زندگینامه استاد ناپلئون هیل؛ از فقر مطلق تا ثروت

 

ناپلئون هیل
اولیور ناپلئون هیل ملقب به ناپلئون هیل؛ 26 اکتبر 1883 در ویرجینیا آمریکا متولد شد. ناپلئون هیل نویسنده، مربی موفقیت، سخنران، خبرنگار و میلیونر آمریکایی است. عمده شهرت خود را بخاطر نوشتن کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید (  think and grow rich) بدست آورد.
ناپلئون هیل یکی از پیشگامان سبک مدرن تعلیم موفقیت بود. نام او را قطعاً می توانیم بین بهترین نویسندگان تاریخ آمریکا قرار دهیم. او با نوشتن کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید به شهرت جهانی دست پیدا کرد. بیندیشید و ثروتمند شوید تا سال 2017 بیش از 100 میلیون نسخه به فروش رساند!
نکته جالب ماجرای ناپلئون هیل صرف نظر از دستاورد های او، زندگی پر فراز و نشیب اوست. زندگی ناپلئون هیل مانند فیلم های هالیوودی است.
در ادامه به زندگی ناپلئون هیل از کودکی تا کسب شهرت و ثروت می پردازیم.

کودکی ناپلئون هیل

ناپلئون هیل
ناپلئون هیل
ناپلئون هیل


ناپلئون هیل در 26 اکتبر 1883 در شهر آپالاچی پوند ایالت ویرجینیا آمریکا متولد شد. پدر ناپلئون آهنگر بود و وضعیت اقتصادی خانواده به بدی می گذشت. آن ها خانه ای کنار رود داشتند که متشکل از یک اتاق بود و همه در آن یک اتاق زندگی می کردند. ناپلئون به هم سن و سالان خود که لباس های شیک و وضعیت اقتصادی خوبی داشتند حسادت می کرد.
علاوه بر این مشکلات، وقتی ناپلئون تنها 9 سال داشت، مادرش بخاطر تغذیه نادرست و بیماری شدید جان باخت و این واقعه زندگی ناپلئون هیل را سخت تر کرد. پدر او بدون توجه به وضعیت اقتصادی خانواده بعد از 2 سال با یک خانم دیگر ازدواج کرد.
ناپلئون هیل تعریف می کند: در آن سال ها بسیار پرخاشگر و یاغی بوده ام. در حدی که جرعت حمل اسلحه با خود را داشتم و همسایگان را آزار و اذیت می رساندم. ناپلئون الگوی خود را یاغی ترین و بی رحم ترین شخص تاریخ آمریکا در غرب وحشی یعنی جسی جیمز قرار داده بود.

دوران جوانی ناپلئون هیل

Image for post
Image for post


ناپلئون هیل از اوایل زندگی به کتاب خواندن علاقه داشت و کتاب هایی که به نظرش جالب می آمد را خلاصه نویسی می کرد. خلاصه نویسی و خواندن کتاب در کودکی، اولین قدم ناپلئون به سوی خبرنگار شدن بود. او در 13 سالگی خبرنگار مجله ویرجینیا شد و لقب خود را خبرنگار کوهستان گذاشت.
در همان حال تحصیل خود را هم ادامه می داد. نصف روز خبرنگاری، نصف روز تحصیل. درآمد حاصل از خبرنگاری را صرف تحصیل می کرد. تحصیل او به مرور به هزینه بیشتری نیاز داشت پس کار خود را در مجله ویرجینیا بیشتر کرد. او از مدرسه مستقیم به محل کار می رفت و به عنوان یک نونهال، خیلی کم استراحت می کرد. ناپئلون توانست فارق التحصیل شود و مدرک حقوق خود دریافت کند.
سال ها همینطور سپری می شد و او بخاطر کارش در شهر های زیادی نقل و مکان می کرد. تا اینکه مسئول مجله ای که هیل در آن مشغول بود تصمیم به نوشتن مطالب در حوزه ثروت کرد. این پیش زمینه ای برای ملاقات ناپلئون هیل با ثروتمند ترین مرد دوران خود یعنی اندرو کارنِگی شد. ناپلئون هیل فرصت کرد تا 3 ساعت با اندرو کارنگی مصاحبه کند. بعد از پایان مصاحبه کارنگی او را به خانه خود دعوت کرد. ناپلئون 3 روز را در خانه کارنگی گذراند و در پایان 3 روز از او خواسته ای داشت.
خواسته کارنگی 20 سال از عمر ناپلئون هیل را شامل می شد! کارنگی معتقد بود این جرم مطلق است که افرادی مثل من، توماس ادیسون، هنری فورد و ... با دانشی که از ثروت دارند زیر خاک بروند. او می خواست یک شخص خاص، این اطلاعات را بدست آورده و سازماندهی کند تا افراد معمولی بتوانند از آن استفاده کنند.
ناپلئون هیل قبول کرد و 20 سال از زندگی خود را صرف تحقیق و کشف راز های ثروت از افراد ثروتمند کرد. او در طول این سال ها با توماس ادیسون و هنری فورد دوست صمیمی شدند. حاصل تحقیق 20 سال از زندگی ناپلئون هیل در کتابی به نام "قوانین موفقیت در 16 درس" منتشر کرد.

تئوری توطئه کوین ترودو

Image for post
Image for post


کوین ترودو یکی از ثروتمند ترین افراد حال حاضر دنیاست. کوین ترودو در سال 2014 بخاطر انتشار اطلاعاتی که حق نشر آنها را نداشت، به 10 سال زندان محکوم شد و الان دارد زندگی خود را در زندان می گذراند.
کوین ترودو ادعا می کند که انتشار کتاب قوانین موفقیت در 16 درس با مخالفت گروه های مخفی صورت گرفته است و بعد از مدت کمی از انتشار خود، تک تک آن ها از بازار جمع شد و نسخه بسیار ضعیف تر آن به نام بیاندیشید و ثروتمند شوید با آن جایگزین شد.
با اینکه این تئوری اثبات نشده است اما بخاطر کشمکش کوین ترودو با گروه های مخفی مخصوصاً برادران هود، عده زیادی آن را قبول دارند.

کتاب های ناپلئون هیل


ناپلئون هیل از سال 1928 تا زمان مرگ ( 1970 ) مشغول اشتراک گذاری اطلاعات ثروت و موفقیت از طریق کتاب بود. او به دلیل علاقه شدید به نوشتن، از زمان بچگی می خواست نویسنده شود. در واقع شغل او که از 13 سالگی در آن کار می کرد نیز باعث بهتر نوشتن او شد.
کتاب های ناپلئون هیل در زمان خود غوغا به پا کردند. معروف ترین کتاب او به نام بیاندیشید و ثروتمند شوید،و همچنین کتاب شاه کلید ثروت حتی اکنون نیز در سر تا سر جهان به فروش می رسد.
چند مورد از کتاب های ناپلئون هیل و توضیح مختصری از آن ها:

 

قوانین موفقیت The Law of Success


کتاب قوانین موفقیت، اولین کتاب ناپلئون هیل است که در سال 1928 به چاپ رسید. او مهارت نویسندگی حاصل از سال ها خبرنگاری و نویسندگی خود در روزنامه را در این کتاب به رخ کشید و نشان داد که پتانسیل تبدیل شدن به بهترین نویسنده تاریخ آمریکا در حوزه موفقیت و ثروت را دارد.
او با نگارش و نوشتن این کتاب اولین قدم به سوی شهرت و محبوبیت را گذراند.
نردبان جادویی موفقیت The Magic Ladder to Success
کتاب نردبان جادویی موفقیت دومین کتاب ناپلئون هیل است که در سال 1930 به چاپ رسید. این کتاب هم مانند کتاب قوانین موفقیت فروش زیادی را به ثمر رساند اما نکته جالب این کتاب این است که؛ ناپلئون هیل وقتی ورشکست شده بود آن را نوشت. در واقع او دوباره مثل کودکی داشت در منجلاب فقر فرو می رفت که خودش را با نوشتن این کتاب بالا کشید و نشان داد که ذهن قوی برای نویسندگی دارد.


بیاندیشید و ثروتمند شوید Think and Grow Rich


بیاندیشید و ثروتمند شوید قطعاً برترین و پر فروش ترین کتاب ناپلئون هیل در زمینه ثروت و ذهنیت برنده است. او با این کتاب میلیون ها نفر را میلیونر کرد. ناپلئون هیل حاصل 20 سال تحقیق و کشف راز های ثروتمندان را در یک کتاب جمع کرد تا ما نیز بتوانیم مثل آن ها به ثروت زیاد برسیم.
ناپلئون هیل با کتاب بیاندیشید و ثروتمند شوید افراد زیادی را به رمز و رموز ثروتمند شدن آگاه کرد مانند باب پراکتور، کوین ترودو و میلیون ها میلیونر دیگر که ثروت خود را مدیون این کتاب خارق العاده اند. فروش این کتاب بیش از 100 میلیون نسخه تخمین زده شده است!
خوشبختانه بیاندیشید و ثروتمند شوید به زبان شیرین فارسی نیز ترجمه شده و از چندین ناشر، نشر شده است. قطعاً پیشنهاد می شود این کتاب را در اسرع وقت مطالعه کنید.


غلبه بر شیطان Outwitting the Devil


در کتاب غلبه بر شیطان، ناپلئون هیل به شکل خلاقانه ای در طول یک مصاحبه با شیطان، موانع موفقیت را به ما نشان می دهد. نکته خاص این کتاب بین بقیه آثار ناپلئون، معکوس بودن آن است. در واقع او در آثار خود به ما یاد می دهد چه کاری را انجام دهیم تا به ثروت برسیم. اما در این کتاب او به ما یاد می دهد چه کار نکنیم تا به موفقیت برسیم!
The Master-Key to Riches شاه کلید ثروت 
پس از موفقیت های متوالی ناپلئون هیل از سال 1928 تا سال 1940 افراد بسیار زیادی جذب او شده و طرفداران کتاب های او به طرز چشمگیری افزایش پیدا کردند. با این حال یک وقفه ۶ ساله بین نگارش کتاب بعدی او به وجود آمد که همین موضوع باعث شد تا طرفداران کتاب های او مشتاق تر از همیشه شوند. در نهایت در سال 1945 کتاب شاه کلید ثروت به چاپ رسید.
You Can Work Your Own Miracle  شما می توانید معجزه خود را انجام دهید
کتاب شما می توانید معجزه خود را انجام دهید، آخرین کتاب ناپلئون هیل بود که ناتمام ماند. او در اواسط نوشتن این کتاب در گذشت و نتوانست آخرین کتاب خود را به پایان برساند.
صرف نظر از فوت ناگوار او هنگام نوشتن و نگارش شما می توانید معجزه خود را انجام دهید، این کتاب به چاپ رسید! اما متاسفانه آن طور که مردم تصور می کردند نبود و نسبت به آثار قبلی، از ضعف های بیشتر و نقات قوت کمتری برخوردار بود. دلیل ضعیف بودن کتاب شما می توانید معجزه خود را انجام دهید، بیماری و حال ناسالم ناپلئون هیل هنگام نوشتن و نگارش ناشیانه افراد است.

فوت


ناپلئون هیل هنگام نوشتن آخرین کتاب خود، شما می توانید معجزه خود را انجام دهید در سال 1970 فوت کرد. او در طول زندگی خود شکست های اسفناکی را تجربه کرد. خانواده فقیر، پدر بی لیاقت، محله بد و ناسالم، فوت مادر و ... . اما او با همه این مشکلات و شکست ها و موانع، توانست نام خود را به عنوان یکی از بزرگترین پیگامان ادبیات موفقیت ثبت کند!
از زندگی این مرد بزرگ بی نهایت پند می توانیم یاد بگیریم. کار راحتی نیست که از فقر مطلق به ثروت و محبوبیت جهانی رسید!

نقل قول هایی از ناپلئون هیل


۱- هر چیزی که ذهن انسان بتواند تصور یا باور کند، می تواند به آن دست پیدا کند.

۲- هم موفقیت و هم شکست، تا حد زیادی نتیجه عادات شما هستند.

۳- ترس ها، چیزی بیشتر از تصوری ذهنی نیستند.

۴- ما حاضر نیستیم چیزی که نمی فهمیم را باور کنیم.

۵- ادیسون ۱۰۰۰ بار شکست خورد تا اینکه چراغ الکتریکی را درست کرد. با چند بار شکست خوردن دلسرد نشوید.

۶- ابتدا اندیشه می آید؛ بعد سازماندهی آن اندیشه به ایده ها و طرح ها؛ بعد تبدیل آن طرح ها به واقعیت. آغاز، همانطور که مشاهده خواهید کرد، در تخیل شماست.

۷- هیچ چیز به جز خودت، نمی تواند برایت موفقیت به ارمغان بیاورد.

۸- تا زمانی که عادت دیدن خوبی‌ها به جای بدی‌ها در دیگران را در خود شکل ندهی، هرگز نه به موفقیت خواهی رسید و نه به خوشحالی.

۹- نقطه شروع تمام موفقیت‌ها، اشتیاق است.

10_ کسی که بیشتر از دستمزدی که می‌گیرد کار می‌کند، به زودی بیشتر از کاری که می‌کند دستمزد می‌گیرد.

جمع بندی

اولیور ناپلئون هیل ملقب به ناپلئون هیل یک نویسنده، خبرنگار، مربی موفقیت و سخنران انگیزشی است که از سال 1883 تا 1970 زندگی کرد. او در خانواده ای فقیر و محله ای ناسالم زندگی خود را شروع کرد. در 13 سالگی به خبرنگاری علاقه مند شد و لقب خبرنگار کوهستان را برای خود برگزید. کم کم کار خود را توسعه داد و با اندرو کارنگی آشنا شد.
اندرو کارنگی راهی برای ثروتمند شدن جلوی ناپلئون هیل گذاشت . او 20 سال صرف تحقیق و کشف راز های ثروت از افراد ثروتمند آن زمان همچون توماس ادیسون، هنری فورد و ... کرد. در آخر شروع به نویسندگی از تجربیات و آموخته های خود کرد و تبدیل به یکی از برترین نویسندگان تاریخ آمریکا شد.
او در سال 1970 وقتی داشت آخرین کتاب خود را به نام شما نیز می توانید معجزه خود را انجام دهید، فوت کرد.

منبع سایت جادوی باور