4 اتفاقی که ممکن است در هنگام رانندگی با لنت ترمز فرسوده اتفاق بیفتد

Image for post
Image for post

در حالی که لنت ترمز فرسوده می تواند بسیار آزاردهنده باشد، ممکن است عوارض جانبی شدیدتری نسبت به جلب توجه همه در تقاطع داشته باشد! در اینجا چهار موردی که ممکن است هنگام رانندگی با ترمز فرسوده اتفاق بیفتد آورده شده است. در ادامه درباره رانندگی با لنت ترمز هوندا فرسوده و لنت ترمز سایر خودروها به طور کامل صحبت می‌کنیم.

1. می توانید به روتور و کالیپر ترمز آسیب بزنید.

ترمزهای خودروی شما یک سیستم متصل به هم از قطعات متحرک هستند و هنگامی که یکی از اجزای آن آسیب ببیند، سایش می تواند به عناصر دیگر نفوذ کند.

به عنوان مثال، هنگامی که لنت ترمز شما از یک نقطه خاص فرسوده می شود، ممکن است به روتور ترمز آسیب برساند. وقتی ترمز می کنید، لنت های ترمز روتور را فشار می دهند تا ماشین شما متوقف شود. با این حال، زمانی که لنت‌ها بیش از حد فرسوده می‌شوند، هر بار که ترمز می‌کنید، فلزی که روی لنت‌ها در معرض دید قرار می‌گیرد، در برابر روتورها ساییده می‌شود و صدای ساییدگی ایجاد می‌کند و احتمالاً به روتورها آسیب می‌زند.

علاوه بر این، گرمای تولید شده از سنگ زنی فلز روی فلز که هنگام فشار دادن لنت های فرسوده روی روتور اتفاق می افتد، می تواند روتور را منحرف کرده و شکاف دهد. به طور معمول، روتورهای ترمز از لنت ترمز بیشتر است. با این حال، عدم تعویض لنت ترمز می تواند به این قطعات آسیب برساند و نیاز به تعمیرات مکرر دارد. صدای لنت ترمز یکی از نشانه‌های لنت ترمز فرسوده است. البته صدای لنت ترمز همیشه نشانه مشکل نیست! برای مثال صدای لنت بعد از تعویض لنت  یک صدای عادی است که ممکن است به دلیل رطوبت و یا استفاده سنگین ( رانندگی در جاده های ناهموار و شیب) شنیده شود. اما اگر صدای لنت ادامه دار باشد، به معنای نشانه جدی است که حتما باید بررسی شود.

تعویض لنت ترمز و بازرسی منظم سیستم ترمز می تواند به شما کمک کند تا حداکثر عمر را از تمام قطعات آن ببرید و از تعمیرات ترمز گران قیمت و قابل پیشگیری جلوگیری کنید.

2. ممکن است ترمزهای شما زمان پاسخ آهسته ای داشته باشند.

هر چه ترمزهای شما فرسوده تر شوند، کاهش سرعت و توقف وسیله نقلیه برای آن ها سخت تر می شود (بسته به نحوه سایش لنت). اگر فکر می کنید ترمزهای شما فرسوده شده است، توجه به زمان پاسخگویی آنها ضروری است. اگر با ترمزهای فرسوده ای که لعاب دارند رانندگی می کنید، ممکن است احساس کنید که برای توقف باید بیشتر پدال ترمز را فشار دهید.

سایر عوارض جانبی رانندگی بر روی ترمزهای لعاب دار عبارتند از: فواصل توقف طولانی تر، لیز خوردن ترمز، و کشیدن ماشین به یک طرف هنگام ترمز. حالت دوم زمانی رخ می‌دهد که لنت‌های ترمز آنطور که طراحی شده است، روتور را درگیر نمی‌کنند یا آن را جدا نمی‌کنند، و لنت‌ها قادر به گرفتن یکنواخت هر دو طرف نیستند و در هنگام ترمز کردن باعث می‌شوند یا لیز بخورند.

3. ماشین شما هنگام ترمز می لرزد.

هنگامی که سیستم ترمز شما به خوبی کار می کند، وسیله نقلیه شما باید به آرامی ترمز کند. اما زمانی که لنت ترمز شما بیش از حد فرسوده شود یا روتورهای ترمز آسیب ببینند، می توانند لرزش هایی را در سراسر خودروی شما ارسال کنند. اگر هنگام ترمز گرفتن، ماشین تکان می‌خورد یا فرمان می‌لرزد و وقتی پدال ترمز را رها می‌کنید، می‌ایستد، به احتمال زیاد زمان تعمیر ترمز شما فرا رسیده است.

4. می تواند لاستیک های شما را فرسوده کند.

باور کنید یا نه، رانندگی با ترمزهای فرسوده در واقع می تواند تایرهای شما را نیز فرسوده کند! هنگامی که با لنت ترمز، روتور یا کالیپر فرسوده رانندگی می کنید، ممکن است بیشتر اوقات به پدال ترمز بکوبید تا خودرو را کند یا متوقف کنید.

تمام این ترمزهای سخت می تواند لاستیک های شما را سریعتر فرسوده کند یا باعث نامتعادل شدن آنها شود و منجر به سایش ناهموار لاستیک شود. مراقبت از ترمز به معنای مراقبت از لاستیک ها نیز هست!

با ترمزهای فرسوده رانندگی نکنید

بنابراین، آیا می توانید با لنت ترمز فرسوده رانندگی کنید؟ مطلقاً نه - به خصوص، اگر بیش از حد یا به طور ناموزون پوشیده شده باشند. تعویض لنت ترمز در صورت نیاز و سرویس منظم سیستم ترمز می تواند به افزایش عمر اجزای سیستم ترمز منفرد، پشتیبانی از ایمنی ترمز و حتی بهبود تجربه کلی رانندگی شما کمک کند!

یک بازرسی ساده ترمز می تواند به جلوگیری از مشکلات بیشتر خودرو کمک کند، با این حال تخمین زده می شود که 25٪ از رانندگان در جاده ها با ترمزهای فرسوده رانندگی می کنند!