بریکت چیست و چه تفاوتی با بریکت زغال دارد؟

به طور کلی بریکت از فشرده سازی و ترکیب گرد و غبار مواردی همچون آهن اسفنجی، زغال سنگ، خاک آهن یا خرده آهن به وجود می آید.  

بریکت به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شود. هنگامی که زغال سنگ و گرد و غبار و ترکیبات دیگر مثل خرده‌های آهن یا آهن اسفنجی را با یکدیگر ادغام کنند و فشرده سازی کنند، در مجموع بریکت تولید می‌شود.

بریکت چیست
بریکت چیست
بریکت چیست

تفاوت بریکت زغال با سایر انواع بریکت در این است که بریکت زغال از فشرده سازی مواد اولیه تولید زغال فشرده ساخته می شود.  برای این کار مواد اولیه ای همچون خاک اره فشرده می شوند و به بریکت های زغالی تبدیل می شوند که آماده اند در کوره، تبدیل به زغال فشرده شوند.

بریکت‌ها امروزه کاربرد گسترده‌ای در صنایع گوناگون پیدا کرده‌اند. تمامی ترکیباتی که برای ساخت بریکت مورد استفاده قرار می‌گیرند، سوختنی هستند. البته ممکن است از مواد دیگر مثل براده‌های آهن یا آلیاژهای فلزات دیگر نیز استفاده شود.

انواع بریکت

در ادامه این مطلب باید گفت به جز بریکت زغال، دو دسته بریکت‌های گرم و بریکت‌های سرد وجود دارد که تفاوت آنها مربوط به دمایی است که در فضای اطراف برای تولید بریکت مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می توانید برای اطلاع از ویژگی های زغال فشرده و نحوه تولید آن به اینجا مراجعه کنید. هنگامی که شرکتی قصد تولید بریکت سرد داشته باشد، مواد اولیه‌ای که وارد تجهیزات و ماشین آلات می‌شوند، دمای بالایی ندارند.

در واقع این متریال دمای اتاق یا دمای محیط را دارا هستند. به همین دلیل به آنها بریکت سرد گفته می‌شود. اما در روش بریکت سازی گرم، دمای محیط بسیار بالاتر بوده و تا حدود ۶۵۰ درجه سانتیگراد می‌رسد. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاصی برای تولید بریکت دارد. در ادامه همه این شرایط را بررسی می‌کنیم.

 بریکت گرم

بریکت گرم با استفاده از دمای بالا ساخته می‌شود. دمایی که برای تولید بریکت گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد، حدود ۶۵۰ درجه سانتی گراد است. البته دما از این بالاتر نیز می‌رود. بالاتر رفتن دما کاملاً بستگی به نوع صنعت و نحوه تولید آن دارد.

بریکت گرم به طور کلی در صنایع از مزایای بیشتری نسبت به بریکت‌های سرد برخوردار است. به عنوان مثال حمل و نقل و جابجایی آنها راحت‌تر است.

بریکت گرم شکاف کمتری دارد به همین دلیل متریالی که در هر حفره وجود دارد، راحت با اکسیژن واکنش نخواهد داد. به عنوان مثال آهن اسفنجی به دلیل داشتن حفره زیاد، خیلی سریع به اکسیژن واکنش نشان می‌دهد و سریع آتش می‌گیرد، اما بریکت گرم اینگونه نیست. از این روش به این دلیل استفاده می‌شود که هنگام جابجایی آهن اسفنجی از یک صنعت به صنعت دیگر، مشکلاتی مثل آتش سوزی رخ ندهد.

بریکت سرد

یکی دیگر از محصولاتی که در صنایع بریکت سازی ساخته می‌شود، بریکت های سرد هستند. در این روش از دمای ۶۰ درجه استفاده نمی‌شود و نیاز به بالا بردن دما نیست. در دمای اتاق نیز می‌توان بریکت سرد را تولید کرد. از این روش، زمانی استفاده می‌شود که صنعت مورد نظر بخواهد برخی از فلزات و آلیاژهای دیگر را نیز به آهن اسفنجی اضافه کند. در این حالت سریع‌تر واکنش انجام شده و تولید این ترکیب راحت خواهد بود.

بریکت نرمه

نوعی دیگر از محصولات در صنعت بریکت سازی به نام بریکت نرمه نیز وجود دارد. علت نامگذاری این نوع بریکت این است که ذرات تشکیل دهنده آن بسیار کوچک هستند. به طوری که شاید نهایتاً به چند میلیمتر برسند. این موضوع باعث می‌شود بریکت حالت نرم پیدا کند.

بریکت‌های نرمه علاوه بر اینکه مزایای بسیار زیادی دارند، ممکن است استفاده از آنها در صنعت مشکل‌ساز باشد، زیرا هنگامی که صنعت از بریکت نرم استفاده کند، به دستگاه ها فشار بیشتری وارد می‌شود و بازدهی آن کم خواهد شد. در نتیجه، بخش های نرم‌ در آهن اسفنجی از آن جدا خواهد شد. این مواد ترکیبات مناسبی برای کوره های صنعتی هستند. هنگامی که نرمه‌ها را جدا می‌کنند، با استفاده از مواد خاصی آنها را تغییر داده و به بریکت تبدیل می‌کنند.

از بریکت زغال در چه مواردی استفاده می شود؟

Image for post
Image for post

همانطور که گفته شد، بریکت زغال و سایر انواع دیگر با یکدیگر تفاوت دارند. بریکت زغال برای تولید زغال فشرده مورد استفاده قرار می گیرد و از مواد اولیه ای همچون خاک اره ساخته می شود. از زغال فشرده علاوه بر مصارف معمول انواع زغال، برای مواردی همچون صنعت و حتی نقاشی، مورد استفاده قرار می گیرد.

بریکت زغال در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید با تولید زغال فشرده، به درآمد بالایی از این طریق برسید. شما می توانید برای اطلاع از نحوه راه اندازی کارگاه تولید زغال فشرده به این مقاله از سایت خبرفوری مراجعه کنید.