عوامل اقلیمی برای رشد قهوه 

عوامل اقلیمی مهم ترین برای رشد قهوه دما و بارندگی هستند. هیچ گونه ای نمی تواند دمایی در مجاورت 32 درجه فارنهایت (0 درجه سانتی گراد) را تحمل کند. دمای بین 73 تا 82 درجه فارنهایت (23 و 28 درجه سانتیگراد) مطلوب ترین هستند. بارندگی 60 تا 80 اینچ (1500 تا 2000 میلی متر) در سال همراه با دوره خشکی دو تا سه ماهه برای عربیکا مورد نیاز است. در مواردی که بارندگی سالانه کمتر از 1 متر (40 اینچ) باشد، آبیاری مورد نیاز است. گونه عربیکا نسبت به روبوستا حساس تر و در برابر آفات آسیب پذیرتر است و به آب و هوای نیمه گرمسیری خنک نیاز دارد. باید در ارتفاعات 600-2000 متری (2000-6500 فوت) رشد کند و به رطوبت زیادی نیاز دارد و نیاز به سایه نسبتاً خاصی دارد. گونه روبوستا، همانطور که از نامش پیداست، سخت تر است و می تواند در ارتفاعات پایین تر از سطح دریا تا 600 متر رشد کند.

مزارع در زمین های جنگلی پاک شده یا جنگل های اصلاح شده ایجاد می شوند. بوته های جوان قهوه در ردیف هایی قرار می گیرند که تراکم آن بین 1200 تا 1800 بوته در هکتار (500 تا 750 بوته در هکتار) متغیر است. نهال ها یا قلمه های پرورش یافته در نهالستان ها در ابتدای فصل بارندگی با دقت کاشته می شوند. تا زمانی که سه تا چهار سال بعد شروع به تولید میوه کنند، مراقبت از آنها تا حد زیادی محدود به پیرایش مورد نیاز برای ایجاد یک چارچوب قوی و متعادل و تحریک باردهی است.زیپان یکی از مهم ترین مراکز برای خرید قهوه است. 

رشد قهوه در سایه !

قهوه به طور سنتی در سایه درختان دیگر کشت می‌شده است، که شبیه شرایط رشد طبیعی گیاهان در طبقه زیرین جنگل است. مقداری قهوه در سایه در مزارع کاشته شده با درختان سایه کاشته می شود، که به کشاورزان اجازه می دهد تا گیاهان را به دلخواه خود قرار دهند. در چنین مزارعی اغلب از درختان میوه و الوار استفاده می شود که به کشاورزان اجازه می دهد درآمد خود را بیشتر کنند. سایر تولیدکنندگان زمین های جنگلی موجود را اصلاح می کنند و ممکن است درختان سایه بیشتری بکارند یا نکارند. هر دو روش را می توان شکلی از کشت دائمی ("کشاورزی دائمی") یا اگروفارسترری در نظر گرفت، و تنوع درختان سایه افزا معمولا برای ترویج تعاملات اکولوژیکی در سیستم تشویق می شود. برخی از این فعل و انفعالات به طور مستقیم برای تولید قهوه مفید هستند، مانند بهبود چرخه مواد مغذی و ایجاد زیستگاه برای پرندگان آفات خوار و گرده افشان های مفید، در حالی که برخی دیگر به طور گسترده سودمند هستند، مانند بهبود جذب کربن و فیلتراسیون آب، کاهش فرسایش خاک، و حفظ تنوع زیستی قهوه‌ای که در سایه رشد می‌کند نسبت به قهوه‌ای که در آفتاب کشت می‌شود کار فشرده‌تر در نظر گرفته می‌شود و بازده کمتری دارد. با این حال، طعم عالی در دانه ها ایجاد می کند و اغلب به عنوان قهوه تخصصی با قیمت های بالاتر فروخته می شود. در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم علاقه دوباره به قهوه در سایه به عنوان یک روش کشاورزی پایدار افزایش یافت و بیشتر قهوه های ارگانیک در سایه کشت می شدند. در سال 2021 حدود 25 درصد از تولید جهانی قهوه در سایه رشد در نظر گرفته شد.

قهوه زیپان
قهوه زیپان
قهوه زیپان