علت صدای لنت ترمز جدید

وقتی لنت ترمز وسیله نقلیه خود را تعویض می کنید، آخرین چیزی که انتظار دارید اتفاق بیفتد این است که وقتی به خانه می رسید دوباره صدای جیرجیر یا جیغ آنها را بشنوید. اما وقتی این اتفاق می افتد به چه معناست؟ آیا طبیعی است یا تعمیرگاه بد کار کرده است؟

حقیقت این است که به عوامل مختلفی بستگی دارد، و به همین دلیل است که ما این راهنما را ارائه کردیم تا به شما در درک بهتر آنچه در جریان است کمک کنیم. زیرا در حالی که ممکن است لازم باشد آن را به تعمیرگاه برگردانید و گاهی اوقات این یک وضعیت کاملا طبیعی است.

آیا صدای جیر جیر لنت ترمزهای جدید طبیعی است؟

در حالی که صدای جیرجیر لنت ترمز نیسان و سایر خودروها کاملا طبیعی است، آخرین کاری که می خواهید انجام دهید این است که آن را نادیده بگیرید و فرض کنید همه چیز خوب است. این به این دلیل است که در حالی که می تواند یک وضعیت طبیعی باشد، می تواند به شما بگوید که چیزی بسیار جدی در حال وقوع است.

بنابراین، اگر صدای جیر جیر لنت ترمز خود را می شنوید، همه دلایل بالقوه زیر را در نظر بگیرید و اگر چیزی درست به نظر نمی رسد یا به نظر نمی رسد، نگاهی بیندازید یا آن را نزد یک مکانیک ببرید تا ترمزها را بررسی کند.

دلایل صدای جیرجیر کردن لنت ترمز

چند دلیل بالقوه وجود دارد که ترمزهای جدید هنگام استفاده از آنها جیغ یا جیر می‌کنند. در زیر ما 5 مورد از متداول‌ترین‌ها را مشخص کرده‌ایم که چگونه می‌توانید تشخیص دهید که آیا این اتفاق با ترمزهای شما می‌افتد یا خیر.

1 - لنت ترمز ارزان

وقتی می گوییم لنت ترمز «ارزان»، نمی خواهیم تصور اشتباهی به شما بدهیم. لنت های ترمز نیمه فلزی کار بسیار خوبی برای توقف خودرو شما انجام می دهند، اما لنت های ترمز نیمه فلزی پایین ترمز به سادگی وقتی که ترمز می زنید صدا ایجاد می کنند.

اگر لنت‌های ارزان‌تر را انتخاب کرده‌اید، شانس بسیار خوبی وجود دارد، به همین دلیل است که وقتی ترمز می‌زنید، به نتایج بی‌صدایی که می‌خواهید نمی‌رسید.

اگر می‌خواهید در آینده از این امر جلوگیری کنید، توصیه می‌کنیم از لنت‌های ترمز سرامیکی با کیفیت بالا استفاده کنید. آنها نه تنها دوام بیشتری دارند و عملکرد ترمز را بهبود می بخشند، بلکه معمولاً کم صداتر هستند و گرد و غبار ترمز زیادی تولید نمی کنند.

2 - لنت های نامناسب جفت شده

هنگامی که لنت ترمز را تعویض می کنید، قرار است یا روتورها را تعویض کنید یا آن ها را به پایین برسانید. این به لنت‌ها اجازه می‌دهد تا با روتورها جفت شوند.  اگر لنت ترمزها به طور صحیح در جای خود قرار نگیرند ممکن است صدای جیرجیر بشنوید.

3 - رطوبت روی روتور

اگر صبح به سمت ماشین خود می روید و وقتی ترمز می زنید صدای جیغی می شنوید، به احتمال زیاد فقط لنت ها روی شبنم صبح جیرجیر می کنند. این یک وضعیت طبیعی است و پس از چند بار زدن ترمز باید از بین برود.

همین را می توان بعد از شستن خودرو نیز گفت. مقداری رطوبت روی روتور می تواند باعث ایجاد صدای جیر جیر موقت شود.

4 - گرد و غبار یا زباله بین پد و روتور

هر زمان که چیزی بین لنت و روتور قرار می گیرد، صدایی ایجاد می کند. کمی گرد و غبار مشکل بزرگی نیست، حتی اگر کمی پر سر و صدا باشد، اما هر چیز دیگری (مانند یک سنگریزه کوچک) می تواند منجر به مشکلات جدی شود.

زباله های بین لنت و روتور نه تنها صدای بلندی ایجاد می کند، بلکه لنت و روتور را به سرعت و به شکلی ناهموار فرسوده می کند. حتی بدتر از آن، می تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد ترمز تأثیر بگذارد و منجر به تصادف شود.

 

5 - روتور زنگ زده

حتی اگر لنت ترمز جدیدی دارید، این لزوماً به این معنی نیست که زیاد خودرو را رانندگی می کنید. اگر برای مدت طولانی می‌نشیند، به احتمال زیاد تنها چیزی که می‌شنوید زنگ زدگی لنت‌های ترمز از روتور هنگام رانندگی است.

بعد از اینکه به مدت 5 تا 10 مایل وارد جاده شدید، باید زنگ روتورها را از بین ببرید و صدای جیر جیر از بین برود.

 

آیا سر و صدا به خودی خود از بین می رود؟

بستگی به این دارد که چه اتفاقی می افتد. اگر مشکل روتورهای زنگ زده، رطوبت روی روتورها یا حتی گرد و غبار بین روتورها و لنت ها باشد، خود به خود برطرف می شود.

با این حال، اگر مشکل زباله بین پد و روتور باشد، این احتمال وجود دارد که مشکل باقی بماند تا زمانی که کسی زباله‌ها را خارج کند. در همین حال، جفت نشدن لنت‌ها یا لنت‌های ترمز ارزان به این معنی است که تا زمانی که لنت‌ها را تعویض نکنید و دوباره شروع کنید، مشکل برطرف نمی‌شود.

چه زمانی ماشین خود را به تعمیرگاه برگردانید

اگر هنگام ترمز زدن چیزی احساس کردید یا صداهایی فراتر از جیرجیر یا جیغ شنیدید، باید خودرو را در اسرع وقت نزد مکانیک ببرید. علاوه بر این، اگر صدا به طور غیر عادی بلند است، باید آن را به تعمیرگاه نیز برگردانید.

در حالی که اگر ندانید محدوده قابل قبول چیست، تعیین اینکه آیا به طور غیرعادی بلند است یا خیر، کمی چالش برانگیز است، سعی کنید از این به عنوان یک قانون سرانگشتی استفاده کنید.

با بالا بودن پنجره ها و روشن بودن رادیو در سطح پایین، نمی توانید صدای جیرجیر یا جیغ را بشنوید. اگر می توانید، یا چیزی در حال انجام است یا کاردستی نامرغوبی در کار است. در هر صورت، تعمیرگاه باید آن را برای شما تعمیر کند.

سایر صداهای ترمز

در حالی که صدای جیر جیر یک نوع صدای ترمز است که ممکن است بشنوید، اما تنها آنها نیستند. در زیر ما سه صدای ترمز دیگری را که ممکن است بشنوید برجسته کرده‌ایم و خلاصه‌ای سریع از معنای هر کدام و آنچه که در صورت شنیدن آن‌ها باید انجام دهید، ارائه کرده‌ایم.

شماره 1 - سنگ زنی

اگر هنگام ترمزگرفتن صدای خراش را می شنوید، نشان دهنده یک مشکل بزرگ است. این به این دلیل است که وقتی صدای سنگ زنی را می شنوید، معمولاً تماس فلز روی فلز است. ممکن است کالیپرها به ترمز برخورد کنند یا اتفاق دیگری در حال رخ دادن باشد.

اگر ترمز جدیدی دارید و صدای خراش می‌شنوید، آن را مستقیماً به مکانیک برگردانید و از او بخواهید آن را برای شما تعمیر کند. شما باید کار را نیز بررسی کنید، زیرا سنگ زنی فلز روی فلز می تواند به سرعت منجر به آسیب های بیشتر شود و آنها نیز باید آن ها را برای شما تعمیر کنند.

شماره 2 - کوبیدن

صداهای کوبنده معمولاً زمانی ایجاد می شوند که روتورهای تاب دار داشته باشید. اگر شما انتخاب نکردید که روتورها را تعویض کنید، اما تعمیرگاه آنها را برای شما آماده کرده است، به این معنی است که آنها کار را به هم ریخته اند.

اگر تصمیم گرفتید به طور کلی روتورها را نادیده بگیرید، احتمالاً تقصیر تعمیرگاه نیست و فقط به روتورهای جدید نیاز دارید.