نحوه رفع مشکلات صدای ترمز

در این بخش، نحوه انجام برخی بررسی ها را برای اطلاع از محل معیوب بودن قطعه یاد می گیریم.

یافتن قطعات شل: اولین قدم جدا کردن چرخ های جلوی ماشین است. سپس با تکان دادن کالیپرهای ترمز، لنت و روتور و سایر اجزای ترمز، یک بررسی ساده انجام خواهید داد. تمام این قسمت ها را نباید تنها با دست جابه جا کرد یا تکان داد. اگر می توانید آن را با دستان خود ویبره کنید، چند گیره و پیچ و مهره گم شده، آسیب دیده یا شل شده است. شما باید فورا آن ها را تعمیر کنید. این ممکن است منجر به ترمز لرزشی و پر سر و صدا شود.

خمیر مرطوب کننده را اعمال کنید: لرزش بیش از حد قطعات ترمز همیشه منجر به صداهای بد در هنگام ترمزگیری می شود. بنابراین، پس از مراقبت از پیچ و مهره های از دست رفته و شیلنگ ها یا گیره های آسیب دیده، ممکن است مجبور شوید از خمیر مرطوب کننده استفاده کنید که یک ترکیب مبتنی بر آب است که در کاهش لرزش و صداهای ناشی از قطعات ترمز بسیار موثر است.

یک لایه نازک از این ماده را در پشت لنت ترمز روی قسمت فلزی آن بین لنت ترمز و پیستون کالیپر قرار دهید. قبل از مونتاژ مجدد واحد ترمز، زمان زیادی به خمیر بدهید تا خشک شود (2 یا 3 ساعت یا تا زمانی که کاملاً خشک شود). وقتی خشک شود چسبناک و تیره تر می شود.
لنت ترمز یا لنت ترمز را بررسی کنید: لنت های ترمز را از نظر فرسودگی یا تعویض بررسی کنید. این مشکل اصلی است که بسیاری از رانندگان هنگام استفاده از اتومبیل خود با آن مواجه می شوند. بسیاری از لنت های ترمز دارای نشانگر سایش هستند که برای ایجاد صدا در هنگام فرسوده شدن طراحی شده است. اندازه لنت های ترمز پس از فروش متفاوت است. این امر باعث سایش ناهموار لنت ترمز می شود. این باعث می شود که لنت ترمز از لبه روتور عبور کند و صدای ترمز منطقی ایجاد کند، بنابراین ممکن است هنگام ترمز صدای خراش را بشنوید اما لنت ها خوب هستند.

در این صورت می‌توانید لبه را با سنباده به سمت پایین بکشید و آن را یکدست کنید، این کار باعث افزایش طول عمر لنت ترمز و حذف صدا می‌شود. اگر متوجه شدید که باید لنت ترمز را تعویض کنید، سعی کنید لنت ترمز خوب را پیدا کنید. لنت‌های ترمز جدید نیز می‌توانند صدای ساییدن ایجاد کنند تا زمانی که لنت‌های ترمز به شکل سطح روتور باشند.

روتور ترمز را بررسی کنید: آخرین بررسی که می توانید انجام دهید بررسی روتورهای ترمز است. در حالی که از وسیله نقلیه خود استفاده می کنید و لنت ترمز را تعویض می کنید، روتورهای ترمز ممکن است تحت تأثیر همه این موارد قرار گیرند. روتور ترمز نامنظم باعث می شود لنت ترمز بپرد و تکان بخورد.

شما باید سطح روتور بسیار صافی داشته باشید. بنابراین، اگر سایش روتور خیلی عمیق نیست، ممکن است مجبور شوید روتورهای خود را ماشین کاری کنید تا سطح روتور صاف شود. همیشه قبل از ماشینکاری ضخامت روتور را بررسی کنید زیرا ممکن است بر ایمنی ترمز تاثیر بگذارد. اما اگر سایش بیش از حد باشد یا کل روتور دچار اعوجاج شود یا ضخامت مطمئنی نداشته باشد، باید روتورها را در اسرع وقت تعویض کنید.

بررسی اضافی: همیشه توصیه می شود روغن ترمز و خطوط ترمز را پس از هر گونه تعمیر و نگهداری در سیستم ترمز بررسی کنید. شما باید سطح آن را بررسی کنید. اگر کمتر از سطح مشخص شده است، باید آن را با روغن مناسب توصیه شده توسط سازنده Dot 3، Dot4 و Dot 5 پر کنید.

همچنین رنگ روغن ترمز را بررسی کنید. باید واضح و روشن باشد. اگر قهوه ای است، پس باید آن را تغییر دهید. می توانید نشتی در خط ترمز را بررسی کنید و در صورت یافتن آن، در اسرع وقت آن را تعویض کنید.

نظرات درباره صدای ترمز
چرا ماشین من وقتی ترمز می‌کنم صدای جیر جیر می‌دهد؟
پاسخ: این ممکن است به این دلیل باشد که گیره ها، پیچ های گیره به خوبی نصب نشده اند و واحد ترمز در حین حرکت خودرو تکان می خورد. بنابراین، برای حل این صدای جیر زدن، ممکن است لازم باشد بررسی کنید که تمام قسمت های بالا به خوبی بر روی یکدیگر قرار گرفته اند و به شدت به یکدیگر متصل شده اند. در غیر این صورت، شما باید معیوب را جایگزین کنید.

صدای بد لنت ترمز چگونه است؟
پاسخ: لنت های ترمز همیشه صدای جیغ یا جیغ می دهند که شبیه اصطکاک گچ روی تخته است. این صدا به این معنی است که نشانگر سایش به داخل روتور کشیده می شود یا اینکه لنت های ترمز از مخلوطی با کیفیت پایین ساخته شده اند و یک پوسته فلزی در چسب لنت ترمز وجود دارد که به داخل روتور کشیده می شود.

چرا ماشین من هنگام ترمز صدا می دهد؟
پاسخ: امکانات زیادی برای ایجاد صدا در هنگام توقف ترمز وجود دارد. بخشی از آن مربوط به فرسوده بودن لنت ترمز و همچنین استفاده از لنت های ترمز علامت دار بی کیفیت است. دلیل دیگری وجود دارد که پشت گیره ها یا شیم ها خوب نصب نشده یا معیوب هستند. بنابراین، لرزش اتفاق می افتد و منجر به صدای ترمز بالا می شود. دلیل دیگر این است که روتورهای ترمز دارای سطح ناصافی هستند. این ممکن است باعث ایجاد صدا در هنگام ترمزگیری شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که علت صدا را بررسی کنید و تشخیص زودهنگام آن ممکن است شما را از یک خطر بزرگ باز دارد.