طول عمر لنت ترمز

لنت ترمز من چقدر دوام می آورد؟

این سوالی است که هر صاحب خودرو حداقل یک بار در زندگی خود از خود پرسیده است!

لنت ترمز جزء ضروری وسیله نقلیه شماست. بدون سیستم ترمز کارآمد، رانندگی خودروی شما ایمن نخواهد بود. و بدون لنت ترمز، سیستم ترمز کاربردی نخواهید داشت.

Image for post
Image for post

بنابراین، طول عمر لنت ترمز چقدر است؟

در این مقاله به شما کمک می کنیم تا طول عمر لنت ترمز خود را تعیین کنید. ما توضیح خواهیم داد که چرا لنت ترمز فرسوده می شود و برای افزایش عمر آن چه کاری می توانید انجام دهید. ما همچنین به شما نشان خواهیم داد که چگونه به راحتی لنت ترمز خود را در شرایط عالی نگه دارید.

لنت های ترمز بخشی جدایی ناپذیر از سیستم ترمز خودرو شما هستند و بین لنت ترمز و درام ترمز قرار دارند.

لنت‌های ترمز داخل کالیپر ترمز قرار می‌گیرند و وقتی روی پدال ترمز خود را فشار می‌دهید، کالیپر به لنت‌های ترمز فشار وارد می‌کند که روی دیسک ترمز (روتور ترمز) می‌بندند تا سرعت لاستیک‌ها کاهش یابد.

بدون لنت ترمز کارآمد، سایر عناصر سیستم ترمز شما مانند دیسک های ترمز، کالیپرها و روتورها می توانند به سرعت شروع به فرسودگی کنند.

متأسفانه، با گذشت زمان، هر لنت ترمز شروع به فرسودگی می کند و برای اطمینان از اینکه سیستم ترمز شما به خوبی کار می کند، باید به طور دوره ای تعویض شود.

چرا لنت ترمز فرسوده می شود؟

پاسخ ساده است:

اصطکاک!

به یاد داشته باشید، این اصطکاک ناشی از لنت ترمز و روتور ترمز است که سرعت وسیله نقلیه شما را کاهش می دهد. و هنگامی که لنت های ترمز به مرور زمان به طور مداوم به روتورهای شما ساییده می شوند، به آرامی شروع به فرسودگی می کنند.

توجه: سایش روتور بسیار کندتر از سایش لنت ترمز اتفاق می افتد. اگر متوجه گرد و غبار سیاه روی چرخ‌های ماشین خود شده‌اید، به احتمال زیاد این گرد و غبار ترمز از لنت ترمز شماست و نه روتورها.

عمر مفید و استاندارد لنت ترمز چقدر است؟

طول عمر لنت ترمز شما می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد:

عواملی که بر طول عمر لنت ترمز شما تأثیر می گذارد

در اینجا مهم ترین عواملی هستند که بر عمر لنت تأثیر می گذارند:

1. عادات رانندگی

فرض کنید در بزرگراه هستید و با سرعت 70 کیلومتر در ساعت رانندگی می کنید که ناگهان سرعت ماشین جلوی شما کاهش می یابد.

احتمالاً فوراً پدال ترمز خود را به شدت فشار می دهید تا سریعاً متوقف شوید، درست است؟

برخوردهایی از این دست می تواند آسیب جدی به لنت ترمز شما وارد کند.

وقتی سریع رانندگی می‌کنید و ناگهان به ترمز می‌زنید، وسیله نقلیه شما برای توقف نیاز به نیروی توقف زیادی دارد. این به راحتی می تواند باعث افزایش سایش ترمز شود.

آهسته تر رانندگی کردن ماشین به این معنی است که لنت ترمز شما مجبور نیست نیروی زیادی برای توقف وسیله نقلیه شما اعمال کند - و به دلیل کاهش سایش ترمز می توانید انتظار داشته باشید لنت ترمز شما بیشتر دوام بیاورد.

2. نوع لنت ترمز

نوع لنت ترمزی که استفاده می کنید نیز نقش مهمی در طول عمر آنها دارد. سه نوع اصلی لنت ترمز وجود دارد که از مواد مختلف لنت ترمز استفاده می کنند. برای مثال، ماشین شما ممکن است از لنت ترمز ارگانیک، لنت ترمز نیمه فلزی یا حتی لنت ترمز سرامیکی استفاده کند.

لنت های ترمز ارگانیک از مواد ترمز مانند شیشه، فیبر، کربن، لاستیک و کولار مخلوط با رزین ساخته شده اند. آنها کمترین طول عمر را در بین هر سه نوع لنت ترمز دارند و به راحتی در معرض محو شدن ترمز قرار می گیرند.

لنت های نیمه فلزی (لنت ترمز فلزی) برای عملکرد با دوام بیشتر و واکنش ترمز بسیار بهتر نسبت به لنت های ارگانیک ساخته شده اند.

سیستم‌های ترمز لنت سرامیکی خودرو در خودروهای لوکس یافت می‌شوند و برای ترمز راحت طراحی شده‌اند. ترمزهای سرامیکی کربنی برای استفاده در شرایط با کارایی بالا در نظر گرفته نشده اند، اما طول عمر بالایی دارند.

3. نوع انتقال

گیربکس ماشین شما چه ربطی به لنت ترمز دارد؟

اگر نوع گیربکس مناسبی دارید، احتمالاً می توانید عمر لنت ترمز خود را افزایش دهید.

صاحبان خودروهای دارای سیستم گیربکس دستی مجبور نیستند هنگام کاهش سرعت فقط به لنت ترمز اعتماد کنند. فرآیندی به نام ترمز موتور به آن‌ها اجازه می‌دهد به جای فعال کردن لنت‌های ترمز و فرسودگی آن‌ها، با کم کردن دنده سرعت خود را کاهش دهند.

توجه: اگر خودرویی دارید که از سیستم گیربکس اتوماتیک استفاده می کند، استفاده از ترمز موتور توصیه نمی شود زیرا ممکن است در نهایت به سیستم انتقال آسیب وارد کنید.

4. محیط رانندگی شما

ممکن است در ابتدا متوجه آن نشوید، اما مکانی که در آن زندگی می‌کنید (و مهمتر از آن، جایی که رانندگی می‌کنید) می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر عمر لنت ترمز شما داشته باشد.

جاده‌های ناهموار، شما را مجبور می کند که بیشتر از زمین های نسبتاً صاف از ترمز استفاده کنید. حتی شرایط ترافیک سنگین معمولی نیز می‌تواند لنت‌های ترمز شما را تحت تأثیر قرار دهد، زیرا مجبور هستید به طور مکرر به استارت زدن و توقف ادامه دهید.

Image for post
Image for post

5. وضعیت روتورها و کالیپرهای ترمز

لنت های ترمز شما به گونه ای طراحی شده اند که با سایر اجزای ترمز مانند روتورها و کالیپرها کار کنند.

اگر روتورها و کالیپرهای ترمز شما در وضعیت خوبی نباشند، به راحتی می توانند روی لنت ترمز شما تأثیر بگذارند. گیرکردن کالیپر ترمز یا چرخاندن چرخنده می تواند باعث شود که لنت ترمز شما زودتر از حد معمول فرسوده شود.

چرا این اتفاق می افتد؟

وقتی کالیپر ترمز گیر کرده اید، لنت ترمز شما به طور کامل از روتور ترمز جدا نمی شود - بنابراین همیشه با لنت های ترمز کمی درگیر رانندگی خواهید کرد.

چگونه می دانید که کالیپر گیر کرده اید؟

اگر متوجه بوی سوختگی از چرخ‌های خود شدید، می‌تواند نشانه‌ای از گیرکردن کالیپر ترمز باشد.

از سوی دیگر، روتور تاب برداشته می‌تواند باعث شود که ترمزهای شما دچار لرزش شوند و کارایی کمتری داشته باشند، که در نهایت باعث از کار افتادن سیستم ترمز شما می‌شود.

راهکار برای افزایش طول عمر لنت ترمز

به جرات می توان گفت که هیچ کس نمی خواهد لنت ترمزهایش به سرعت از بین برود.

بنابراین، برای افزایش عمر لنت ترمز خود چه کاری می توانید انجام دهید؟

این روش ها را امتحان کنید تا از تعویض سریع لنت ترمز جلوگیری کنید:

1. رانندگی آهسته تر

وقتی آهسته تر رانندگی می کنید، ترمزهای شما باید نیروی کمتری را اعمال کنند تا ماشین شما را متوقف کند. و نیروی کمتر = فشار کمتر بر روی لنت ترمز شما، که منجر به کندتر فرسودگی آنها می شود.

البته باید همیشه حواستان به محیط اطرافتان باشد و در محدوده سرعت مناسب بمانید. پس لطفاً در بزرگراه با سرعت کمتر از 20 مایل در ساعت رانندگی نکنید!

2. کاهش وزن ماشین شما

باربری، صندلی عقب و صندوق عقب خود را بررسی کنید تا ببینید آیا وزن غیر ضروری حمل می کنید یا خیر.

هر چه ماشین شما سنگین تر باشد، نیروی بیشتری برای توقف آن لازم است.

کاهش وزن غیر ضروری یکی از ساده ترین راه ها برای افزایش طول عمر لنت است.

3. ترمز موتور

همانطور که قبلا ذکر شد، استفاده از ترمز موتور می تواند به میزان قابل توجهی استرسی که بر لنت ترمز وارد می کنید را کاهش دهد.

ترمز موتور شامل برداشتن پای خود از روی پدال گاز و پایین آوردن دنده از طریق دنده برای کاهش سرعت خودرو بدون اتکا به ترمز است.

به این ترتیب، شما فقط باید در مواقع اضطراری یا زمانی که ماشین با دنده اول حرکت می کند (که به هر حال فقط به مقدار کمی نیروی ترمز نیاز دارد) از ترمز استفاده کنید.

توجه: حتی اگر از نظر فنی می‌توانید در خودروی اتوماتیک موتور ترمز کنید، توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است به گیربکس آسیب وارد کنید.

4. خرید لنت ترمز از برند معتبر

شرکت‌های معتبر در ساخت لنت ترمز از مواد اولیه باکیفیت استفاده می‌کنند در نتیجه لنت ترمز این برندها عمر مفیدی دارند. یعنی نه با طول عمر زیاد و سخت بودن، به دیسک سخت آسیب می‌رسانند و نه با زود تمام شدن، صاحب خودروها را متحمل هزینه‌های اضافی می‌کنند. اگر قصد خرید لنت ترمز سرامیکی را دارید، برندهای NHC، تایومی انتخاب عالی هستند. لنت ترمز های‌کیو، لئون، پارس و های‌تک جزء برندهای باکیفیت نیمه‌فلزی هستند.

 کلام آخر

بهترین راهکار برای افزایش طول عمر لنت ترمز، خرید لنت ترمز باکیفیت است. اگر قصد خرید لنت ترمز باکیفیت و قیمت مناسب برای انواع خودروها را دارید، سری به فروشگاه lent.ir که یکی از بزرگترین و معتبرترین فروشگاه در بازار لوازم یدکی ایران است، بزنید. در این فروشگاه لنت ترمز انواع خودروها، از جمله لنت ترمز پژو، لنت ترمز تویوتا، لنت ترمز کیا و لنت ترمز انواع خودروهای چینی وجود دارد. تمام خودروها براساس مدل دسته‌بندی شده‌اند. بعد از انتخاب مدل خودروی خود، از برندهای معتبر لنت ترمز موردنظر خود را انتخاب کرده و سفارش خود را ثبت کنید. اگر در هنگام خرید لنت ترمز خودروی خود، سوالی داشتید، می‌توانید با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته و سوال خود را بپرسید. برای وارد شدن به سایت روی لینک زیر کلیک کنید.