راهکارهای تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

Image for post
Image for post

امروزه به دلیل آگاهی از فوایدی که ظروف مسی می توانند برای بدن داشته باشند ، خرید و فروش این نوع ظروف در بازار افزایش پیدا کرده است و به همین دلیل ، عده ای به جهت سودجویی اقدام به تهیه و فروش ظروف بی کیفیت می نمایند که در آن ها از ورق های خالص مسی استفاده نشده است و حتی در برخی از موارد ممکن است به دلیل کیفیت نامطلوب استفاده از آن ها برای سلامتی ضرر داشته باشد. اما به هیچ عنوان لازم نیست نگران شوید ، چرا که در این مقاله قصد داریم به صورت حرفه ای راهکارهایی را به شما آموزش دهیم که با استفاده از آن ها به راحتی و در عرض چند ثانیه می توانید اصل بودن و یا نبودن ظروف مسی را تشخیص دهید.

1- از یک آهنربا استفاده کنید!

اولین و ساده ترین روشی که می توان برای تشخیص اصل بودن ظروف مسی از آن استفاده کرد ، به کار بردن یک آهنربا است. نکته اینجاست که مس آهنربا را جذب نمی کند ، بنابراین اگر با نزدیک کردن آهنربا به ظروف مسی متوجه جذب و حتی چسبیدن آهنربا به ظرف مورد نظر شدید ، می توان از تقلبی بودن آن ظرف مسی اطمینان پیدا کرد. در این حالت ممکن است ظرف مورد نظر تنها رنگ مسی داشته باشد.

بهتر است آهنربا را در قسمت های مختلف ظرف امتحان کنید تا از مسی بودن تمامی قسمت های آن اطمینان حاصل شود.

2-به رنگ ظرف مسی توجه کنید!

دومین روش که استفاده از آن نیز می تواند به شما در تشخیص مس اصل از تقلبی کمک کند ، بررسی رنگ ظرف مورد نظر است. به صورت کلی ظروف مسی باید رنگ سرخ (قهوه ای مایل به قرمز) داشته و صیقلی باشند ، این در حالی است که در برخی از موارد دیده می شود که ورق های به کار برده شده در ساخت ظروف مسی ناخالصی های فوق العاده زیادی داشته و در ظاهر و رنگ آن ها نیز تغییراتی قابل ملاحظه ایجاد می شود.

برای بررسی اصل و یا تقلبی بودن ظروف مسی ، ابتدا باید قسمت های مختلف ظرف را با استفاده از دستمال مرطوب تمیز کنید ، سپس رنگ قسمت های تمیز شده را مورد بررسی قرار دهید. اگر رنگ این قسمت ها سرخ بود احتمال خالص بودن ورق مسی به کاربرده شده افزایش می یابد ، این در حالی است که اگر رنگ ظرف روشن و مایل به زرد و یا سبز می باشد بهتر است از خرید آن صرف نظر کرده و به دنبال ظرف دیگری باشید ( در این موارد معمولا" از مقدار زیادی فلز برنج به عنوان ناخالصی استفاده می شود).

3-به صدای ظرف مسی توجه کنید!

آزمایش صدا را نیز می توان یکی از روش های عملی برای تست اصل و یا تقلبی بودن ظروف مسی در نظر گرفت. برای این کار کافی است با استفاده از یک جسم دیگر (مانند خودکار) و یا حتی انگشتانتان یک ضربه به ظرف مسی بزنید. در این حالت باید یک صدای بم ملایم به گوش برسد. بنابراین اگر با ضربه زدن به ظرف مورد نظر صدایی تیز و زنگ مانند به گوش رسید بهتر است از خرید ظرف مورد نظر امتنا کنید.

البته باید این آزمایش را از قبل بر روی ظروف مختلف انجام دهید تا با تجربه کافی در این زمینه بتوانید آزمایش صدا را با موفقیت انجام دهید.

4-چگالی مس را بررسی کنید!

این روش شامل محاسبات ریاضی است و به درد کسانی می خورد که ریاضی آن را متوسط و رو به قوی است. در این روش ابتدا باید ظرف مورد نظر را وزن کنید. پس از این کار با استفاده از روش های هندسی باید حجم تقریبی ظرف را به دست آورده و سپس میزان وزن ظرف را بر حجم آن تقسیم کنید ( در هنکام محاسبات ، باید وزن به گرم بودن و حجم بر اساس سانتی متر مکعب به دست آید).

پس از بدست آوردن چگالی ظرف ، تنها کاری که لازم است انجام دهید مقایسه عدد به دست آمده با 8/96 (گرم بر سانتی متر مکعب) است. اگر عدد شما به این عدد نزدیک بود ، می توان به اصل بودن ظرف مسی پی برد. در این غیر این صورت (اگر محاسبات را به درستی انجام داده باشید) به احتمال زیاد ظرف تقلبی می باشد.

5-از شعله آتش استفاده کنید!

این روش بیشتر برای ظروفی که از قبل خریداری کرده اید و می خواهید از اصل بودن ویا نبودن آن ها مطمئن شوید کاربرد دارد. برای این کار می توانید با خراش مقداری از سطح ظرف مورد نظر ، آن را به صورت براده بر روی سطح سنگی قرار داده و سپس با استفاده از یک فندک آن را حرارت دهید. در صورتی که شعله ایجاد شده سبز رنگ بود ، می توانید از اصل بودن ظرف مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

6-به دنبال لکه های تیره ، آبی و یا سبز باشید!

شاید برایتان جالب باشد که بدانید فرایند خوردگی و اکسید شدن مس ، نسبت به سایر فلز ها فرق اساسی دارد که می توان با استفاده از آن نیز ظروف مسی اصل از تقلبی را شناسایی کرد. بنابراین اگر بر روی ظرف مسی شما یک پوسته ای با رنگ آبی و یا سبز تشکیل شده بود ، خود می تواند نشان از خالص بودن ورقه استفاده شده در ساخت آن ظرف داشته باشد (البته این روش بیشتر برای ظروف قدیمی شما کاربرد دارد ، چرا که احتمال اکسیدان شدن ظروف مسی نو بسیار کم است).

7-تست نرم بودن مس!

یکی دیگر از روش هایی که با استفاده از آن نیز می توانید اصل بودن ظروف مسی را تا حدی مورد بررسی قرار دهید ، تست نرم بودن مس است. مس به صورت ذاتی فلزی نرم است ، بنابراین در ظروفی که در آن ورق مسی به کاربرده شده نازک است ، به راحتی شما باید قادر به خم کردن ورق مس باشید (این روش بیشتر برای ظروف مسی تزئینی که ورق مسی به کاربرده شده در آن ها نازک است کاربرد دارد).

در این مقاله سعی کردیم روش هایی عملی را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن ها به راحتی قادر به تست ظروف مسی و اطمینان از اصل بودن آن ها باشید. در صورتی که در ارتباط با نکات این مقاله سوالی دارید و یا می خواهید تجربه خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید ، حتما" در قسمت زیر کامنت کنید.