اهمیت تعیین تعداد سرورهای مورد نیاز

اگر تعداد سرورها خیلی زیاد است، نیازی نیست نگران تمام شدن ظرفیت سرور باشید، بلکه باید هزینه بیشتری بپردازید. بنابراین، پول، زمان و منابع هدر می رود، اما رشد کسب و کار شما تضمین شده است.

اگر تعداد سرورها کمتر از حد لازم باشد، وب سایت یا سرویس های شما به کندی اجرا می شوند یا از کار می افتند و عملاً بی فایده می شوند و راه موفقیت را مسدود می کنند و از فرصت های پیش روی شما استفاده می کنند.

هر دو حالت اثرات مخربی دارند و رشد و توسعه مناسبی در کسب و کار خود نخواهید داشت.

تعریف سرور

قبل از اینکه بتوانید تصمیم بگیرید به چند سرور نیاز دارید، باید درک اولیه ای از اینکه سرور چیست و چه کاری انجام می دهد داشته باشید. سرور در واقع رایانه ای است که اطلاعات و داده ها را به سایر رایانه های متصل به شبکه ارسال می کند و منابع شبکه را مدیریت می کند. سرور دستگاه های مختلف را به هم متصل می کند و به آنها اجازه می دهد اطلاعات را به اشتراک بگذارند و به نرم افزار دسترسی داشته باشند. برای اطلاع از مشخصات  حافظه ssd سرور به سایت دالمن افزار مراجعه نمایید.

برای تعیین تعداد سرورهای مورد نیاز موارد زیر را بررسی کنید:

1. تعیین کاربر سرور

تعیین میزان استفاده از سرور: انواع مختلفی از سرورها برای انواع مختلف کار وجود دارد و بسته به کاربرد مورد نظر شما، سخت افزار متفاوتی برای آنها مورد نیاز است، به عنوان مثال، سخت افزار میزبانی وب با سخت افزار خدمات پایگاه داده یا تجهیزات مشترک مانند چاپگرها متفاوت است.

شما تعیین می کنید که سرور برای شما چه کاری انجام دهد، به عنوان مثال، سرور شما منبع پردازش شما یا مکانی برای ذخیره و نگهداری اطلاعات یا ارائه دهنده خدمات پشتیبان یا مکانی برای مدیریت داده ها است.

نوع وظایفی که سرور شما باید انجام دهد را مشخص کنید. برخی مبتنی بر RAM، برخی مبتنی بر سخت افزار و برخی مبتنی بر CPU هستند. مثلا:

• اگر قصد دارید از سرور برای پشتیبان گیری از داده ها یا فایل های سرور استفاده کنید، باید فضای دیسک را در اولویت قرار دهید

• وب سرور یا پایگاه داده باید به تعداد زیادی از درخواست های کاربر پاسخ دهد، بنابراین RAM بیشتری مورد نیاز است

• به قدرت پردازش بالایی در کاربردهایی مانند داده کاوی، مدل سازی و بازی نیاز دارد

• برخی از برنامه ها هر سه نقش را دارند و باید مورد توجه قرار گیرند.

سرورها دارای پردازنده های قدرتمند و رم بالا هستند و به صورت 24 ساعته باز هستند تا خدمات شما همیشه در دسترس باشد. میزان پردازنده، رم و هارد دیسک مورد نیاز طبق جدول زیر برآورد شده است.

این شرکت به سروری با 44 گیگابایت رم و 32 هسته پردازنده و هارد 1.5 ترابایتی بدون در نظر گرفتن افزونگی نیاز دارد. در بین سرورهای اچ پی که چنین ظرفیتی دارند، دو مدل HP DL380 و HP ML350 سرورهای خوبی هستند. اگر به دنبال یک سرور رک نصب شده هستید، سرور hp dl360 g10 plus انتخاب خوبی است.

برای اطلاع از قیمت سرور hp به لینک مراجعه کنید.

2. تعداد کاربران را تعیین کنید

تعداد کاربران نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد، به خصوص اگر تعداد زیادی از کاربران بتوانند همزمان از خدمات شما مانند میزبانی وب استفاده کنند. فرض کنید فروش ویژه ای را در وب سایت شرکت راه اندازی کرده اید، اگر افزایش ترافیک را نادیده بگیرید، احتمالا سرعت سایت کاهش می یابد یا به طور کلی از کار می افتد.

چندین روش برای تعیین تعداد کاربران وجود دارد، به عنوان مثال:

• کاربران در دقیقه - کاربران در دقیقه که میانگین تعداد کاربران در دقیقه است.

• کاربران فعلی - کاربران همزمان که میزان استفاده از سرور را در یک زمان مشخص نشان می دهد.

برای تعیین تعداد کاربران پشتیبانی شده توسط هر سرور، باید رم و توان پردازشی مورد نیاز برای هر درخواست کاربر را تعیین کنید و در تعداد کاربران ضرب کنید.

به این ترتیب مطمئن خواهید بود که سرور شما قادر به سرویس دهی در ساعات اوج مصرف است.

تعداد کاربران سرورهای مورد استفاده تنها توسط کارکنان داخلی شرکت مشخص است. به عنوان مثال، یک کسب و کار کوچک با 10 کارمند که یک سرور ایمیل می‌خرد، می‌داند چند کاربر دارد، اما در بیشتر موارد نمی‌تواند تعداد کاربران را تعیین کند. به عنوان مثال وقتی محصول جدیدی را عرضه می کنید چاره ای جز برنامه ریزی ندارید و می توانید از کاربران داخلی یا مجازی استفاده کنید. این کار را انجام دهید. یا می توانید از سروری مشابه به عنوان معیار استفاده کنید و تعداد درخواست هایی را که در یک زمان به آنها پاسخ می دهد اندازه گیری کنید.

براب اطلاع از جزییات خرید ssd سرور اچ پی به 

مراجعه نمایید.