اهمیت حسابداری در تجارت و 19 دلیل برای اثبات این اهمیت

 

اصطلاح حسابداری به خصوص در فصل مالیات بسیار رایج است. اما قبل از اینکه به اهمیت حسابداری در تجارت بپردازیم، بیایید به اصول اولیه بپردازیم، حسابداری چیست؟

حسابداری به ثبت سیستماتیک و دقیق تراکنش های مالی به خصوص در نرم افزار حسابداری شرکتی یک تجارت اشاره دارد. انواع مختلفی از حسابداری مشاغل کوچک، حسابداری دولتی، پزشکی قانونی و مدیریتی گرفته تا حسابداری برای شرکت ها وجود دارد.

اهمیت حسابداری در تجارت چسیت؟

اهمیت حسابداری در تجارت این است که نقش حیاتی در اداره یک کسب و کار ایفا می کند زیرا به شما کمک می کند درآمدها و هزینه ها را ردیابی کنید، از مطابقت با قوانین اطمینان حاصل کنید و اطلاعات مالی کمی را در اختیار سرمایه گذاران، مدیریت و دولت قرار دهید که می تواند در تصمیم گیری های تجاری مورد استفاده قرار گیرد.

Image for post
Image for post

1- سه صورت مالی کلیدی وجود دارد که توسط سوابق شما ایجاد می شود:

 

·       صورت سود و زیان اطلاعاتی در مورد سود و زیان در اختیار شما قرار می دهد

·       ترازنامه تصویر واضحی از وضعیت مالی کسب و کار شما در یک تاریخ خاص به شما می دهد.

·       صورت جریان وجوه نقد پلی بین صورت سود و زیان و ترازنامه است و وجوه نقد تولید و مصرف شده را در یک دوره زمانی مشخص گزارش می کند.

اگر می‌خواهید کسب و کار خود را سرپا نگه دارید، بسیار مهم است که سوابق مالی خود را تمیز و به روز نگه دارید. در اینجا فقط چند مورد از دلایل اهمیت آن برای کسب و کار شما، بزرگ یا کوچک وجود دارد!

2- به ارزیابی عملکرد کسب و کار کمک می کند

سوابق مالی شما منعکس کننده نتایج عملیات و همچنین وضعیت مالی کسب و کار کوچک یا شرکت شما است. به عبارت دیگر، آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا بفهمید چه اتفاقی برای کسب و کارتان می‌افتد. سوابق تمیز و به روز نه تنها به شما کمک می کند تا هزینه ها، حاشیه ناخالص و بدهی های احتمالی را پیگیری کنید، بلکه به شما کمک می کند تا داده های فعلی خود را با سوابق حسابداری قبلی مقایسه کنید و بودجه خود را به طور مناسب تخصیص دهید.

3- انطباق با قانون را تضمین می کند

قوانین و مقررات از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است، اما به طور کلی اهمیت حسابداری در تجارت این است که سیستم‌ها و فرآیندهای حسابداری مناسب به شما کمک می‌کند تا در مورد کسب‌وکارتان از انطباق با قانون اطمینان حاصل کنید.

عملکرد حسابداری تضمین می کند که بدهی هایی مانند مالیات فروش، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر درآمد و صندوق های بازنشستگی، به نام چند مورد، به درستی پرداخته می شوند.

4- به ایجاد بودجه و پیش بینی های آینده کمک می کند

بودجه بندی و پیش بینی های آتی می تواند یک کسب و کار را ایجاد کند یا شکست دهد، و سوابق مالی شما نقش مهمی در آن بازی خواهد داشت.

روندها و پیش بینی های تجاری بر اساس داده های مالی تاریخی است تا عملیات شما را سودآور نگه دارد. اما اهمیت حسابداری در تجارت در این می باشد که فرآیندهای حسابداری دارای ساختار مناسب را ارائه می دهد.

5- در تشکیل صورت های مالی کمک می کند

شرکت ها موظفند صورت های مالی خود را به اداره ثبت شرکت ها ارسال کنند. نهادهای بورسی موظفند آنها را در بورس اوراق بهادار و همچنین برای مقاصد تشکیل پرونده مالیاتی مستقیم و غیرمستقیم ثبت کنند. نیازی به گفتن نیست که همه این ها دلیلی بر اهمیت حسابداری در تجارت است.

6- برنامه ریزی بودجه

برای هر کسب و کاری، بودجه بندی یک عامل کلیدی است. برنامه ریزی بودجه به کسب و کار کمک می کند تا استراتژی های خود را توسعه دهند، در پول خود صرفه جویی کنند و هر گونه هزینه ای را که بیش از مقدار بودجه تعیین شده است، مشاهده کنند. برای تهیه بودجه برای یک کسب و کار، یک کسب و کار به سوابق قبلی خاصی نیاز دارد. این تنها در صورتی امکان پذیر خواهد بود که سوابق از طریق حسابداری نگهداری شوند زیرا مبنای برنامه ریزی و بودجه بندی هستند.

7- بانک ها و وام دهندگان

برای دریافت وام از یک موسسه مالی، به عنوان مثال، اگر می خواهید برای ERTC Funding یا وام تجاری بروید، باید یک صورت مالی ارائه دهید. برای تهیه صورت مالی، باید یک سیستم حسابداری مناسب داشته باشید. دفاتر مختلف سوابق مانند سود، هزینه ها، دارایی ها و بدهی ها و مالیات پرداختی باید نگهداری شوند. سپس موسسه مالی به منظور اعطای وام به سازمان به تفصیل بررسی می کند

8- نگهداری سوابق

سازمان باید سابقه ای از معاملات خود داشته باشد تا کسب و کار را به خوبی اداره کند. برای انجام این کار، اهمیت حسابداری در تجارت داشتن نقش کلیدی در نگهداری سوابق است. این رکوردها جمع آوری، سازماندهی و سپس تفسیر می شوند تا با کاربران نهایی ارتباط برقرار کنند.

9- تصمیم گیری

تصمیم گیری به عنوان یک مدیر انواع مختلفی دارد. حسابداری در تصمیم گیری نقش کلیدی دارد. اهمیت حسابداری در تجارت اینجا نیز نمایان می شود زیرا سازمان به صورت مالی نیاز دارد و یک صورت مالی در نتیجه سیستم حسابداری تهیه می شود. مدیریت اجرایی نمی تواند تصمیم درستی بگیرد اگر سابقه حسابداری در سازمان های تجاری وجود نداشته باشد و از این رو نیل به اهداف برای آنها غیرممکن باشد.

10- سرمایه گذاران

بسیاری از سهامداران به اطلاعات مالی در قالب یک صورت مالی نیاز دارند. نمونه هایی از ذینفعانی که به اطلاعات مالی نیاز دارند سرمایه گذاران، طلبکاران، دولت، بدهکاران، مشتریان و کارمندان هستند. اگر سازمان فاقد سوابق و حساب‌های مالی باشد، سرمایه‌گذار دور خواهد شد. آنها برای دانستن پیشرفت کسب و کار به این اطلاعات نیاز دارند.

11- گزارش سود کسب و کار

هدف اصلی یک کسب و کار کسب سود است. برای اطمینان از اینکه آیا یک کسب و کار سود می کند یا خیر، فقط باید یک سیستم حسابداری را بدون در نظر گرفتن اندازه حفظ کنید. این به طرف های ذینفع امکان می دهد تا در مورد رشد بازده کسب و کار تصمیم بگیرند.

12- نظارت بر جریان نقدی

 از دیگر دلایل اهمیت حسابداری در تجارت می توان اشاره کرد به این که سیستم های حسابداری خوب به مدیریت نیازهای سرمایه در گردش و سایر نیازهای نقدی در سازمان کمک می کند. نظارت بر جریان نقدینگی برای شما حیاتی است که بدانید آیا کسب و کار شما در حال مبارزه است یا به تدریج در حال افزایش است. ردیابی پول ورودی و خروجی خود مانند صورتحساب ها، حقوق کارمند، هزینه های متفرقه و غیره نیز به شما در شناسایی فرصت های سود کمک می کند. یک سیستم حسابداری خوب شما را به درک بهتری از نحوه اداره کسب و کارتان سوق می دهد.

13- شکایت قانونی

یک سیستم حسابداری مناسب ثبت به موقع بدهی ها را تضمین می کند که باید در چارچوب زمانی پرداخت شود. این ممکن است شامل یک صندوق بازنشستگی، صندوق تامین مالی، یا چند یا همه مالیات ها از جمله فروش، مالیات بر ارزش افزوده و درآمد باشد. پرداخت به موقع این بدهی ها به مشاغل کمک می کند تا شکایت قانونی خود را انجام دهند.

14- کمک در تشکیل صورت مالی به بورس ها و سازمان های مالیاتی

شرکت های پذیرفته شده در بورس موظف به ارائه صورت های مالی به بورس هستند. برای مقاصد ثبت مالیات مستقیم و غیرمستقیم، صورتهای مالی و سایر الزامات مالی باید به مقامات مالیاتی ارائه شود. چنین اطلاعاتی تنها در صورتی قابل ارائه است که یک رکورد حسابداری مناسب در یک سازمان تجاری نگهداری شود.

15- پیشگیری و کشف تقلب

به منظور جلوگیری و کشف تقلب، کنترل داخلی خوبی در سازمان تجاری مورد نیاز است. کنترل داخلی خوب را تنها می توان در جایی قرار داد که ثبت مناسبی از رویدادها انجام شود. تنها راه برای حفظ و پیگیری معاملات به طور موثر و کارآمد، پیاده سازی یک سیستم حسابداری و از دلیل اهمیت حسابداری در تجارت و بیزینس شما است است.

16- برنامه ریزی و پیش بینی

برای گسترش یک کسب و کار، یک سازمان به منابع مالی بیشتری برای حمایت از این گسترش نیاز دارد. این حسابدار به صورت های مالی و نوع مالی مورد نیاز آنها نگاه می کند. در پایان سال، کسب و کار باید سود خود را بین سرمایه گذاران تقسیم کند.

سپس مدیر ارشد مالی در نظر می گیرد که چه مقدار بین سرمایه گذاران توزیع شود، چه مقدار بدهی باید پرداخت شود و چه مقدار ذخیره به صورت نقدی باید برای توسعه و سایر نیازهای آتی حفظ شود.

چنین برنامه ریزی و پیش بینی تنها در صورتی امکان پذیر است که سیستم حسابداری و حسابداری مناسب در یک سازمان تجاری حفظ شود.

17- چرخه های پرداخت بهبود یافته

یکی دیگر از دلایل تهیه و نگهداری سیستم های حسابداری و حسابداری در یک سازمان تجاری، تقویت چرخه پرداخت تجاری مانند چرخه های پرداختنی و دریافتنی است.

سهم سرمایه گذار از سود باید مشخص شود، دستمزد روزانه و حقوق ماهانه باید محاسبه شود و پرداخت ها باید به موقع به وام دهندگان انجام شود. چرخه پرداخت تنها در صورتی قابل بهبود است که یک سیستم حسابداری مناسب در یک سازمان تجاری اجرا شود.

18- ایجاد اعتبار و شهرت

اعتبار و شهرت با پیاده سازی و راه اندازی یک سیستم اطلاعات حسابداری سالم ایجاد می شود. اعتقاد بر این است که وقتی یک سیستم حسابداری کارآمد در یک سازمان وجود دارد، تمام جنبه های دیگر عملیات تجاری به طور موثر مدیریت می شود.

19- شفافیت

همانطور که ذینفعان تصمیم خود را بر اساس صورت های مالی می گیرند، باید واضح و قابل درک باشد. سرمایه گذار در مورد صورت های مالی ناقص و پیچیده ریسک نمی کند.

هر گونه اطلاعاتی مانند سود قبل از بهره و مالیات، سود پس از مالیات، استهلاک و استهلاک اطلاعاتی هستند که برای ذینفعان و سهامداران اطلاعات حیاتی هستند.

اینها باید دقیق باشند زیرا هر تفاوتی در آنها می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. بنابراین شفافیت یک عامل کلیدی برای نشان دادن این اطلاعات است که تنها در صورتی امکان‌پذیر است که تمام معاملات تجاری در سیستم حسابداری ثبت و نگهداری شود.

Image for post
Image for post