لنت های ترمز فرسوده: نشانه های خرابی بودن لنت ترمز و اقدامات بعدی

تقریباً همه خودروهای امروزی در جاده ها دارای ترمز دیسکی در جلو هستند. اگرچه برخی از آنها دارای ترمزهای درام در محور عقب هستند، اما اکثر آنها از طراحی ترمز دیسکی در چرخ های عقب نیز استفاده می کنند. هنگامی که پدال ترمز فشار داده می شود، مایع موجود در سیستم باعث ایجاد فشار هیدرولیک در خطوط ترمز و شیلنگ ها می شود و یک پیستون در کالیپر ترمز نصب شده روی بند چرخ در اطراف روتور ترمز گسترش می یابد. لنت ترمز داخلی و خارجی را روی دو طرف صاف روتور فشار می دهد و مواد اصطکاک روی لنت، سطح فلز را گرفته و ماشین شما را مجبور می کند سرعت خود را کاهش دهد. این اصطکاک است که باعث فرسودگی لنت ترمز می شود.

ده ها هزار مایل طول می کشد تا مجموعه ای از لنت ها فرسوده شوند – برای اکثر رانندگان این مسافت بین 20000 تا 40000 مایل است – اما در نهایت باید به آنها رسیدگی شود. تعیین زمان فرسوده شدن لنت ترمز اولین قدم بسیار مهم است و پس از آن انجام تعمیرات مناسب انجام می شود.

چگونه بفهمم لنت ترمز فرسوده شده است؟
لنت های ترمز همگی دارای یک صفحه پشتی فولادی جامد هستند که مواد اصطکاک به آن چسبانده شده است. سه نوع مختلف از مواد پد وجود دارد که برای اکثر وسایل نقلیه مسافربری پیدا خواهید کرد:

لنت ترمز غیر فلزی یا ارگانیک دارای ترکیبی از مواد مصنوعی مانند سلولز، شیشه متخلخل، آرامید و سایر ترکیبات در مقادیر مختلف بسته به سازنده است. آنها بی صدا و مواد نسبتاً نرمی هستند، بنابراین در روتورها سخت نیستند اما نسبت به سایر گزینه ها طول عمر کمتری دارند.
لنت ترمز نیمه فلزی ترکیبی از فلزاتی مانند مس، فولاد و آهن است که با ترکیبات غیرفلزی مانند گرافیت و پرکننده ها مخلوط شده است. آنها دوام بیشتری دارند، اما گاهی اوقات می توانند پر سر و صدا باشند و سایش بیشتری روی روتورها ایجاد کنند.
لنت‌های ترمز سرامیکی عناصری مانند خاک رس و چینی را با الیاف مس ترکیب می‌کنند تا توقف آرام‌تر، عمر طولانی سایش و مقاومت در برابر سایش روتور را داشته باشند.
صرف نظر از اینکه لنت ترمز شما از چه ماده ای ساخته شده است، در نهایت فرسوده می شود. بهترین راه برای تعیین اینکه آیا ترمزهای شما فرسوده شده و نیاز به تعویض دارند، بازرسی چشمی است. وقتی چرخ برداشته شد، هر دو ضخامت لنت ترمز داخلی و خارجی باید در هر انتها اندازه گیری شود تا ببینیم چه مقدار مواد باقی مانده است.

بیشتر لنت‌های ترمز با مواد سایش بین 8/32 اینچ و 12/32 اینچ، بدون احتساب صفحه پشتی، تولید می‌شوند. وقتی مواد باقیمانده به 3/32 اینچ رسید، زمان تعویض لنت ترمز فرا رسیده است. اگر به رانندگی ادامه دهید، می توانید متوجه شوید که علائم فرسوده شدن لنت ترمز زمانی بدتر می شود که متریال در 32/2 اینچ یا کمتر از آن باشد.

نشان می دهد که لنت های ترمز شما فرسوده شده است
وقتی می ایستید جیغ می زنید. بسیاری از لنت‌های ترمز دارای زبانه‌های جیغ‌زا هستند که روتور را لمس می‌کنند تا صدا ایجاد کنند، به عنوان یک علامت هشدار که لنت‌های شما کم است.
هنگام رانندگی و ترمز زنی. اگر لنت های ترمز فرسوده شده باشند، صفحه پشتی می تواند با روتور تماس پیدا کند و صداهای سنگ زنی فلز روی فلز و همچنین احساس خشن در پدال ترمز را نشان دهد.
فواصل توقف طولانی مواد اصطکاک به شما کمک می کند تا سرعت خود را زودتر کاهش دهید، و ترمزهای فرسوده اغلب آنقدرها موثر نیستند.
شیارها در سطح روتور. اغلب می توانید روتور را بین پره های چرخ تجسم کنید و شیارهای عمیق نشان می دهد که ترمزهای شما فرسوده شده است.
ضربان در پدال. هنگامی که می خواهید از سرعت بالا ترمز کنید، ممکن است احساس کنید که پدال ترمز به سرعت به سمت شما لگد می زند.
کشیدن به یک طرف. اگر ترمزها فقط از یک طرف فرسوده شده باشند، ترمزگیری ناهموار است و می تواند شما را به یک طرف یا طرف دیگر بکشاند.
چه مدت می توانید با ترمزهای فرسوده رانندگی کنید؟
از نظر فنی رانندگی با لنت ترمز فرسوده و با کاربرد ضعیف فزاینده ای امکان پذیر است زیرا مواد از بین می روند. اگر مواد اصطکاک 4/32 اینچی باقی مانده باشد، ممکن است هزاران مایل یا ماه طول بکشد تا هرگونه نگرانی مربوط به ایمنی ظاهر شود. با این حال، هنگامی که آنها این کار را انجام می دهند، ممکن است در موقعیتی قرار بگیرید که ترمزهای شما دیگر آنطور که طراحی شده اند عمل نکنند.

هنگامی که مواد 2/32 اینچی روی لنت ترمز شما باقی می ماند، هر مکانیکی قویاً شما را تشویق می کند که فوراً آنها را تعویض کنید. در برخی ایالت ها مانند ویرجینیا، ترمزهای فرسوده در این سطح از بازرسی ایمنی عبور نمی کنند. نه تنها ممکن است از خرابی ترمز دور شوید، بلکه نادیده گرفتن تعمیر می تواند ماشین شما را از جاده خارج کند تا زمانی که آنها تعویض شوند.

لنت‌های ترمز در طولانی‌مدت ثابت نشده و در نهایت در روتورها سایش می‌شوند و شما را مجبور می‌کند آنها را نیز تعویض کنید. پیستون کالیپر ممکن است بیش از حد امتداد پیدا کند یا در شرایط شدید با سطح روتور تماس پیدا کند که به کالیپرهای جدید نیز نیاز دارد. در مجموع، رانندگی طولانی بدون تعویض لنت ترمز فرسوده ناامن است.

تعویض لنت های ترمز فرسوده
اکثر کسانی که DIYer می کنند، ترمز را در خانه به کار می گیرند. به ابزارهای رایجی نیاز دارد که در اطراف یک گاراژ مجهز پیدا خواهید کرد، از جمله:

یک جک کف و گیره چرخ
یک آچار مهره ای
ست سوکت و جغجغه
ابزار فشرده سازی C-clamp یا کولیس بزرگ
پیچ گوشتی تخت
روان کننده ترمز بر پایه سیلیکون
اسپری پاک کننده ترمز
محافظ چشم و دستکش

خرید لنت ترمز

اگر می‌خواهید لنت ترمز باکیفیت خریداری کنید، و فروشگاه خوبی در ایران نمی‌شناسید، به شما پیشنهاد می‌کنیم، سری به فروشگاه lent.ir بزنید. قیمت لنت ترمز  در این فروشگاه مناسب بوده و کیفیت لنت ترمز خودروهای مختلف داخلی و خارجی تضمین شده‌است. تمام خودروها براساس مدل دسته‌بندی شده‌اند در نتیجه شما می‌توانید به راحتی لنت مورد نظر خود را از فروشگاه آنلاین لنت ترمز، انتخاب و در سریع‌ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.