علت نشتی مایع ترمز چیست و چگونه آن را برطرف کنیم؟

سیستم ترمز از چندین بخش تشکیل شده است. این قطعات شامل لنت ترمز، کفشک ترمز، درام ترمز، ترمز اصلی، تقویت کننده ترمز، ABS، کالیپر ترمز و خطوط ترمز می باشد. این اجزا باید با هماهنگی کار کنند تا با فشردن پدال ترمز، خودروی شما به طور کامل متوقف شود.

اما بدون روغن ترمز، همه این اجزاء هدف واحد خود را برای توقف کامل خودرو محقق نمی کنند. به همین دلیل است که باید مراقب نشت روغن ترمز باشید و قبل از اینکه باعث آسیب شدید به سایر اجزای سیستم شود، آنها را برطرف کنید. بنابراین، در این مقاله، علت کم شدن روغن ترمز، علائم، علل و نحوه رفع آن را به طور کامل مورد بحث قرار خواهیم داد.

علت نشت روغن ترمز چیست؟
قبل از بحث در مورد علل، علائم نشت روغن ترمز چیست که باید مراقب آنها باشید؟ چندین پرچم قرمز نشان دهنده نشتی روغن ترمز است. در اینجا علائمی وجود دارد که هنگام مشکوک شدن به نشت روغن ترمز باید مراقب آنها باشید.

مایع ترمز زیر وسیله نقلیه شما چکه می کند
هنگامی که پدال ترمز را فشار می دهید، ترمز یکدست یا اسفنجی به نظر می رسد
وقتی روی آن پا می گذارید پدال ترمز روی زمین می رود
یک چراغ هشدار ترمز روی دسته ابزار ظاهر می شود
ما در زیر دلایل رایج روغن ترمز را بیان کرده‌ایم، وقتی نشتی روغن ترمز دارید، ابتدا این اجزا را بررسی کنید.

کاسه نمد پیستون معیوب: چندین جزء ترمز دارای پیستون در آنها هستند و این پیستون دارای آب بند است. اجزای ترمز که دارای پیستون هستند عبارتند از سیلندر چرخ ترمز درام، کالیپر ترمز دیسکی و سیلندر اصلی ترمز.

پیستون قطعه متحرکی است که با نیروی هیدرولیکی عمل می کند. دارای مهر و موم هایی است که از نشت مایع جلوگیری می کند. با گذشت زمان، این مهر و موم ها به دلیل سایش طبیعی یا نیروی مکانیکی پاره می شوند و به مایع اجازه نشت می دهند.

شلنگ ترمز یا خطوط ترمز آسیب دیده: شیلنگ ترمز و خطوط ترمز با مواد قوی ساخته شده اند تا در جاده های ناهموار و شرایط سخت مقاومت کنند. با گذشت زمان، آنها می توانند گودال، زنگ بزنند یا پاره شوند. اتصالات خط ترمز معیوب، خطوط ترمز شکسته و شیلنگ های ترمز پاره شده می تواند منجر به نشت مایع شود.

شل شدن یا آسیب دیدگی سوپاپ تخلیه کننده: هر چرخ وسیله نقلیه دارای یک دریچه تخلیه کننده است که به عنوان پیچ تخلیه کننده نیز شناخته می شود که برای خروج هوا از سیستم ترمز استفاده می شود. اگر دریچه بلیدر به دلیل زنگ زدگی شل شود یا آسیب ببیند، می تواند منجر به نشت مایع شود.

کفش های ترمز، لنت ها، درام ها و روتورهای فرسوده: کفشک های ترمز، لنت ها، درام ها و روتور ترمز در معرض سایش هستند.

اگر این قطعات فرسوده شوند، می تواند باعث خارج شدن پیستون ها فراتر از حد انتظار شود. این باعث آسیب رساندن به آب بند و نشت مایع می شود.

مخزن سیلندر اصلی ترمز معیوب: بیشتر مخازن روغن ترمز در خودروهای جدید با مواد پلاستیکی تولید می شوند و به دلیل گرمای بیش از حد در محفظه موتور می توانند شکننده شوند. اگر این اتفاق بیفتد، ظاهراً باعث ترک خوردن مخزن می‌شود و باعث می‌شود که مایع ترمز شروع به چکیدن کند و از قسمت عقب موتور به سمت پایین جریان یابد.

مخزن سیلندر اصلی ترمز معیوب: بیشتر مخازن روغن ترمز در خودروهای جدید با مواد پلاستیکی تولید می شوند و به دلیل گرمای بیش از حد در محفظه موتور می توانند شکننده شوند. اگر این اتفاق بیفتد، ظاهراً باعث ترک خوردن مخزن می‌شود و باعث می‌شود که مایع ترمز شروع به چکیدن کند و از قسمت عقب موتور به سمت پایین جریان یابد.

 

بنابراین، اگر متوجه نشت روغن ترمز زیر وسط خودرو شدید، مخزن اصلی ترمز را برای ترک یا مایع اطراف آن بررسی کنید. خطوط ترمز نیز می توانند مقصر باشند.

ماژول ABS: این ماژول از خطوط روغن ترمز با فشار بالا تشکیل شده است. متأسفانه این قطعه ممکن است در اثر نیروی مکانیکی زنگ زده یا فرسوده شود و باعث نشت مایع شود.