ساده ترین راه معافیت سربازی

سربازی، یکی از مراحل زندگی است که هر مردی با رسیدن به سن و شرایط مربوط به آن، باید طی کند. بسیاری از افراد، با توجه به سختی های خدمت سربازی و زمان زیادی که صرف آن می شود؛ به دنبال یافتن ساده ترین راه معافیت سربازی هستند. آنها به دنبال یک روش مطمئن برای معافیت از خدمت دو ساله سربازی هستند. قانون هم برای افراد با شرایط خاص که نمی توانند خدمت سربازی را به انجام برسانند؛ استثنائاتی در نظر گرفته است. به همین دلیل در اینجا بهترین شگرد های گرفتن معافیت سربازی را معرفی خواهیم کرد.

Image for post
Image for post

ساده ترین راه معافیت از خدمت سربازی چیست؟

همانطور که گفته شد؛ راه های بسیاری در قانون برای معافیت از خدمت سربازی در نظر گرفته شده است. در اینجا چند نمونه را معرفی می کنیم که می توان از آنها به عنوان ساده ترین راه معافیت سربازی، نام برد. این نوع معافیت ها به شرح زیر می باشند:

معافیت پزشکی

یکی از مواردی که می توان به عنوان ساده ترین راه معافیت سربازی معرفی کرد؛ معافیت پزشکی است. یکی از مشکلاتی که مانعی برای انجام خدمت سلامتی ایجاد می کند؛ مشکلات مربوط به سلامتی و انواع بیماری هاست. در صورتی که چنین شرایطی در فردی وجود داشته باشد؛ می تواند موجب معافیت دائم یا موقت شود. بر طبق این نوع از معافیت، افرادی که مبتلا به بیماری های عمومی، مانند کوتاهی قد و یا چاقی بیش از حد و ... باشند و یا بیماری عفونی، مغز و اعصاب، گوش، چشم و ... داشته باشند؛ مشمول دریافت انواع معافیت پزشکی می شوند.

نکته مهم در این زمینه این است که با وجود اینکه معافیت پزشکی جزء ساده ترین راه معافیت سربازی است؛ ممکن است عوارضی در آینده برای شما ایجاد کند. به عنوان مثال اگر شما معافیت پزشکی اعصاب و روان، دریافت کنید؛ ممکن است در آینده برای دریافت گواهینامه، پاسپورت و استخدام، برایتان مشکلاتی به همراه داشته باشد.

برای دریافت معافیت پزشکی، شما باید به همراه مدارک پزشکی، شناسنامه، کارت ملی و مدارک تحصیلی، به دفاتر پلیس + 10 مراجعه کرده و با پر کردن فرم مربوطه و طی مراحلی همچون معاینه توسط پزشکان و تایید بیماری توسط شورای پزشکی، معافیت پزشکی دریافت کند.

معافیت تحصیلی

یکی دیگر از مواردی که به عنوان ساده ترین راه معافیت سربازی، می توان معارفی کرد؛ معافیت تحصیلی است. همانطور که از اسم این نوع معافیت مشخص است؛ به افراد مشغول به تحصیل تعلق می گیرد اما قوانین مربوط به آن برای دانش آموزان، دانشجویان، طلاب حوزه علمیه و مشمولان خارج از کشور متفاوت است.  

Image for post
Image for post

براساس قانون دانش آموزان محصل در مدارس اداره آموزش و پرورش و دانشجویان مشغول به تحصیل در داشنگاه های معتبر در داخل و خارج از ایران، می توانند تا وقتی که به تحصیل مشغول اند؛ از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند. افرادی که شرایط دریافت این نوع معافیت را دارند؛ می توانند با مدارک مربوطه و گواهی اشتغال به تحصیل، در سایت epolice.ir، درخواست معافیت تحصیلی کنند.

معافیت کفالت

یکی دیگر از گزینه هایی که می توان به عنوان ساده ترین راه معافیت سربازی، به آن اشاره کرد؛ معافیت کفالت است. در صورتی که فردی تنها پسر بالای 18 سال خانواده باشد و یا پدر سنی بالاتر از 75 سال داشته باشد و یا تنها نگهدارنده مادر بدون همسر باشد؛ می تواند از معافیت کفالت استفاده کند.

براساس قانون، افرادی که یکی از این شرایط را دارا باشند؛ می توانند از انجام خدمت سربازی معاف شوند. یکی دیگر از شرایط لازم برای دریافت این مورد از ساده ترین راه معافیت از خدمت سربازی، این است که مشمول مورد نظر، غیبت سربازی نداشته باشد.

کسانی که این شرایط را دارند؛ باید با مدارک مربوطه، مانند کپی شناسنامه پدر، مادر و خواهران، برگ معاینه پزشکی پدر و گواهی فوت پدر  یا رونوشت طلاق یا رونوشتی مبنی بر حبس پدر، به مراکز مربوطه مراجعه کرده و معافیت کفالت خود را دریافت کند.

معافیت در موارد خاص

یکی دیگر از مواردی که موجب معافیت از خدمت سربازی می شود و از ساده ترین راه معافیت سربازی، محسوب می شود؛ معافیت در موارد خاص است.

معافیت موراد خاص که ساده ترین راه معافیت سربازی، به حساب می آید در شرایط زیر صورت می گیرد:

1- در صورتی که یک فرزند بالای 8 سال داشته باشد و یک معلول خواهر یا برادر داشته باشد؛ می تواند از معافیت موارد خاص استفاده کند و از خدمت سربازی، معاف شود.

2- همچنین کسانی که فرزند جانباز هستند یا پدر یا مادرشان مقداری که در قانون مشخص شده است؛ سابقه آزادگی یا حضور در جبهه را داشته باشد؛ مشمول دریافت معافیت موارد خاص هستند.

3- در صورت داشتن مادر بی همسر و یا تحت پوشش کمیته امداد بهزیستی هم فرد مورد نظر می تواند از انجام خدمت سربازی معاف شود. در صورتی مادر دارای دو فرزند بالای 18 سال باشد، یکی از آنها از انجام خدمت سربازی معاف می شود.

بر طبق قانون هر کسی که یکی از شرایط بالا را داشته باشد؛ می تواند از ساده ترین راه معافیت سربازی، استفاده کند و مشمول دریافت معافیت شود. او باید با همراه داشتن مدارک مبوط به معافیت موارد خاص و طی مراحل مربوطه، برگه معافیت خود را اخذ نماید.

در این مطلب، سعی شد ساده ترین راه معافیت سربازی، با شرایط و مراحل اخذ آن، به طور کامل توضیح داده شود. در صورتی که شما هر یک از شرایط لازم برای دریافت کارت معافیت از طریق موارد گفته شده در این مطلب دارید؛ می توانید با مدارک مربوطه، به دفاتر پلیس + 10 مراجعه کرده و مراحل مربوطه را طی کنید. همچنین اگر شرایط خاصی دارید که نمی دانید مشمول دریافت معافیت می شود یا خیر؛ با ما به اشتراک بگذارید.