پیش پرداخت و موارد مهم در پیش پرداخت چه چیز هایی هستند؟ 

پیش پرداخت ها مبالغی هستند که توسط یک تجارت پیش از دریافت کالا یا خدماتی که بعداً دریافت می شود، پرداخت می شود. هرگونه پرداخت از قبل را را می توان پیش پرداخت در نظر گرفت.


مدیریت پیش پرداخت ها


در فرآیند فروش سنتی، کالاها یا خدمات سفارش داده می شوند و انجام می شوند. سپس یک فاکتور برای پرداخت ارسال می شود، به این معنی که پرداخت پس از تکمیل سفارش انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که کالاها ارسال شده یا مطابق انتظار هستند.
با این حال، برخی از انواع کالاها یا خدمات، قبل از ارائه کالا یا خدمات، نیاز به پیش پرداخت کامل دارند. در این حالت پرداخت به عنوان پیش پرداخت شناخته می شود.
برخی از هزینه های مشترک نیز از موارد مهم در پیش پرداخت در نظر گرفته می شوند. بیمه نمونه معمولی از هزینه هایی است که به دلیل ماهیت خدمات نیازمند پیش پرداخت است.
موترد مهم درپیش پرداخت حوزه حسابداری
کالاها و خدمات از موارد مهم پیش پرداخت هستند یعنی پیش پرداخت در آنها قابل انجام است. در صورتی که تا پایان سال مالی وصول نشده باشد، مبلغ پیش پرداخت به عنوان پیش پرداخت در ترازنامه درج می شود و نه به عنوان هزینه در حساب سود و زیان.
این مبلغ از ترازنامه کم شده و به هزینه های P&L اضافه می شود. به این ترتیب هزینه های مربوط به دوره حسابداری به وسیله نرم افزار حسابداری آنلاین چرتکه به درستی محاسبه می شود.


ثبت پیش پرداخت ها


بسته به کسب و کارتان، ممکن است متوجه شوید که به طور منظم با موارد مهم در پیش پرداخت کار می کنید. دو نوع سیستم حسابداری پرداخت ها را به طور متفاوتی مدیریت می کنند. این روی زمانی تأثیر می گذارد که هزینه/درآمد در سوابق مالی یک کسب و کار ثبت شود.


حسابداری نقدی


هنگام استفاده از سیستم حسابداری نقدی، پرداخت را به محض انجام ثبت می کنید. به عنوان مثال، پرداخت هزینه در دوره ای ثبت می شود که در آن پرداخت انجام می شود، مهم نیست که خدمات یا کالا واقعاً چه زمانی دریافت شده است.


حسابداری تعهدی


در حسابداری تعهدی، پرداخت ها زمانی ثبت می شوند که رویداد مالی رخ می دهد، نه زمانی که وجه نقد در واقع تغییر می کند. در این سیستم، پیش پرداخت هزینه در هنگام صدور فاکتور وارد می شود، نه زمانی که پرداخت انجام می شود.

Image for post
Image for post


نحوه حسابداری پیش پرداخت ها


پیش پرداخت زمانی انجام می شود که یک شرکت فروشنده قبل از ارسال کالا یا ارائه خدمات به خریدار، از خریدار مبلغی را دریافت کند. پیش‌پرداخت می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که خریدار خواهان رفتار ترجیحی برای یک سفارش باشد، یا زمانی که فروشنده از اعطای اعتبار به خریدار خودداری می‌کند، یا زمانی که خریدار بر مبنای حسابداری نقدی است و می‌خواهد با پرداخت زودهنگام هزینه‌ای را ثبت کند.
ما به حسابداری موارد مهم در پیش پرداخت ها از دیدگاه خریدار و فروشنده خواهیم پرداخت.

دیدگاه خریدار
از دیدگاه خریدار، پیش پرداخت به عنوان بدهکار به حساب هزینه های  پیش پرداخت و اعتبار به حساب نقدی ثبت می شود. زمانی که کالای پیش‌پرداخت شده در نهایت مصرف شد، یک حساب هزینه مربوطه بدهکار می‌شود و حساب هزینه‌های پیش‌پرداخت شده بستانکار می‌شود. از موارد مهم در پیش پرداخت این است که خریداران می توانند بیش از حد از حساب هزینه های پیش پرداخت استفاده کنند که منجر به ردیابی تعداد زیادی از اقلام پیش پرداخت کوچک می شود. برای جلوگیری از هزینه ردیابی اقلام بیش از حد، حسابداری پیش پرداخت باید تنها در صورتی استفاده شود که پیش پرداخت از حداقل مقدار آستانه معینی تجاوز کند. تمام مخارج دیگر باید به عنوان هزینه در نظر گرفته شود، حتی اگر هنوز مصرف نشده باشد.

دیدگاه فروشنده
از دیدگاه فروشنده، پیش پرداخت به عنوان اعتبار به حساب بدهی برای پیش پرداخت ها و بدهکاری به حساب نقدی ثبت می شود. هنگامی که سفارش مشتری از پیش پرداخت شده در نهایت ارسال شد، حساب پیش پرداخت بدهکار می شود و حساب درآمد مربوطه بستانکار می شود. معمولاً پیش‌پرداخت‌های کمی وجود دارد، بنابراین این موارد نسبتاً آسان ردیابی می‌شوند.
به طور خلاصه، ار موارد مهم در پیش پرداخت که باید لدانیم این است که پیش پرداخت به عنوان دارایی توسط خریدار و به عنوان بدهی توسط فروشنده ثبت می شود. این اقلام معمولاً به‌عنوان دارایی‌های جاری و بدهی‌های جاری در ترازنامه هر یک از طرفین درج می‌شوند، زیرا معمولاً ظرف یک سال حل می‌شوند.

Image for post
Image for post

نمونه ای از موارد مهم در پیش پرداخت در حوزه حسابداری


به عنوان مثال، یک شرکت 12000 دلار پیش پرداخت برای تبلیغات اینترنتی می پردازد که تا یک سال تمام طول می کشد. این شرکت در ابتدا کل مبلغ را به حساب هزینه های پیش پرداخت می پردازد و سپس 1000 دلار از آن را در هر ماه بعدی به حساب هزینه تبلیغات شارژ می کند تا نشان دهنده استفاده از هزینه ها باشد. دارایی هزینه پیش پرداخت شده تا پایان سال حذف می شود.
به عنوان مثال دیگر، یک شرکت برف روب در ازای شخم زدن پارکینگ خود در هر یک از چهار ماه آینده، 10000 دلار پیش پرداخت از مشتری دریافت می کند. شرکت شخم زن در ابتدا این رسید را به عنوان بدهی ثبت می کند و سپس مبلغ را به میزان 2500 دلار در هر ماه در هر یک از چهار ماه آینده به حساب درآمد منتقل می کند.


ریسک پیش پرداخت چیست؟ تعریف، پیامدها و مثالها

 

درک پیش پرداخت
بسیاری از انواع بدهی ها و تعهدات از طریق پیش پرداخت تسویه می شوند. شرکت ها ممکن است اجاره، دستمزد، خطوط اعتباری چرخشی یا سایر تعهدات بدهی کوتاه مدت یا بلند مدت را پیش پرداخت کنند. مصرف‌کنندگان می‌توانند قبل از دریافت صورت‌حساب، هزینه‌های کارت اعتباری را پیش‌پرداخت کنند. یا ممکن است وام را زودتر بپردازند، با بازپرداخت بدهی از طریق وام دهنده دیگری یا با پرداخت کل بدهی از جیب خود.
برخی از وام ها، مانند وام مسکن، ممکن است شامل جریمه برای پیش پرداخت باشد. اگر وام شامل چنین جریمه ای باشد، وام گیرندگان باید در زمان اخذ وام از این موضوع مطلع شده و با آن موافقت کنند. این جریمه ممکن است فقط برای پرداخت کل موجودی، معمولاً از طریق تأمین مالی مجدد وام مسکن اعمال شود. یک وام گیرنده معمولاً می تواند پرداخت های اضافی متناوب را بدون جریمه پرداخت کند.

انواع پیش پرداخت

پیش پرداخت های شرکتی
از دیگر موارد مهم در پیش پرداخت می‌توان اشاره کرد به این که در محیط شرکت، هزینه ها رایج ترین پیش پرداخت ها هستند. این هزینه ها به طور کامل در یک دوره حسابداری برای کالاها یا خدماتی که در دوره آتی مصرف می شود پرداخت می شود. زمانی که دارایی واقعاً مورد استفاده یا مصرف قرار می گیرد، پیش پرداخت به عنوان هزینه عادی مجدداً طبقه بندی می شود. هزینه از پیش پرداخت شده ابتدا به عنوان دارایی جاری در ترازنامه شرکت طبقه بندی می شود.
به عنوان مثال، یک شرکت می تواند 6000 دلار را به عنوان دارایی جاری در حساب اجاره پیش پرداخت شده در ترازنامه خود درج کند اگر فضای اداری را به مبلغ 1000 دلار در ماه اجاره کند و اجاره شش ماهه را پیش پرداخت کند. شرکت دارایی جاری را به میزان 1000 دلار در هر ماه بعدی کاهش می دهد و هزینه را در صورت سود و زیان خود به عنوان هزینه عملیاتی 1000 دلار درج می کند زیرا مجموع هزینه های اجاره از پیش پرداخت شده واقعاً متحمل شده است.

پیش پرداخت توسط افراد
از موارد مهم در پیش پرداخت اشاره می‌کنم به این که افراد نیز پیش پرداخت می کنند و فرآیند حسابداری شخصی بسیار آسان تر است. یک مصرف کننده ممکن است یک صورتحساب کارت اعتباری ماهانه با تاریخ تسویه 30 روز پس از پایان ماه اجرا کند.
اگر یک مصرف کننده 1000 دلار از کل هزینه های کارت را متحمل شود و آن را در 30 روز همان ماه پرداخت کند، به عنوان پیش پرداخت در نظر گرفته می شود زیرا در واقع صورت حساب تا 30 روز دیگر سررسید نیست. شرکت کارت اعتباری مصرف‌کننده این پیش‌پرداخت‌ها را پیگیری می‌کند، بنابراین نیازی نیست که مصرف‌کننده شخصاً آن را حساب کند.
پیش پرداخت توسط مالیات دهندگان
مالیات دهندگان به طور منظم - داوطلبانه یا غیرمستقیم - زمانی که بخشی از پرداخت آنها برای مالیات کسر می شود، مالیات را پیش پرداخت می کنند. از نظر فنی، پرداخت مالیات در تاریخ 15 آوریل هر سال یا حدود آن انجام می شود، اما کارفرمایان آنها موظفند در هر دوره پرداخت مالیات را کسر کنند و پول را از طرف کارمند به دولت ارسال کنند.
از افراد خوداشتغال انتظار می رود با ثبت مالیات برآورد شده سه ماهه، مالیات را پیش پرداخت کنند. در هر صورت، اگر مالیات دهندگان بیش از مالیات سال جاری خود را پرداخت کنند، مالیات دهندگان مازاد بر آن را به عنوان بازپرداخت مالیات پس می گیرند.