تجارت منصفانه، به وجود آمد تا اطمینان حاصل شود که قهوه بدون کار کودکان و علف‌کش‌ها و آفت‌کش‌های خطرناک برداشت و فرآوری می‌شود و به تولیدکنندگان و صادرکنندگان، به‌ویژه در مناطق فقیرتر جهان قهوه‌کار، دستمزد دریافت می‌کنند. قیمت عادلانه. اینکه چگونه چنین استانداردهای تجارت منصفانه به خوبی اجرا می شوند، موضوع بحث برانگیزی است. گواهینامه Rainforest Alliance و گواهینامه Bird Friendly مؤسسه Smithsonian به قهوه پایداری که در سایه رشد می کند و از تنوع زیستی محافظت می کند اعطا می شود.زیپان به عنوان یکی از بهترین فروشگاه قهوه در ایران با چندین دهه تجربه مشغول به فعالیت است.

اصطلاح قهوه بدون کافئین ممکن است به نظر برخی از افراد بدبین باشد، اما تعدادی از قهوه‌نوش‌ها از طعم قهوه لذت می‌برند اما نمی‌توانند تکان خوردن کافئین را تحمل کنند. روش های اصلی کافئین زدایی بر اساس حلال های شیمیایی، فیلتر کربن، استخراج دی اکسید کربن یا تری گلیسیرید است. در همه موارد، برای درست کردن قهوه بدون کافئین، کافئین در مرحله دانه سبز قبل از برشته شدن قهوه حذف می‌شود. صرف نظر از روش کافئین زدایی، مقداری تقلب در دانه قهوه در طول مسیر ایجاد می شود و در هیچ موردی 100 درصد کافئین حذف نمی شود. استخراج یک شات خوب اسپرسو از دانه های قهوه بدون کافئین شاید بزرگ ترین چالش باشد.

خواص معطر و طعمی قهوه به دلیل دمای بالایی که در هنگام برشته کردن یا کباب کردن در معرض آن قرار می گیرد، ایجاد می شود. دماها به تدریج از حدود 180 تا 250 درجه سانتیگراد (356 تا 482 درجه فارنهایت) افزایش می یابد و بسته به نوع کباب روشن یا تیره مورد نظر، بین 7 تا 20 دقیقه گرم می شود. مهمترین اثر برشته کردن، ظاهر عطر مشخص قهوه است که از دگرگونی های شیمیایی بسیار پیچیده در دانه ها ناشی می شود. تفت دادن طولانی مدت می تواند ترکیبات طعم و عطر فرار را از بین ببرد، و دانه های روبوستا اغلب به عمد بیش از حد برشته می شوند (مانند برشته های تیره فرانسوی و ایتالیایی) تا قهوه از سختی طبیعی آن خلاص شود. رست قهوه را هم ببینید.

برخی از قهوه ها به صورت دانه های کامل باقی می مانند تا در زمان خرید یا توسط مصرف کننده در خانه آسیاب شوند. با این حال، بسیاری از قهوه بلافاصله پس از برشته شدن توسط سازنده آسیاب یا آسیاب می شوند. در اکثر کارخانه‌های روست مدرن، آسیاب کردن با تغذیه قهوه از طریق یک سری غلتک‌های دندانه‌دار یا دندانه‌دار انجام می‌شود که در شکاف‌های کوچک‌تر قرار می‌گیرند، که ابتدا دانه‌ها را می‌شکنند و سپس آن‌ها را به اندازه ذرات دلخواه برش می‌دهند.

درجه ظرافت مهم است. اگر قهوه خیلی درشت باشد، آب آنقدر سریع فیلتر می شود که طعم آن را نمی گیرد. اگر خیلی ریز باشد، آب به آرامی از آن عبور می کند و ذرات موجود در کف فنجان را حفظ می کند.

قهوه زیپان
قهوه زیپان
قهوه زیپان