درمان افسردگی در خانم ها

نشانه های افسردگی در زنان یک اختلال خُلقی جدی است و با غم متفاوت است زیرا گاهی اوقات برخی افراد غم و اندوه زودگذر را با افسردگی یکی می دانند، اما باید بدانیم که غمگین بودن یک واکنش طبیعی نسبت به موقعیت های مختلف است اما تعریف افسردگی کاملا متفاوت است.

نشانه های افسردگی در زنان شایع‌تر از مردان است و طبق تحقیقاتی که صورت گرفته زنان دو برابر مردان دچار این نوع اختلال می شوند، که احتمالاً به دلیل برخی عوامل بیولوژیکی، هورمونی و اجتماعی در زنان است که این اختلال در زنان شایع تر است.

در این بخش با متاراز همراه باشید تا در مورد علائم و نشانه های افسردگی در زنان بیشتر بدانیم شاید خانمی در اطراف شما باشد که نیاز واقعی به درمان داشته باشد و شما بتوانید به او کمک کنید.

تعریف افسردگی

قبل از آنکه به  دلیل افسردگی در خانمها بپردازیم بهتر است تعریف دقیقی از افسردگی داشته باشیم.

احساس ناراحتی مداوم، از دست دادن علاقه و لذت در انجام فعالیت های روزانه، غم و اندوه، همگی احساسات آشنایی هستند که برای همه ما اتفاق افتاده است و همگی این حالات و احساسات را تجربه کرده ایم.

اما اگر این حالات ادامه پیدا کنند و در طولانی مدت زندگی را تحت تاثیر خود قرار دهند به شکلی که دیگر فرد نتواند برای زندگی خود برنامه ریزی کند و دیگر به اهدافتش بی توجه باشد دیگر زندگی برایش پیچیده می شود و اینجاست که موضوع افسردگی پیش می آید.

افسردگی یک اختلال خُلقی است که با نوسانات و اتفاقات منفی خلقی که همه افراد آن را در طول روز تجربه می کنند متفاوت است، افسردگی شامل غم و اندوه مداوم و طولانی مدت است. این نوع اختلال یک مشکل دائمی است نه یک مسئله زودگذر شاید سالها طول بکشد که شخصی متوجه شود همسر یا مادر یا خواهرش افسردگی دارد و نیاز به مداوای جدی دارد.

اگر کسی بیشتر از دو هفته احساس ناامیدی، یاس، و احساس پوچی کرد بدانید که نیاز دارد به روانپزشک مراجعه کند و باید به صورت جدی به او کمک کرد.

حالا ببینیم که نشانه های افسردگی در زنان چی هست.

نشانه های افسردگی در زنان

Image for post
Image for post

بعد از اینکه نشانه های افسردگی در زنان را مطالعه کردید اگر خانمی را می شناسید که دچار این نشانه ها هست سعی کنید او را حمایت کنید و احساسات او را نادیده نگیرید، گاهی اوقات ما وقتی نشانه های افسردگی در زنان را مشاهده می کنیم مدام به او می گوییم از جملات مثبت استفاده کن تو از این غم خلاص میشوی.

اما باید بدانیم که او نیاز به درمان یک روانپزشک دارد و نمی تواند مداوای خانگی شود.

نشانه های افسردگی در زنان:

1 - احساس ناامیدی مداوم، خانم احساس می کند که هیچ چیز هرگز درست نمی شود و هیچ کاری برای وضعیت موجود نمی تواند انجام دهد و کنترل اوضاع از دستش خارج شده.

2 - دیگر به سرگرمی ها و فعالیت های اجتماعی که قبلا انجام می داد، علاقه ای ندارد، و به آنها اهمیتی نمی دهد.

3 - تغییرات اشتها ایجاد می شود شاید خیلی چاق و یا خیلی لاغر شود که این هم برایش اصلا اهمیتی ندارد.

4 - الگوی خوابش تغییر می کند یا زیاد می خوابد یا کم.

5 - گاهی احساس بی قراری می کند گاهی عصبانی می شود و گاهی غمگین گوشه ای می نشیند و این حالات در طول روز بسیار زیاد برایش اتفاق می افتد.

6 - شاید خانم فعالیت های روزانه را انجام دهد اما بسیار بی علاقه است و مدام احساس تنبلی و کمبود انرژی دارد و شاید مدام در دلش شکایت کند.

7 - عدم تمرکز و مشکل در تصمیم گیری حتی چیزهای ساده نیز ممکن است از خاطرش بروند.

8 - گرفتگی عضلات حساس شدن سینه ها ایجاد نفخ در شکم.

9 - بروز افکار خودکشی.

10 - انتقاد از خودشان می کنند و شدیدا احساس گناه از کارهایی که تا به حال کرده اند دارند.

11 - خانم به آینده امیدی ندارد و گریه های بی دلیل و مدام می کند.

12 - اعتماد به نفس او کاملا از بین می رود و شاید اصلا نخواهد در آیینه خودش را تماشا کند.

Image for post
Image for post

13 - ایجاد دردهای فیزیکی مزمن

14 - حساس و زود رنج

15 - احساس غم و اندوه دائمی

16 - افسردگی بعد از زایمان که در زنان بسیاری شایع است زنان بعد از زایمان  آسیب‌پذیری عاطفی را تجربه می‌کنند، و باید بسیار مراقب آنها بود و احساسات آنها را مورد توجه قرار داد زیرا گاهی اوقات این نوع افسردگی در زنان بسیار پرخطر خواهد بود.

درمان افسردگی در زنان

همان طور که قبلا هم اشاره کردم افسردگی در زنان دو برابر مردان است و این یک مشکل اساسی است زیرا سلامت عمومی جامعه نیز در خطر است، درمان های متفاوتی برای بهبود حال خانمی که به این اختلال دچار است وجود دارد:

1 - روان درمانی:

در گفتگو درمانی که توسط روان شناس انجام می گیرد نحوه پردازش به احساسات و افکار ذهنی خانم و ریشه افسردگی او شناخته می شود و مورد هدف درمان قرار می گیرد و باعث می شود که احساسات منفی و افکار مخرب و باورهای نامناسب که باعث بروز افسردگی شده را خود فرد بیمار نیز شناسایی کند.

تراپیست در درمان شناختی رفتاری (cbt) الگوهای منفی فکری که باعث بروز احساسات منفی شده را متوجه می شود و طبق آنها درمان را آغاز می کند.

مهم اینکه در این روش بازگشت افسردگی در خانم نیز از بین می رود.

2 - داروهای ضد افسردگی:

این داروها را حتما باید روانپزشک تجویز کند متاسفانه برخی از خانمها یا اطرافیانشان دست به کار می شوند و قرصهایی را برای فرد تجویز می کنند اما این کار بسیار خطرناک است و دارو فقط باید از طریق پزشک داده شود داروها هم افسردگی را درمان می کنند هم نشانه های افسردگی در زنان را از بین می برند.

3 - روشهای خودیاری:

Image for post
Image for post

این روشها زمانی استفاده می شود که افسردگی هنوز در سطح پایینی قرار دارد و مدت زمان کمی از آن گذشته است یا خانم نشانه های اندکی از افسردگی را در خود می بیند و می تواند با این روشها به خودش کمک کند.

سبک زندگی را باید تغییر داد، ورزش منظم و مدام انجام دادن، یوگا و مدیتیشن انجام دادن و  تنفسهای منظم کشیدن، یادداشت های روازنه از احساسات و افکار مختلف را نوشتن، و ...می تواند به شخص کمک بسیاری کند.

4 - مکمل ویتامین B را مصرف کرد:

گاهی اوقات کمبود یک ویتامین ساده در بدن به راحتی فرد را دچار افسردگی می کند با مصرف به موقع این ویتامین خانم می تواند از افسردگی رها شود.

سخن پایانی

اغلب فکر می کنیم که افسردگی در زنان این است که خانمی در گوشه ای بنشیند و فقط گریه کند اما حالا با خواندن نشانه های افسردگی در زنان متوجه شدیم که حتی یک خانم ممکن است فعالیت اجتماعی انجام دهد و هر روز از خانه خارج شود اما دچار این اختلال خطرناک نیز باشد.

به طور کلی عدم رضایت از خود و محیط سبب بروز افسردگی می شود و خیلی بهتر است که زنان هیچ گاه منتظر نشانه های افسردگی در خودشان نباشند بلکه قبل از آنکه دچار چنین اختلالی شوند به جسم و روحشان احترام بگذارند و خودشان را دوست داشته باشند.

و سعی کنند محیطی را برای خودشان محیا کنند که از زندگی لذت ببرند.

منبع مقاله