تفاوت ردیاب و جی پی اس چیست؟

بسیاری از افراد هستند که از انواع ردیاب و جی پی اس استفاده می کنند ولی برخی افراد به اشتباه، این دو را یکی می دانند. باید گفت، تفاوت ردیاب و جی پی است، بیشتر از شباهت های آنهاست. به همین دلیل در اینجا به بررسی تفاوت ردیاب و جی پی اس خواهیم پرداخت.

تفاوت ردیاب و جی پی اس
تفاوت ردیاب و جی پی اس
تفاوت ردیاب و جی پی اس

هم ردیاب و هم جی پی است، موقعیت مکانی افراد را می یابند ولی با این حال تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند. جی پی اس، یک سیستم جهانی موقعیت یابی است و از چندین ماهواره تشکیل می شود که در سراسر زمین قرار گرفته اند و موقعیت جغرافیایی هر نقطه در زمین را مشخص می کنند.

جی پی اس ها را می توان با استفاده از گوشی و سایر ابزارهای مشابه، مورد استفاده قرار داد. از جی پی اس برای جهت یابی، نقطه یابی، مسیریابی و ثبت اطلاعات موقعیت جغرافیایی استفاده می شود. در حالی که ردیاب ها، سخت افزارهایی هستند که با استفاده از جی پی اس، موقعیت خودروها، انسان ها و حیوانات را در اختیار کاربران خود قرار می دهند. به عنوان مثال، ردیاب آهنربایی، قطعه ای است که با استفاده از آن در خودرو، می توان مکان خودرو را در آینده ردیابی کرد.

دستگاه جی پی اس چیست؟

همانطور که پیش تر گفته شد، جی پی اس، یک سیستم موقعیت یاب جهانی و مخفف کلمه GLOBAL POSITIONING SYSTEM است که با کمک شبکه ای از ماهواره ها بر روی زمین، موقعیت های مکانی در سراسر زمین را مشخص می کند، در صورت لزوم مسیریابی می کند. 

Image for post
Image for post

جی پی اس ها، سه بخش اصلی را شامل می شوند:

1- اولین جزء جی پی اس، بخش فضایی آن است که از 24 تا 34 ماهواره که در مدار زمین قرار گرفته اند، تشکیل شده است که سیگنال های یک طرفه را ارسال می کند که موقعیت و زمان فعلی ماهواره GPS را نشان می دهد.

2- دومین جزء از جی پی اس، بخش کنترل است. بخش کنترل شامل ایستگاه های نظارت و کنترل در سراسر جهان است که ماهواره ها را از طریق مانورهایی در مدارهای مناسب خود نگه می دارند و ساعت های ماهواره را تنظیم می کنند. این ماهواره ها، GPS را ردیابی می کنند، داده های به روز شده را آپلود می کنند و سلامت و وضعیت ماهواره را حفظ می کند.

3- سومین جزء، بخش کاربر است که گیرنده آن شامل تجهیزات گیرنده GPS است و سیگنال های ماهواره های GPS را دریافت می کند و از اطلاعات ارسالی برای محاسبه موقعیت و زمان استفاده می کند.

یک دستگاه جی پی اس خودرو را تصور کنید. زمانی که خودرو در مکانی روی کره زمین قرار می گیرد، 3 ماهواره به طور همزمان بالای آن در حال فعالیت اند و موقعیت خودرو را تعیین می کنند. شما می توانید با توجه به ماهوراه ای که موقعیتتان را ردیابی می می کند، طول و عرض جغرافیایی محلی که در آن قرار دارید را بیابید.

دستگاه ردیاب چیست؟

همانطور که در ابتدا گفته شد، ردیاب ها سخت افزارهایی هستند که با کمک جی پی اس ها، موقعیت مکانی خودرو، انسان یا هر چیز دیگری را بیابند. ردیاب خودرو علاوه بر نشان دادن موقعیت مکانی، ترمز، شتاب خوردو، سوخت مصرفی و ... را هم مشخص می کند. ردیاب ها برای انواع کاربردها و موقعیت ها مورد استفاده قرار می گیرند و دستگاه های مختلفی را شامل می شوند. 

از انواع دستگاه ردیاب شخصی، حیوانات، خودرو و مرسولات برای موقعیت های متفاوتی استفاده می شود. به عنوان مثال از ردیاب شخصی، برای ردیابی افراد از راه دور استفاده می شود. معمولا از این دستگاه برای سالمندان، افراد آلزایمری، تامین امنیت برخی افراد و کارمندان و حتی کودکان استفاده می شود.

ردیاب حیوانات هم دستگاهی است که به بدن حیوانات بسته شده و ردیابی موقعیت آنها را برای صاحبشان ساده می کند. گاهی اوقات هم محموله های کالایی وجود دارند که برخی شرکت ها برای یافتن موقعیت مکانی آنها از ردیاب مرسولات استفاده می کنند. همچنین از ردیاب خودرو، می توان برای یافتن خودرو استفاده کرد. به این ترتیب از دزدیده شدن آن جلوگیری می شود.

تفاوت GPS و ردیاب دقیقا در چیست؟

شاید با خود بگویید، با توجه به تعاریف ارائه شده، هردوی آنها یک عمل را انجام می دهند و چیزی به اسم تفاوت ردیاب و جی پی اس وجود ندارد. اما باید گفت با وجود اینکه هر دوی اینها یک کار را انجام می دهند، باز هم نحوه عملکرد و کاربرد آنها با یکدیگر متفاوت است و از هر یک برای هدفی متفاوت استفاده می شود. در اینجا به تفکیک تفاوت ردیاب و جی پی اس را بررسی کردیم:

1- اولین تفاوت ردیاب و جی پی اس این است که ردیاب علاوه بر داشتن جی پی است، سیستم جی پی آر اس (اینترنت) هم دارد.

2- در ردیاب امکان ردیابی و موقعیت یابی از راه دور وجود دارد. در حالی که از جی پی اس فقط زمانی می توان استفاده کرد که آن را در دست دارید.

3- تفاوت ردیاب و جی پی اس در این اس که جی پی اس، برای مسیریابی هم مورد استفاده قرار می گیرد.

در این مطلب به بررسی تفاوت ردیاب و جی پی اس، پرداختیم. اگر قصد دارید از ویژگی های هر یک از این ابزارها استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم حتما آن را تهیه کنید. برای این کار می توانید به پیام جی پی اس مراجعه کرده و ضمن کسب اطلاعات بیشتر، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

منبع: medium