روغن بنزین شرکت نفتی توتال

Image for post
Image for post

روغن موتورهای بنزینی در کشور توسط چندین شرکت و پتروشیمی تولید می شود که با توجه به ویژگی های متفاوت موتور خودروها، تنوع مشتقات روغن بنزین نیز زیاد است. الگوی روغن موتور بنزینی علائم خاصی دارد. شما می توانید برای تهیه بهترین روغن های صنعتی شرکت نفتی توتال از نمایندگی رسمی این شرکت، اویل کارو اقدام به خرید نمایید.

استانداردهای روغن موتور بنزینی در حال حاضر استانداردهایی برای نام گذاری روغن های بنزینی وجود دارد که مشخص کننده ویژگی های محصول است. ابتدا، ما چند مشاهدات در مورد استانداردهای موجود خواهیم داشت.

 

استاندارد API
API مخفف American Petroleum Institute و مخفف American Petroleum Institute است. این نام به نوعی به استاندارد و تعیین کننده سطح کیفی روغن موتور تبدیل شده است. برای موتورهای بنزینی و دیزلی، API یک نماد منحصر به فرد دارد. حرف S برای موتورهای بنزینی و حرف C برای موتورهای دیزلی استفاده می شود. بنابراین، اگر روغن موتور برای موتور بنزینی مناسب باشد، با فرم API S و روغن های مناسب برای موتورهای دیزلی با عبارت API C شروع می شود.

البته این تمام ماجرا نیست و نمی توان کیفیت روغن را مشخص کرد. در این استاندارد برای روغن موتور بنزینی یکی از حروف A تا N بعد از حرف S درج شده است. در این طبقه بندی هرچه به حرف A نزدیکتر شویم سطح کیفی روغن کاهش می یابد و حرکت به سمت حروف N و J نشان دهنده افزایش سطح کیفیت هستند.

بنابراین روغن موتور بنزینی با مشخصه API SN دارای بالاترین کیفیت و با مشخصه API SA پایین ترین سطح کیفی را دارد. بنابراین می توان گفت که نشانگرهای قدیمی به صورت … SA / SB / SC / SD / SE / SF هستند که این روغن موتورها کیفیت پایینی دارند و استفاده از این روغن موتورها در خودروهای امروزی کاملاً منسوخ شده است. امروزه روغن موتورهای SJ / SL / SM / SN بیشترین استفاده را دارند.

استاندارد SAE در مورد روغن های بنزینی
استاندارد SAE مخفف Society Of Automotive Engineers است. این الگو از اعداد بین 0 تا 60 تشکیل شده و گاهی حرف W در آن دیده می شود. استاندارد SAE ویسکوزیته روغن موتور را تعیین می کند.

ویسکوزیته روغن تعیین می کند که این محصول در چه شرایط آب و هوایی و با چه نوع موتوری به درستی کار می کند. عدد 0 در این الگو کمترین ویسکوزیته را نشان می دهد و روغنی را نشان می دهد که به راحتی جریان دارد. در عوض، حرکت به سمت 60 ویسکوزیته را افزایش می دهد و SAE 60 روغنی با ویسکوزیته بسیار بالا را نشان می دهد، به این معنی که با نیرو جریان دارد.

مفهوم اعداد استاندارد روغن موتور بنزینی
عدد اول قبل از حرف W نشان دهنده گرانروی روغن موتور در دماهای پایین (زمستان) است و هر چه این عدد کمتر باشد روغن موتور نازکتر یا به اصطلاح ویسکوزیته کمتر می شود. این عدد نقش مهمی در اولین مسابقه در روزهای سرد زمستان دارد. برای روغن کاری موتور در این حالت، روغن موتور باید بسیار نازک باشد تا به خوبی روغن کاری شود، زیرا به دلیل سردی هوا در زمستان، روغن موتور می تواند بسیار غلیظ شود.

در نتیجه حرکت آنها بین قطعات مکانیکی موتور به کندی صورت می گیرد که به دلیل روغن کاری ناکافی داخل موتور باعث آسیب به موتور و خوردگی قطعات می شود. بنابراین، هرچه این عدد کمتر باشد، روغن موتور نازک‌تر می‌شود و این اطمینان را ایجاد می‌کند که در اولین استارت تمام اجزای داخلی موتور روغن کاری شده و موتور به راحتی روشن می‌شود.

عدد دوم بعد از حرف W نشان دهنده غلظت روغن موتور در دماهای بالا است و هر چه این عدد بیشتر باشد غلظت روغن موتور یا به اصطلاح سنگین تر است. به عنوان مثال، اگر در شهری مانند اهواز زندگی می کنید که دمای آن تا +40 درجه سانتی گراد افزایش می یابد، بهتر است روغن موتوری را انتخاب کنید که به دلیل هوای گرم و گرمای داخلی موتور، خاصیت روان کنندگی خود را از دست ندهد. غلظت باید کافی باشد، زیرا روغن موتور در این شرایط (دمای محیط بالا و دمای داخلی موتور) می تواند کاملاً رقیق شود و در نتیجه کارایی خود را از دست بدهد. بنابراین بهتر است در هنگام خرید روغن موتور به جدول زیر که محدوده دمای روغن موتور را بر اساس ویسکوزیته نشان می دهد توجه کنید.

روغن موتور مناسب برای مناطق سرد سیر
برای آب و هوای سرد بهتر است از روغن های موتورهای رقیق تر در دمای پایین یعنی با ویسکوزیته کمتر استفاده شود تا در اولین استارت در روز سرد موتور خودرو آسیبی نبیند و موتور به راحتی روشن شود. اگر ویسکوزیته بالا باشد، در این حالت ممکن است روغن موتور در اولین استارت به خوبی روان نگردد و به موتور شما آسیب برساند. اردبیل، شهرکرد، تبریز، همدان، سنندج از جمله شهرهایی هستند که بهتر است از روغن موتور با ویسکوزیته پایین استفاده کنید. به عنوان مثال روغن های 0W-20، 0W-30، 0W-40، 5W-30.05W-40 برای این شهرها مناسب هستند.

روغن موتور مناسب برای مناطق گرم سیر
برای شهرهایی که در مناطق گرمسیری کشور قرار دارند، روغن موتور با ویسکوزیته بالا مناسب است. مثلا شهرهایی مانند بندرعباس، سیستان و بلوچستان، اهواز، اصفهان، کرمان و .... تو